AD

مغز نیز مانند هر عضو دیگر بدن برای رسیدن به آرامش و دوری از استرس نیاز به توجه دارد، همانطور که شما برای قوی نگه داشتن عضلات خود به باشگاه ورزشی می روید و برای هر عضو بدن خود برنامه خاص ورزشی مخصوص به آن عضو را انجام می دهید.

باید برای ذهن و مغز خود نیز تمرین های با تمرکز را در نظر بگیرید این نوشتار بر آن است تا با ارایه تمرین های ساده کمک نمایید تا بتوانید تغییرات مثبتی در زندگی خود بوجود بیاورید.

ریلکسیشن

استرس در واقع یکی از واکنش های بدن شما به تهدید و احساس خطر می باشد و در مقادیر کم در واقع محرکی است برای ایجاد انگیزه و جلوگیری از خطرات، اما استرس زمانی برای ما دردسر ساز می شود که بصورت مزمن و دایمی شود در اینصورت روند زندگی عادی ما را به خطر انداخته و باعث ازبین رفتن تمکز فکر و دوری از اهداف واقعی زندگی میگردد.

چه زمانی ما نیاز داریم برای درمان استرس اقدام کنیم

ریلکسیشن یکی از مهمترین تمرین هایی است که باید در شروع و قبل از انجام هر تمرین دیگری انجام داد. و این باعث از بین رفتن استرس و پیدا کردن تمرکز برای انجام تمرین های دیگر فکری می شود.

در اینجا 5 تکنیک برای ریلکسیشن را می خوانیم

1- تنفس با تمرکز

در این روش ساده و قدرتمند شما نفس های عمیق و آهسته و طولانی می کشید (تنفس شکمی) و در همین حال افکار و احساسات و استرس منفی را از خود دور می کنید این روش برای کسانی که دارای مشکلات تمرکزی هستند مفید است ولی افرادی که دارای مشکلات تنفسی و ریوی دارند از آن اجتناب نمایند.

2- تمرکز بر روی عضلات

در این روش شما به پشت دراز می کشید و با تنفس آهسته و متناوب بر روی عضلات یک سمت بدن زوم می نمایید (البته در ذهن خود) و هرگونه تنش و یا انقباض را از روی عضلات بر می دارید و عضلات را به حالت ریلکس و شل در می آورید و همین کار را با سمت دیگر بدن نیز انجام می دهید.

زنی رو به غروب دریا
مدیتیشن

3- تصاویر ذهنی هدایت کننده

در این روش شما تصاویری از خاطرات، مکانها و یا تجربیات لذت بخشی را که داشته اید به یاد می آورید.

داروهای مسکن درد چه خطراتی دارند و چه مواد طبیعی را جایگزین کنیم

و هچنیین برای این تمرین می توانید از تصاویر فیلم ها و موزیک های زیبایی که شنیده اید استفاده نمایید سعی کنید تا با تمرکز این تصاویر را واضح بیاد بیاورید .این تصاویر کمک میکند تا شما تصویر مثبتی از خود داشته باشید و استرس را از خود دور کنید.

ولی این کار برای کسانی که دچار وسواس فکری هستند دشوار می باشد، اما با تمرین و تلاش هر کاری شدنیست.

4- مدیتیشن با تمرکز بالا

در این روش شما در حالت راحتی قرار بگیرید و بر روی تنفس خود تمرکز نمایید در این حال برای خود رویا پردازی های شیرین انجام دهید مانند اینکه در باغ بزرگی در حال قدم زدن هستید و وزش باد بر روی صورت خود را احساس کنید، سعی کنید این رویا ها هرچه قویتر و واضح تر باشد، تحقیقات نشان می دهد که این می تواند برای افرادی که دارای اضطراب و افسردگی هستند مفید باشد.

کرونای هندی؛ جدیدترین جهش مرگبار این ویروس؟

5- یوگا و تای چی

این هنر باستانی بر سه اصل تنفس، حرکات کششی جسمی و تمرکز ذهن شکل گرفته است بوسیله این هنر می توانید خود را از شر افکار بد و استرس دور نمایید و برای سلامت جسمی نیز فعال باشید. اما برای تمرین یوگا شما حتما باید از مربیان با تجربه کمک بگیرید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید