ام اس یا مولتیپل اسکلورزیس
AD

مولتیپل اسکلروزیس(ام اس) چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی (CNS) را درگیر می نماید. سیستم ایمنی بدن به میلین که لایه محافظ اطراف رشته های عصبی است حمله می کند.

و این باعث التهاب و بافت اسکار یا ضایعه در این قسمت می شود. این می تواند ارسال سیگنال به بقیه بدن را برای مغز شما سخت کند.

سیستم عصبی ام اس

علائم MS چیست؟

افراد مبتلا به ام اس طیف گسترده ای از علائم را تجربه می کنند. به دلیل ماهیت بیماری، علائم در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

همچنین می توانند از سال به سال، ماه به ماه و حتی روز به روز از نظر شدت تغییر کنند.

دو مورد از رایج ترین علائم خستگی و دشواری راه رفتن است.

خستگی

حدود 80 درصد افراد مبتلا به ام اس خستگی را گزارش می کنند. خستگی که با بیماری ام اس اتفاق می افتد می تواند ناتوان کننده باشد و بر توانایی شما در کار و انجام کارهای روزمره تأثیر بگذارد.

مشکل در راه رفتن

به دلایل مختلف مشکل در راه رفتن می تواند با بیماری MS ایجاد شود:

  • بی حسی در پاها یا ساق پاها
  • مشکل عدم تعادل
  • ضعف عضلانی
  • اسپاستیک عضله
  • مشکل بینایی

مشکل در راه رفتن همچنین می تواند منجر به آسیب دیدگی در اثر زمین خوردن شود.

علائم دیگر

سایر علائم نسبتاً شایع ام اس عبارتند از:

  • درد حاد یا مزمن
  • لرزش
  • مسائل شناختی شامل تمرکز ، حافظه و مشکل یافتن کلمات

این وضعیت همچنین می تواند منجر به اختلالات گفتاری و تکلم شود.

چگونه ام اس تشخیص داده می شود؟

پزشک نیاز به انجام معاینه سیستم عصبی شما را دارد، شرح حال بالینی از علایم و تجویز یک سری آزمایشات برای تشخیص اینکه آیا مبتلا به MS هستید.

آزمایش تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). استفاده از ماده حاجب برای MRI به پزشك شما اجازه می دهد ضایعات فعال و غیرفعال را در سراسر مغز و نخاع شما تشخیص دهد.
توموگرافی انسجام نوری (OCT). OCT آزمایشی است که از لایه های عصبی پشت چشم شما عکس گرفته و می تواند نازک شدن عصب بینایی را ارزیابی کند.
شیره نخاعی (کشیدن مایع نخاعی). پزشک شما ممکن است برای یافتن ناهنجاری در مایع نخاع یاین آزمایش را درخواست نماید. این آزمایش می تواند به ردگیری بیماری های عفونی کمک کند و همچنین می تواند برای جستجوی باندهای الیگوکلونال (OCB) استفاده شود ، که می تواند برای تشخیص زود هنگام MS استفاده شود.
آزمایش خون پزشکان آزمایش خون را برای کمک به از بین بردن سایر شرایط با علائم مشابه سفارش می دهند.
آزمون پتانسیل برانگیختگی بصری (VEP). این آزمایش به تحریک مسیرهای عصبی برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی در مغز شما نیاز دارد. در گذشته ، از آزمون های بالقوه شنوایی و برانگیختگی حسی ساقه مغز نیز برای تشخیص MS استفاده می شد.

کرونای هندی؛ جدیدترین جهش مرگبار این ویروس؟

تشخیص MS نیاز به شواهدی در از بین رفتن میلین (روکش محافظ سیستم عصبی) در زمان های مختلف در بیش از یک منطقه از مغز ، نخاع یا اعصاب بینایی شما دارد.

تشخیص همچنین مستلزم ردگیری سایر شرایطی است که علائم مشابه دارند. بیماری لایم ، لوپوس و سندرم شوگرن تنها چند نمونه است.

علائم اولیه ام اس چیست؟

بیماری ام اس می تواند یک باره ایجاد شود یا علائم آن چنان خفیف باشد که به راحتی آنها را نادیده بگیرید. سه مورد از شایع ترین علائم اولیه ام اس عبارتند از:

بی حسی و سوزن سوزن شدن که بر روی بازوها، پاها یا یک طرف صورت شما تأثیر می گذارد. این احساسات شبیه سوزن سوزنی است که هنگام خواب رفتن پا احساس می کنید. با این حال ، آنها بدون دلیل مشخصی رخ می دهند.
عدم تعادل و ضعف پاها. ممکن است در هنگام راه رفتن یا انجام سایر فعالیتهای بدنی خود را به راحتی لمس کنید.
دید دوگانه ، تاری دید در یک چشم. اینها می توانند شاخص اولیه MS باشند. همچنین ممکن است مقداری درد چشم داشته باشید.

11 علامت مشکوک به سرطان

غیر معمول نیست اگر این علائم اولیه از بین رفته و بعداً بر گردند. ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سالها بین عود شدید بیماری فاصله بیفتد.

این علائم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حتی اگر این علائم را داشته باشید ، لزوما به این معنی نیست که به MS مبتلا هستید.

RRMS بیشتر در زنان دیده می شود ، در حالی که PPMS در زنان و مردان به همان اندازه رایج است. اکثر متخصصان معتقدند که ام اس در مردان تمایل علایم شدید تر دارد و بهبودی از عود بیماری اغلب بصورت کامل رخ نمی دهد

چه عواملی باعث بیماری ام اس می شود؟

اگر به بیماری MS مبتلا هستید، لایه محافظ میلین در اطراف رشته های عصبی آسیب می بیند.

تصور می شود که آسیب ناشی از حمله سیستم ایمنی بدن است. محققان فکر می کنند ممکن است محرک محیطی مانند ویروس یا سم باشد که حمله سیستم ایمنی بدن را ایجاد می کند.

همانطور که سیستم ایمنی بدن شما به میلین حمله می کند، باعث التهاب می شود. این منجر به بافت اسکار یا ضایعه (پلاک) می شود. التهاب و بافت اسکار سیگنال های بین مغز و سایر اعضای بدن را مختل می کند.

سندرم CIS ایزوله شده از نظر بالینی

سندرم بالینی ایزوله شده یا (CIS) یک بیماری قبل از MS است که شامل بخشی از علائم است که حداقل 24 ساعت طول می کشد. این علائم به دلیل از بین رفتن میلین در سیستم عصبی مرکزی بوجود می آید.

روش های خانگی برای کنترل اضطراب و افسردگی

اگرچه این قسمتی از علایم ام اس است، اما برای ایجاد تشخیص کافی نیست.

اگر بیش از یک ضایعه یا نوار الیگوکلونال مثبت (OCB) در مایع نخاعی شما در هنگام ماینعه ستون فقرات وجود داشته باشد، به احتمال زیاد تشخیص MS-remiting-remitation (RRMS) را خواهید گرفت.

امید به زندگی در افراد مبتلا به ام اس چقدر است؟

امید به زندگی در افراد مبتلا به ام اس حدود 7.5 سال کمتر از حد انتظار است. خبر خوب این است که امید به زندگی در مبتلایان به ام اس در حال افزایش است.

پیش بینی چگونگی پیشرفت MS در هر فرد تقریباً غیرممکن است.

حدود 10 تا 15 درصد از مبتلایان به ام اس تنها 10 سال پس از تشخیص، حملات نادر و حداقل معلولیت دارند. این را گاهی اوقات MS خوش خیم می نامند.

با توسعه روش های درمانی بیماری (DMT)، مطالعات نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهد که می تواند پیشرفت بیماری را کند کند.

سن و جنس

این بیماری در مردان و بزرگسالان بیشتر، شدیدتر و ناتوان کننده تر است. همین پیش آگهی در آفریقایی آمریکایی ها و کسانی که میزان عود بالایی دارند نیز دیده می شود.

بیماری ام اس چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر هیچ درمانی قطعی برای بیماری ام اس در دسترس نیست ، اما گزینه های درمانی کمک کننده متعددی وجود دارد.

سخن پایانی

کیفیت زندگی شما با MS به علائم و میزان پاسخگویی شما به درمان بستگی دارد. این بیماری به ندرت کشنده است، اما غیر قابل پیش بینی است و می تواند بدون هشدار، مسیر خود را تغییر دهد.

اکثر افراد مبتلا به ام اس به شدت معلول نمی شوند و زندگی کامل خود را ادامه می دهند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید