AD

شما احتمالا آگاه هستید که خوردن برخی مواد غذایی ناخواسته یک عامل عمده برای خطر سرطان است. اما آیا می دانستید که برخی از غذاهای به اصطلاح بهداشتی در حقیقت سرطان زا هستند؟ یا اینکه مواد معدنی موجود در تمام غذاهای بسته بندی خطر جدی برای سلامت به شمار می روند؟

با داشتن آگاهی، ما می توانیم برای انواع محصولاتی که در قفسه های مواد غذایی چیده شده اند، به سلامتی بیشتر خود کمک کنیم. به دنبال کشف این مسئله 17 ماده غذایی رایج که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شوند، را با هم ببرسی و برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ا- نوشابه

نه تنها نوشابه های گازدار با شکر- به عنوان یکی از عوامل سرطان شناخته شده اند بلکه اغلب حاوی رنگ کارامل نیز می باشند. این رنگ آمیزی مصنوعی مواد شیمیایی سرطان زای 4-MEI به عنوان یک محصول جانبی است. آزمایش های آزمایشگاهی نشان می دهد که 4-MEI در رنگ های نارنجی یا رنگ کارامل نشان داده می شوند.

جایگزین ها: آب همیشه بهترین است، اما اگر شما واقعا طعم شیرین نوشابه گازدار را دوست دارد، یک نام تجاری طبیعی بدون رنگ کارامل را انتخاب کنید.

2- گوشت قرمز کبابی

در حالی که استیک یک غذای پرطرفدار با گوشت است و شما از خوردن آن لذت میبرید، ولی بدلیل آنکه آن را در درجه حرارت بالا میپزند باعث تولید هیدروکربن های سرطانی می شود.

مصرف بیش از حد گوشت قرمز به طور کلی خطر ابتلا به سرطان شما را افزایش می دهد.

جایگزین: گوشت قرمز را تا میتوانید کمتر مصرف کنید، آن را با دقت و خوب بپزید و در صورت امکان گوشت گاوهایی که علف تغذیه میکنند را انتخاب کنید.

3- پاپ کورن آماده شده در مایکروویو

بسیاری از طعم کره استفاده شده در برخی از مارک های پاپ کورن مایکروویوی، هنگام پخته شدن، توکسین شناخته شده ای را آزاد می کنند و هچنین در بسته بندی های غیر استاندارد که همگی از عوامل سرطان زا می باشند.

جایگزین: دانه ذرت را از بازار خریده و آنرا در درون یک قابلمه سر بسته بر روی اجاق گاز خانه خود درست کنید.

4- مواد غذایی کنسرو شده، به ویژه گوجه فرنگی

مواد غذایی کنسرو شده خطرناک هستند، زیرا قوطی ها با مواد شیمیایی BPA*، یک هورمون متلاشی کننده شناخته شده اند. به ویژه گوجه فرنگی کنسرو شده, چرا که اسیدیته آن باعث می شود که BPA با مواد غذایی ترکیب شود. گوجه فرنگی به طور کلی بسیار سالم است این بسته بندی آن است که مشکل ایجاد میکند.

چه اتفاقی می افتد اگر هر روز 2 عدد موز بخورید؟

جایگزین: خوردن محصولات تازه یا یخ زده یا تهیه رب خانگی.

*بیسفنول آ که با نام اختصاری BPA نیز شناخته می شود یک ترکیبی آلی است که از غلیظ شدن استون بوجود می آید.

5- روغن هیدروژنه

روغن های گیاهی از روش استحصال آنها به طور طبیعی نمی باشد بلکه با یک فرآیند شیمیایی ای انجام می شود و بعدها، مواد شیمیایی بیشتری برای دستیابی به ظاهر مورد نظر و انطباق محصول با سلیقه بازار افزوده می شود که منجر به سطح بسیار بالای چربی های امگا 6 غیر بهداشتی می شوند.

جایگزین: به جای روغن های هیدروزنه روغن زیتون، سویا یا کلزا را انتخاب کنید. این روغن ها به طور طبیعی استخراج می شوند.

6- ماهی سالمون

اگرچه ماهی آزاد سالمون یکی از بهترین پروتئین هایی است که می توانید بخورید، اما این نوع پرورشی ماهی ها با یک رژیم غیر طبیعی حاوی مواد شیمیایی، آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها تغذیه می شوند. این ماهی ها چرب تر هستند و بنابراین بیشتر مواد مضر را در بدن خود ذخیره می کنند.

جایگزین: خوردن انواع ماهی های آزاد دریایی و یا افزایش رژیم غذایی خود با مکمل ماهی.

7- شیرین کننده های مصنوعی

بیشترین شیرین کننده های مصنوعی به وسیله یک فرایند شیمیایی تولید می شوند و اطلاعات کافی برای نشان دادن آنها به طور ایمن وجود ندارد. برخی مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی باعث ایجاد سم در بدن می شوند و به طور بالقوه باعث تومورهای مغزی می شوند.

جایگزین: اگر شما حتما باید از شیرین کننده استفاده کنید، Stevia (یک شیرین‌ کننده و جایگزین شکر است که از عصاره گیاه شیرین‌ برگ به‌دست می‌آید). براساس گیاهان را انتخاب کنید.

8- آرد سفید تصفیه شده

فرایند پالایش، تمام ارزش غذایی را از گندم اصلی دور می کند. حتی بدتر از آن، آرد برای رسیدن به این رنگ سفید جذاب با گاز کلر سفید می شود. آرد سفید یک کربوهیدرات است که به شکر ساده تجزیه می شود و غذای مورد نیاز سلول های سرطان می باشد.

جایگزین ها: آرد کامل گندم را برای پخت و پز خود انتخاب کنید و برچسب ها را با دقت مطالعه کنید تا میزان کالاهای سفید را در محصولات مشاهده کنید.

9- میوه ها و سبزیجات غیر آلی

میوه ها و سبزیجات بسیار سالم هستند، اما آفت کش ها بر روی آنها اسپری می شوند. برای مثال، Altrazine یک قارچ علفی است که در اروپا برای ایجاد مشکلات شدید در انسان ممنوع شده است، اما هنوز هم در بعضی جاها از آن استفاده می شود.

روی واکسن کرونای تولید داخل زیاد حساب باز نکنید

جایگزین: خرید ارگانیک داشته باشید و شما میتوانید قبل از خوردن میوها، تمام محصولات را به طور کامل بشویید.

10- گوشت فرآوری شده (سوسیس و کالباس)

این شامل چیزهایی مانند بیکن(گوشت نمک زده)، هات داگ، سوسیس و قطعات گوشت آماده است. برای پردازش اغلب مقدار زیادی نمک و همچنین مواد شیمیایی خطرناک، به ویژه نیترات و نیتریت را اضافه می کنند. مواد افزودنی در نظر گرفته شده که غذا را بهتر و طولانی تر نگه می دارد، اما خطر ابتلا به بیماری شما را افزایش می دهد.

جایگزین: خوردن گوشت تازه و گوشت ارگانیک و به دنبال محصولات دیگری باشیم با حداقل فرآوری و بدون نگهدارنده.

11- چیپس سیب زمینی

چیپس سیب زمینی به دلایل مختلف نباید خورده شود. اینکه، آنها در چربی های ترانس سرخ شده و دوبار از نمک برای طعم آن استفاده میکنند. بسیاری از انواع چیپس ها نیز حاوی مواد نگهدارنده و رنگ آمیزی مصنوعی هستند. 

جایگزین ها : پاپ کورن های خانگی، چیپس سیب و موز خشک شده خانگی.

12- محصولات GMO(تراریخته)

بحث جدی در مورد ایمنی غذاهای GMO وجود دارد. تولید کنندگان مواد غذایی بزرگ محصولات GMO به دلیل تغییر آنها به منظور مقاومت در برابر آفات، حمل و نقل آسان تر و طولانی تر شدن محصولات را تراریخته میکنند.

با این حال، آزمایش ایمنی بسیار کمی قبل از اینکه مواد غذایی به قفسه ها برسد انجام میشود در حالیکه ما هیچ تصوری از تأثیرات دراز مدت آنها را نداریم.

جایگزین: محصولات طبیعی و گوشت، مواد غذایی بسته بندی شده با برچسب غیر GMO.

13- الکل و مشروبات الکلی

مطالعات انجام شده توسط موسسه ملی سرطان ارتباط بین مصرف الکل و سرطان های سر و گردن، مری، کبد، پستان و روده بزرگ را نشان داده است.

جایگزین: اگر شما نمیتوانید به صورت تمام وقت مصرف الکل خود را ترک کنید، ابتدا به شما توصیه میشود بیش از 3 بار در هفته انواع نوشیدنی های الکلی نداشته باشید. و سپس با انواع نوشیدنی های خانگی دیگری جایگزین کنید.

14- قندهای تصفیه شده

بدترین نوع در این دسته شربت ذرت فروکتوز بالا است و در تمام مواد غذایی و نوشیدنی های فرآوری شده است. به عنوان مثال، شما می توانید 15 قاشق چای خوری از قند را در 20 گرم نوشیدنی پیدا کنید! همانطور که می دانیم، سرطان دوست دارد که با قند تغذیه کند.

راههای لذت بردن از نور خورشید

جایگزین: همیشه هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی فهرست مواد را نگاه کنید؛ محتوای قند شما را متعجب خواهد کرد. اشتهای شیرین خود را با میوه کامل به جای آب نبات جلا دهید.

15- مارگارین

قرار بود مارگارین یک جایگزین سالم برای کره باشد، اما به نظر می رسد مارگارین از روغن های گیاهی هیدروژنه ساخته شده و پر از چربی های ترانس است. مطالعات اخیر نشان داده اند که چربی های ترانس در مقایسه با چربی های اشباع موجود در کره خطرناک هستند.

جایگزین: هنوز کره راه حل خوبی است، و آن را بیش از مارگارین مصرف کنید. روغن زیتون با طعم دهنده های گیاهی نیز یک زوغن عالی برای نان یا سبزیجات است.

16- غذاهای رژیمی بسته بندی شده

این یک ضربه واقعی به دندان ها است- شما فکر می کنید که با انتخاب’غذای رژیمی’انتخاب هوشمندانه می کنید، اما در واقع این محصولات اغلب با شکر اضافی یا شیرین کننده های مصنوعی جایگزین می شوند هر چربی که از آنها حذف شده است. به آنها بعنوان جایگزین ممکن است مواد شیمیایی مختلفی را طراحی کنند تا بتوانند به شما بیشتر کمک کنند.

جایگزین: خوردن غذاهای تازه و کامل به جای غذا های رژیمی بسته بندی شده.

17- سیب زمینی سرخ شده

سیب زمینی سرخ شده از طعم خوبی برخوردار است، اما در چربی های ترانس سرخ شده و پس از آن به شدت سس میریزند و باعث خطر واقعی سرطان می شود. غذاهایی که با دمای بالا گرم می شوند، که همین مسئله آکریلامیدها را تولید می کند که سرطان زایی شناخته شده در دود سیگار است.

جایگزین: برخی از دستور العمل های سیب زمینی سرخ شده را بررسی کنید با استفاده از ادویه های طعم دهنده و روغن زیتون غذای بسیار خوشمزه و بسیار سالم را تولید کنید .

موارد لازم جهت رعایت یک سری مواد غذایی را خدمتتون عرض کردم.

حالا یک نتیجه گیری کلی از مطالبی که گفته شد را ببینیم.

نتیجه

اطلاعات در مورد انتخاب خوب و بد در انتخاب مواد غذایی آسان است.

زندگی پر از مشغله است، اما برای آشپزخانه زمان کافی در نظر بگیرید تا مفید برای کل خانواده باشد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید