AD

چُرت یک خواب کوتاه است که بیشتر در طول روز و ساعت بیداری انجام می‌ شود و چیزی غیر از خواب شب است.

چرت‌ زدن پاسخی است به احساس خواب‌ آلودگی که ممکن است در طول روز پیش آید و یک خواب دو یا چند مرحله‌ ای است.

شیوه برخورد با خواب در ساعات کاری در کشورهای گوناگون، متفاوت است. انتظار می‌ رود که بچه‌ ها و سالمندان در طول روز اندکی بخوابند.

چرت زدن در هنگام روز از دید فیزیکی و روانی برای انسان مفید است. ۲۰ دقیقه خواب در روز باعث تازگی ذهن می‌ شود، هشیاری سراسری را افزایش می‌ دهد، کارایی و خلقیات فرد را بهبود می‌ بخشد. 

چرت روزانه برای قلب نیز می‌ تواند خوب باشد. در پژوهشی که در یونان انجام شد روشن شد که مردانی که دست کم در سه روز از هفته چرت روزانه دارند ۳۷ درصد کمتر به مشکلات قلبی و سکته مغزی دچار می‌ شوند.

چه کسی عاشق چرت زدن بعد از ظهر نیست؟ اما با کار و زندگی سخت امروزی، همیشه امتحان کردن خواب و رفتن به رختخواب عملی نیست، اما وقت گذاشتن برای چرت زدن می تواند برای سلامتی ما بسیار مفید باشد.

واکسن تولید مشترک ایران و کوبا خردادماه به تولید انبوه می‌رسد

چرتها می توانند به بهبود بهره‌ وری کمک کنند، یک تحقیق در سوئیس نشان داده است که خوابهای کوتاه خطر حمله قلبی و سکته مغزی را تقریبا به نصف کاهش می دهد.

این تحقیق، از سه هزار و 462 نفر بین 35 تا 75 سال انجام شده و در مجله قلب منتشر شده است، به طور متوسط ​​5 سال از این گروه تحقیق پیروی کرده و الگوهای خواب و سلامت عمومی آنها ردیابی شد.

از بین افرادی که مورد مطالعه قرار می گرفتند، 58٪ چرت نمی زدند، حدود 5/19٪ از افراد در طول هفته یک یا دو چرت زده بودند و در حدود 11٪ شش تا هفت چرت در طول هفته زده بودند.

طی 5 سال پیگیری، 155 واقعه قلبی عروقی مانند سکته قلبی و سکته مغزی رخ داد.

محققان دریافتند كه كسانی كه هفته ای یك یا دو بار چرت می زدند، 48٪ كمتر از کسانی که چرت زدن را نادیده گرفتند دچار بیماری های قلبی و مغزی شدند.

معجزه آب کرفس

دکتر نادین هوزلر، محقق برجسته، از بیمارستان دانشگاه لوزان، در ژورنال قلب گفت: ‘افرادی که هفته ای یک یا دو بار چرت می زنند، خطر ابتلا به حوادث قلبی عروقی را کاهش می دهند، در حالی که هیچ ارتباطی برای چرت زدن مکرر یا مدت چرت زدن پیدا نشد.

دکتر یو لنگ از دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، درمورد مطالعه در یک سرمقاله مرتبط، اظهار داشت: این تحقیقات می تواند \”پیامدهای بالقوه قابل توجهی در بهداشت عمومی داشته باشد\”.

وی گفت: \”[این تحقیق] به بحث در مورد پیامدهای سلامتی از چرت زدن کمک می کند.

\”در حالی که سوالات بیشتر از پاسخ ها باقی مانده است، وقت آن رسیده است تا از قدرت چرت زدن برای قلب فوق العاده پرده برداریم.\”

هفته ای یک یا دو بار چرت زدن می تواند برای سلامتی قلب شما مفید باشد

ونسا اسمیت، پرستار ارشد قلب بنیاد بریتانیای قلب، گفت: قبل از اینکه اعتقاد داشته باشید چرت زدن کلید نهایی سلامت قلب است، بهتر است تحقیقات بیشتری انجام گیر تا نتیجه نهایی قطعی گردد.

بهترین سبزیجات

بسیاری از تغییرات در شیوه زندگی همه افراد وجود دارند که می توانیم به آنها برای حفظ سلامت قلب و رگ های خونی کمک کنیم.

“انجام 150 دقیقه ورزش متوسط ​​در هفته و خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

\”ما می دانیم که درمان فشار خون بالا و مدیریت کلسترول شما می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گردش خون را کاهش دهد.\”

بنابراین در حالی که یک چرت زدن سریع باید از نظر برنامه کلی سلامت قلب شما جایگزین رژیم و ورزش نباشد. البته اگر در طول روز وقت دارید حتما چرت کوتاهی بزنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید