AD

اگر از نظر جسمی و روحی سالم هستید، پس باور کنید که زندگی خوبی را پشت سر خواهید گذاشت. ولی اگر از نظر روحی و جسمی مشکلاتی مانند استرس، دردهای مزمن، افکار منفی و مغشوش، خستگی های مداوم یا کمبود اعتماد بنفس دارید، یوگا یکی از بهترین راه های درمان این مشکلات است.

بسیاری از تحقیقات علمی تأیید کرده اند که یوگا گزینه مناسبی برای سلامتی بهتر است.

باور داشته باشید که یوگا با شما خواهد بود و به ما در درمان تمام بیماریها کمک خواهد کرد.

در این مقاله کلیه اطلاعات مربوط به یوگا را به شما ارائه می دهیم که می خواهید در مورد آن بدانید.

یوگا چیست؟

برای اینکه بدانیم یوگا چیست، باید به هسته آن برویم. کلمه یوگا از کلمه سانسکریت ‘yuj’ سرچشمه گرفته است، که به معنای اتصال است. اساساً دو معنا برای یوگا وجود دارد، اولی – پیوستن و دوم – صمدی. تا زمانی که نتوانیم با خود ارتباط برقرار کنیم، رسیدن به سطح صمدی دشوار است.

این فقط ورزش نیست بلکه فعالیت بدنی مبتنی بر علم است. در یوگا، مغز، بدن و روح یکدیگر را ملاقات می کنند.

در عین حال بین انسان و طبیعت هماهنگی وجود می آید. این راهی برای درست زندگی کردن است. سری کریشنا همچنین در گیتا گفته است که یوگا: Karmasu Kaushalam به این معنی است که مهارت در رفتار را با خود همراه دارد.

یعنی انجام کار با فداکاری و بدون دلبستگی یعنی بدون اینکه به یک کارگر تبدیل شوید، است.

برای درک این موضوع، باید اظهارات فیلسوفان برجسته، دانشمندان و یوگی ها را بدانیم.کسانی که یوگا را مطابق خود تعریف کرده اند.

  • گره زدن یوگا به حوزه دین، ​​ایمان و خرافات اشتباه است. یوگا علمی است، که هنر زندگی کردن را می آموزد. همچنین این یک راه برای درمان کامل است. یوگا راهی است برای آزادی از انواع و اقسام بندها. – اوشو
  • وقتی یاد می گیرید که کل بدن را به درستی نگه داری نمایید، می توانید انرژی کل جهان را در درون خود احساس کنید. این کمال است. – Sadguru Jaggi Vasudev
  • Chittavruthirodhodha: یعنی جلوی غرق شدن ذات ذهنی را بگیرد. به زبان آسان، یوگا این نیست که ذهن را سرگردان و در یک مکان ثابت نگاه دارد. – پاتانجالی

بعد از دانستن تعریف یوگا، بیشتر می دانیم که چرا انجام یوگا مهم است.

مزایای یوگا

یوگا در سه سطح به شما سود می دهد.

  • در مرحله اول، بدن انسان را دوبار پر کرده و سالم می نماید.
  • در مرحله دوم بر مغز و افکار تأثیر می گذارد. افکار منفی ما را دچار تنش، اضطراب یا اختلال روانی می نماید. یوگا به ما کمک می کند تا از این چرخه خارج شویم.
  • با رسیدن به سومین و مهمترین مرحله یوگا، انسان از نگرانی ها رهایی می یابد.

مزایای بهداشتی داخلی یوگا

جریان خون: هنگامی که گردش خون در بدن بهتر باشد، تمام اندامها بهتر عمل می کنند. همچنین دمای بدن نیز کنترل می شود. با گردش خون نامتوازن، بدن شروع به بیمار شدن و رنج بردن می نماید، بیماری های مرتبط با قلب، کبد و مغز. در چنین شرایطی، خون با انجام یوگا به خوبی جریان می یابد. اکسیژن و مواد مغذی کافی را برای همه اندام ها فراهم میشود.

فشار خون متعادل: بسیاری از افراد به دلیل سبک زندگی اشتباه با فشار خون دست و پنجه نرم می کنند. اگر در رابطه با فشار خون مشکلی دارید، از امروز شروع به انجام یوگا تحت نظارت یک مربی با تجربه نماید. یوگا همچنین مهم است زیرا با انجام پرایایاما بدن انرژی کافی دریافت می کند و عملکرد اعصاب بهبود می یابد. همچنین ضربان قلب طبیعی میشود.

بهبود سیستم تنفسی: هرگونه اختلال در سیستم تنفسی کافی است تا ما را بیمار کند. در چنین شرایطی، یوگا به ما می گوید اهمیت تنفس در زندگی چیست، زیرا هر یوگاسانا مبتنی بر نفس است. وقتی یوگا می کنید، ریه ها با تمام ظرفیت شروع به کار می کنند، و این باعث می شود تنفس راحتتر شود.

تسکین سوء هاضمه: خلاص شدن از شر گاز های اضافی نیز یکی از فواید یوگا است. هرکسی می تواند این مشکل را داشته باشد. این شامل کودکان، پیرمردها، زنان و مردان می شود. این مشکل عمدتا ناشی از عدم عملکرد صحیح دستگاه گوارش است. یوگا بهترین راه برای درمان آن است. یوگا دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و می تواند مشکلاتی مانند یبوست، گاز و اسیدیته را از ریشه برطرف کند.

میوه های چربی سوز

توانایی تحمل درد: درد می تواند در هر نقطه و هر زمان در بدن ایجاد شود. به ویژه، درد مفاصل و تحمل دشوار می شود. در عین حال، هنگامی که یوگا کار می کنید، در ابتدا توانایی جسمی تحمل این درد افزایش می یابد. همچنین، این درد بعد از تمرین منظم کاهش می یابد.

«ذهن دارای ظرفیت ذاتی برای شادی نیست… ذهن فقط در مورد شادی فکر می‌کند و قادر به احساس آن نیست…»

مصونیت و ایمنی: ما برای مقابله با بیماری ها باید ایمن باشیم. به دلیل ضعف سیستم ایمنی، بدن به راحتی قربانی بیماریهای مختلف می شود. چه سالم باشید یا نه، انجام یوگا در هر دو مورد مفید خواهد بود. سیستم ایمنی با یوگا بهتر میشود.

انرژی جدید: برای زندگی و کار به روش مثبت، حفظ انرژی در بدن لازم است. یوگا در این کار به شما کمک می کند. با انجام یوگا، خستگی برداشته می شود و بدن از انرژی جدید پر می شود.

متابولیسم بهتر: فرایند متابولیک برای بدن ما ضروری است. از طریق این فرآیند است که بدن از طریق غذا انرژی می گیرد، به طوری که ما قادر به انجام کار روزانه خود هستیم. متابولیسم همچنین به کارکرد درست دستگاه گوارش، کبد و کلیه کمک میکند. در این حالت فواید یوگا به این دلیل است که با اصلاح سوء هاضمه و یبوست از طریق یوگا می توان متابولیسم را بهبود بخشید.

خواب: لازم است که شب ها بعد از کار، کل شب را بخوابید. این به بدن کمک می کند که روز بعد آماده کار مجدد شود. نداشتن خواب کافی باعث بی قراری، سردرد، سوزش چشم و تنش در طول روز می شود. در عین حال، اگر یوگا را منظم انجام دهید، ذهن آرام می شود و استرس را تسکین می دهد، که این امر به خواب خوب در شب کمک می کند.

کلسترول متعادل: همانطور که قبلاً گفتیم، انجام یوگا باعث افزایش جریان خون در بدن می شود. این مانع از ایجاد لخته های خون در رگ ها و پاک شدن چربی اضافی می شود. به همین دلیل است که می توان کلسترول را کنترل کرد. یوگا باعث افزایش HDL یعنی کلسترول خوب می شود، در حالی که LDL به معنی کلسترول بد است. در کنار این، داشتن یک رژیم غذایی متعادل نیز حائز اهمیت است.

سدیم را کنترل می کند: ما اغلب در خارج از خانه غذاهای فست فودی و یا سرخ شده می خوریم. چنین غذاهایی سرشار از سدیم هستند. افزایش سدیم در بدن می تواند منجر به بیماری قلبی یا بیماری کلیوی شود. برای جلوگیری از این امر، از خوردن این نوع مواد غذایی خودداری کنید. همچنین یوگا را مرتبا انجام دهید. یوگا توانایی تعادل در میزان سدیم را دارد.

کاهش تری گلیسیرید: تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون ما وجود دارد و می تواند باعث بیماری قلبی و سکته مغزی شود. برای کاهش این امر، یوگای منظم ضروری است. با انجام یوگا، ضربان قلب کمی افزایش می یابد، به همین دلیل می توان از وضعیتی مانند تری گلیسیرید جلوگیری کرد.

«… اگر بودن شما با من ارتباط برقرار کند، که این باعث صمیمیت و همدلی می‌شود… و این عالی‌ترین شکل ممکن ارتباط است، انتقال بدون کلمات. بودن ما با هم ادغام می‌شود. این تنها در صورتی ممکن است که شما به یک شاگرد تبدیل شوید.»

افزایش گلبول های قرمز: گلبول های قرمز نقش مهمی در بدن ما دارند. آنها اکسیژن را از ریه ها به هر اندام منتقل می کنند. کمبود گلبولهای قرمز می تواند منجر به کم خونی شود. با افزایش تمرینات یوگا، مقدار آن در بدن افزایش می یابد.

پیشگیری از بیماری های قلبی: قلب بخشی ظریف از بدن ما است. خوردن نادرست، روالهای نامتعادل و استرس تأثیر مستقیمی بر قلب شما دارند. بعدها، بسیاری از بیماریهای مرتبط با قلب بروز می کنند. یوگا بهترین راه برای جلوگیری از آن است. یوگای منظم و تغذیه سالم، قلب را قوی نگه می دارد. وقتی برای حفظ سلامت، قلب یوگا انجام می دهید، در این صورت به راحتی اهمیت یوگا را خواهید فهمید.

حکیم عمر خیام

آسم: وقتی آسم وجود دارد، دستگاه تنفسی منقبض می شود و در تنفس مشکل ایجاد می کند. ما حتی در کوچکترین گرد و غبار و آلودگی احساس خفگی می کنیم. اگر در این مرحله یوگا انجام دهید، ریه های شما باز شده و با ظرفیت بیشتری کار می کنند.

آرتریت: آرتروز یا آرتریت با تورم و درد در مفاصل شروع می شود. در این مرحله انجام کارهای روزمره دشوار می شود. در این حالت، انجام یوگا می تواند برای شما مفید باشد. تحت نظارت یک مربی واجد شرایط، انجام یوگا تورم و درد مفاصل را کاهش می دهد و آرام آرام کار خود را شروع می کند.

سرطان: گفتن اینکه آیا انجام یوگا می تواند به طور کامل سرطان را درمان کند، دشوار است. بله، به طور قطع می توان گفت که یوگا در بهبودی بیماری مانند سرطان کمک می کند. انجام یوگا می تواند باکتریهای سمی موجود در بیمار سرطانی را از بین ببرد. در کنار این، کشش در عضلات کاهش یافته و گردش خون بهتر می شود و استرس و خستگی نیز کاهش می یابد. جدا از این، مشکلاتی مانند تهوع و استفراغ که در طول شیمی درمانی ایجاد می شود نیز می تواند برطرف شود.

میگرن: اگر بیمار میگرن دارید یوگا انجام دهید، تا از درد در ناحیه سر خلاص شود. یوگا فشار عضلات را کاهش داده و اکسیژن کافی به سر می رساند، که میگرن را تسکین می دهد.

برونشیت: عبور هوا از بین دهان، بینی و ریه ها مجاری تنفسی برونشیت نامیده می شود. وقتی ملتهب می شود، تنفس دشوار می شود. در پزشکی به این حالت برونشیت گفته میشود. یوگا با رفع این التهاب به شما در تنفس کمک می کند. از طریق یوگا، میزان کافی اکسیژن در ریه ها وجود دارد. همچنین انرژی جدیدی به ریه ها منتقل می شود.

ناباروری و یائسگی: اگر شخصی بخواهد باروری را بهبود ببخشد، وضعیت یوگا نیز برای این مورد توصیف شده است. از طریق یوگا، مشکل تشکیل اسپرم، و هرگونه مشکل جنسی، هرگونه انسداد در لوله های فالوپ یا مشکل PCOD قابل اصلاح است. علاوه بر این، علائم منفی که قبل و یا در دوران یائسگی دیده می شوند نیز می تواند از طریق یوگا اصلاح شود.

سینوس و سایر آلرژی ها: سینوس باعث تورم عضلات اطراف بینی می شود. که باعث مشکل در تنفس می شود. حتی برای این مشکل، یوگا از هر لحاظ بهتر است. با انجام یوگا مربوط به تنفس یعنی پرایایاما در سینوس، انسداد داخل بینی و لوله های گلو برداشته می شود و تنفس راحت تر می شود. علاوه بر این، انواع دیگر آلرژی ها نیز با یوگا قابل درمان هستند.

کمردرد: بیشتر کارهای ما این روزها نشسته است. به همین دلیل، افراد بدلیل کم تحرکی و ضعف عظلات از کمردرد رنج می برند. اگر یوگا را زیر نظر یک استاد واجد شرایط انجام می دهید، در این صورت اسپاسم در ستون فقرات و از دردهای آن برداشته می شود.

مزایای بهداشت خارجی یوگا

تأثیر افزایش سن کمتر میشود: افراد شروع به دیدن تأثیر افزایش سن بر روی صورت خود می کنند. در عین حال، اگر یوگا انجام می دهید، می توان چین و چروک های صورت را قبل از زمان کاهش داد. از طریق یوگا ، سموم و باکتریهای ذخیره شده در بدن پاک می شوند و رادیکال های آزاد نیز از بین می روند. به دلیل استرس ، اثر پیری زودرس شروع می شود اما یوگا همچنین می تواند در این مرحله جلوگیری کند.

افزایش ظرفیت بدنی: وضعیت بدن بدلیل نادرست بلند شدن و نشستن و حرکت اشتباه بدتر می شود. به همین دلیل ، درد در بدن شروع می شود، عضلات و استخوان ها ضعیف می شوند. یوگا راه درست برای جلوگیری از این مشکلات است. انجام یوگا به طور مرتب استخوان ها و ماهیچه ها را تقویت می کند، اندازه بدن را بهبود می بخشد و توانایی بدنی را افزایش می دهد.

طرز تهیه خوراک های بی نظیر با کلم بروکسل

وزن متعادل: همه این روزها چاق هستند. دلیل این امر غذا خوردن نادرست است. اول از همه، ما معده ناراحت داریم. نداشتن دستگاه گوارش بهتر ریشه هر بیماری است. یوگا ساده ترین و بهترین راه مقابله با آن است. اگر یوگا منظم انجام می دهید، مشکلاتی مانند یبوست و اسیدیته از بین می روند و دستگاه گوارش بهتر می شود. این باعث کاهش وزن به تدریج می شود.

شکل بدن: یوگاسانا باعث می شود بدن از سر تا پا متعادل شود و از نظر ذهنی و معنوی نیز شما را قوی کند. فقط وقتی همه اینها به درستی کار کنند، بدن به شکل زیبایی شکل می گیرد.

بهبود عضلات: انجام یوگا باعث بهبود فعالیت عضلات می شود. آنها قوی هستند و انعطاف پذیری دارند.

افزایش تحمل: همانطور که بارها در این مقاله نوشته شده است که یوگائیست نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی نیز قوی می شود. که در کارهای روزمره مورد نیاز است. برای بازیکنان مهم است که از نظر ذهنی قوی باشند. هرچه تحمل بیشتری داشته باشد ، عملکرد بهتر می شود. همچنین، هر فرد قادر است در شرایط نامساعد ، تصمیم صحیحی را اتخاذ کند.

مزایای سلامتی احساسی یوگا

خلق و خوی خوب: برای پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت ، مهم است که در طبیعت خود خوب و مثبت باشید. یوگا در این کار به شما کمک می کند. باور کنید وقتی یوگا انجام می دهید ، از درون کاملاً پر از انرژی و مثبت هستید. این حالت روحیه شما را بهبود می بخشد و شما را در طول روز مشغول نگه میدارد.

کاهش استرس: استرس برای همه مضر است. برای فردی که تحت فشار است ، زندگی عادی دشوار می شود. یوگا تنها راه برای رهایی از استرس است. وقتی یوگا می کنید ، از انرژی جدید پر می شوید. طبیعی است که استرس را کاهش می دهد.

تسکین اضطراب: گفته می شود اضطراب مادر چیتا است. هرچه در اضطراب پوشانده شود ، مطمئناً تحت استرس است. بیماریهای قلبی همچنین به دلیل اضطراب می توانند بروز کنند. اگر شما نیز نگران تر هستید ، از امروز شروع به یوگا کنید. با یوگا، نه تنها می توانید بر همه انواع اختلالات و تفکر منفی غلبه کنید، بلکه توانایی زندگی مجدد و مواجهه با همه معضلات را خواهید داشت. یک ذهن پریشان آرام می شود و فرد از سعادت نهایی لذت می برد.

مبارزه با فشار: بسیاری از اوقات کار در خانه به حدی می شود که فرد می تواند تحت فشار روانی قرار بگیرد. این اغلب برای زنان اتفاق می افتد. در این مرحله حفظ تعادل بین کارهای مختلف برای آنها دشوار می شود. تنها و بهترین راه برای جلوگیری از این مسئله یوگا است. یوگا به شما قدرت می دهد تا از هر نوع وضعیت و فشار خارج شوید. شما در خود احساس خوشبختی خواهید کرد.

توانایی تصمیم گیری: یوگا باعث می شود شما از لحاظ ذهنی به اندازه کافی قوی باشید تا بتوانید تصمیم های مهمی در رابطه با زندگی بگیرید. همچنین ، چگونه خود را متعادل نگه دارید در شرایط بد.

تمرکز: با انجام منظم یوگا ،شما چنان توانمند می شوید که برای رسیدن به هدف خود متمرکز و تلاش می کنید. در این مدت ، همه موانع پیش رو نیز می توان به راحتی برطرف کرد. به هر حال گفته می شود که اصلی ترین راه موفقیت، تمرکز به سمت کار است.

حافظه خوب: یوگا همچنین بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد. به خصوص ، این برای دانشجویان بسیار مهم است. مهم است که در طول امتحان ، مغز خود را آرام و بهتر نگه دارید ، به طوری که هرچه را یاد میگیرید، آن را به خوبی به یاد داشته باشید.

افکار مثبت در زندگی:یک یوگائست همیشه پرانرژی است. افکار او درباره زندگی مثبت است. او دوست دارد هر روز زندگی و با انرژی و اشتیاق جدید زندگی کند. او در طول زندگی از اصل ‘شاد باشید و دیگران را شاد نگه دارید’ پیروی می کند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید