یادداشت نویسنده : سرطان یکی از کشنده ترین و ترسناک ترین بیماری ها است. تشخیص همیشه یک شوک بزرگ است. با این حال، بسیاری از سرطان ها اگر زود تشخیص داده شوندکاملا درمان پذیر هستن. به همین دلیل بسیار مهم است که در مورد علائم سرطان مراقیت دائمی داشته باشیم.

۱- خستگی مزمن

خستگی مزمن می تواند یک نشانه مهم از سرطان های خون و روده بزرگ باشد. البته این متفاوت از خستگی روزمره می باشد.

خستگی مرتبط با سرطان اغلب بعد از یک خواب خوب و استراحت کامل هم وجود دارد. البته این موضوع می تواند بدلیل کمبود بعضی از ویتامین های مورد نیاز ما هم باشد و به تنهایی نمی تواند دلیلی برای سرطان باشد.

۲- کاهش وزن بدون دلیل

اکثر افراد مبتلا به سرطان احتمالا در برخی موارد وزن از دست می دهند. اگر هیچ دلیلی خاص و یا تغییر رژیم غذایی نداشته اید، یک کاهش وزن غیر قابل توضیح و سریع می تواند یک نشانه خطرناک باشد.

کاهش وزن غیر منتظره ۱۰ کیلوگرم یا بیشتر ممکن است یکی از اولین نشانه های سرطان باشد و برای تشخیص سریع سرطان می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

۳- ضخیم شدن یا تجمع ناگهانی توده در برخی نقاط بدن

بدن خود را به طور مرتب بررسی کنید. یک توده یا ضخیم شدن ممکن است علائم اولیه یا دیررس سرطان باشد و باید بلافاصله به پزشک گزارش شود.

توجه بیشتری به تکه های جدید یا ضخیم شدن و یا اعضایی که در حال تغییر در اندازه هستند نمایید. در مورد آنها خیلی استرس نداشته باشید. بسیاری از این تغییرات در بدن شما می تواند کاملا خوش خیم باشد.

۴- درد ثابت

اگر چه درد می تواند نشانه ای از انواع مختلف بیماری ها باشد، همچنین می تواند سرطان را نشان دهد. اگر درد ناشناخته دارید که نمی گذرد یا با درمان بهتر نمی شود ، این نشانه هشدار دهنده است.

بسته به جایی که درد موضعی است، می تواند یک نشانه تومور مغزی، سرطان روده بزرگ، راست روده یا تخمدان باشد.


۵٫ تب مکرر

تقریبا تمام افرادی که مبتلا به سرطان هستند، احتمالا در بعضی مراحل تب دارند ، مخصوصا اگر سرطان بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذارد.

اگرچه تب در مراحل پایانی شایع تر است، اما می تواند نشانه های اولیه سرطان های خون مانند لوسمی یا لنفوم باشد. در هر صورت، اگر اغلب تب را تجربه می کنید، به ویژه اینکه نمی توانید دلیل آن را درک کنید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

۶- تغییرات پوست

سرطان پوست به عنوان شایعترین نوع سرطان محسوب می شود و گاهی اوقات در مراحل اولیه تشخیص، آن دشوار است.

در هر زمانی اگر رنگ و اندازه و شکل کک و مک، زگیل یا خال های بدنتان تغییر کرد. باید آن را برای تومور یا برخی از انواع دیگر سرطان پوست بررسی کنید. با این حال، علاوه بر سرطان پوست، سرطان های دیگر نیز می توانند تغییرات پوستی ایجاد کنند. توجه به نشانه ها و علائم که شامل: تیره شدن، زرد یا قرمز شدن ، خارش، خونریزی و غیره می باشد بسیار مهم است.

۷- تغییر در عادات روده یا مثانه

اگر مدت طولانی به یبوست، اسهال یا تغییر حجم مدفوع دچار شوید، ممکن است یک نشانه ای باشد برای ملاقات با یک پزشک.

این علائم ممکن است نشانهای از سرطان کولون(سرطان روده بزرگ) یاشد. علائم سرطان مثانه یا پروستات عبارتند از درد هنگام عبور ادرار، خون در ادرار یا تغییر عملکرد مثانه. این علایم غیر معمول را به یک پزشک گزارش دهید، اما به یاد داشته باشید این می تواند نشانه ای از عفونت مجاری ادراری نیز باشد.

۸- سرفه های ناگهانی یا احساس خفگی

سرفه های گاه و بیگاه معمولا خایی برای نگرانی ندارد. با این حال، سرفه مداوم که از بین نمی رود، باعث نگرانی می شود.

اکثر سرفه ها نشانه سرطان نیستند، اما بهتر است که توسط یک پزشک ارزیابی شوید. اگر سرفه باعث درد در ناحیه سینه، شانه یا پشت شما شود، توجه بیشتری به آنها بکنید.

۹- خونریزی غیرعادی

خونریزی غیرعادی همیشه چیزی است که باید مورد بررسی قرار گیرد، حتی اگر نشانه ای از سرطان نباشد. با این حال این می تواند در سرطان اولیه یا پیشرفته اتفاق بیفتد.

سرفه های خونی، مشاهده خون در مدفوع یا ادرار، خونریزی غیرطبیعی واژن، همه علائمی خطرناک هستند.

۱۰- سوهاضمه یا سخت بلعیدن

وجود سوء هاضمه ای که از بین نمیرود, می تواند علامت سرطان باشد. علل احتمالی سرطان مری، معده یا گلو است.

با این حال، در اکثریت قریب به اتفاق، مشکلات سوء هاضمه و یا بلعیدن چیزی غیر از سرطان را نشان می دهد.

۱۱- نشانه های دیگر

این علائم و نشانه هایی که ما بررسی کردیم، موارد شایع تر است که در بیماران سرطانی ظاهر می شود. با این حال، انواع مختلفی از علائم احتمالی دیگر نیز وجود دارد.

برای مثال، تورم پاها که البته لزوما علامت سرطان نیست، اما اگر در معرض ناخودآگاه و ناخوشایند اینگونه علایم هستید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی، اگر متوجه تغییرات عمده ای در بدن خود شدید ، به خصوص اگر این تغییر وضعیت برای مدت طولانی با شما بود، با پزشک خود صحبت کنید.

این پست چقدر مفید بود

امتیاز بدهید!

متوسط / ۵٫ تعداد رای

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید