AD

خشم یک احساس طبیعی است که به شما کمک می کند تا برخی از مسائل و مشکلاتتان را حل کنید در این حالت می تواند حتی یک احساس مثبت هم باشد. با این حال، خشم می تواند مشکل ساز شود، اگر منجر به تجاوز، تهاجم و یا حتی درگیری فیزیکی شود.

کنترل خشم به شما کمک میکند تا از کارهایی که ممکن است بعد از آن باعث پشیمانی شما شود جلو گیری کنید.

شما می توانید قبل از اینکه خشم به مرحله غیر قابل کنترلی برسد بوسیله استراتژی هایی، آن را کنترل کنید. که آنها را در اینجا بررسی میکنیم

1- معکوس بشمارید

شمارش معکوس از 10 می تواند کمک کننده باشد. ولی اگر عصبانیت شما شدید است، از 100 شروع کنید. در زمانیکه شما شمارش را انجام می دهید، ضربان قلب شما آهسته تر می شود و خشم شما احتمالا از بین می رود.

2- نفس عمیق بکشید

وقتی عصبانی می شویم تنفس ما تندتر و سریعتر می شود، می توان با کنترل تنفس و معکوس کردن این روند یعنی نفس عمیق و آهسته بطوری که هوا بیشتر در ریه نگه داشته شود به کنترل خشم کمک نماید.

3- تحرک داشته باشید

ورزش می تواند اعصاب شما را آرام و خشم را کاهش دهد. برای قدم زدن، دوچرخه سواری یا توپ بازی به بیرون بروید. و هر کاری که باعث شود، تمرکز شما از موضوع ناراحت کننده دور شود مناسب است.

4- عضلات خود را شل کنید (ریلکسیشن)

تکنیک های ریلکسیشن و رها سازی عضلانی همراه با تکنیک های تنفسی یکی از شیوه های موثر در کنترل خشم می باشد. آن را یاد بگیرید و بصورت روزانه تمرین نمایید. تا زندگی زیبایی داشته باشید.

5- تکرار یک مانترا

پیدا کردن یک کلمه یا عبارت که تکرار آن به شما کمک کند تا آرامش و تمرکز داشته باشید. زمانی که ناراحت هستید، این کلمه را دوباره و دوباره تکرار کنید. مانند “من آرامش دارم” یا “حال من خوب است” اینها نمونه هایی از مانترا هایی هستند که می توانید تکرار کنید.

نوشابه مضر و کاربردهای مفید آن

6- کشش

حرکات چرخشی گردن و شانه از نمونه های خوب حرکات کششی یوگا می باشند، که به شما کمک می کند تا بدن و احساسات خود را کنترل کنید این حرکات نیاز به هیچ وسیله و مکان خاصی ندارد.

7- رهایی ذهن

به یک اتاق ساکت بروید، دراز بکشید و چشمانتان را ببندید سعی کنید تا در ذهنتان خود را در یک صحنه آرام بخش مانند ساحل دریا یا هرجایی که به شما آرامش می دهد تجسم کنید. تمرکز بر جزئیات در این صحنه های خیالی مانند: رنگ آب، بلندی کوه ها، صدای آواز پرندگان و … می تواند در کنترل خشم به شما کمک نمایید.

8- گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش باعث می شود احساسات خوب جایگزین خشم و عصبانیت شود، برای این موارد می توانید موزیک های ملایم یا حتی صدای طبیعت را از اینترنت دانلود کنید و در اتومبیل و منزل گوش کنید. هنگام خشم از گوش دادن به موسیقی با ریتم تند یا “هووی متال” خودداری کنید.

9- صحبت کردن را متوقف کنید

در هنگام خشم، ممکن است وسوسه شوید تا کلمات تند و خشمگین بکار ببرید و این احتمال وجود دارد که این صحبت ها به شما یا دیگران آسیب بزند، پس سعی کنید در هنگام خشم با این وسوسه مقابله کنید و صحبت کردن را متوقف کنید.

10- وقت بگیرید

به خودتان استراحت بدهید تا زمانی که آرام شوید، شما در این زمان می توانید وقایع را پردازش کنید و احساسات خود را به حالت خنثی بازگردانید. شما در این زمان از دیگران دوری کنید، و در مورد وقایع فکر کنید، و این روش را تبدیل به برنامه روزانه خود کنید.

آیا تخم کدو تنبل می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟

12- نویسندگی کنید

چیزهایی که نمی توانید بگویید، را می توانید بنویسید و تمام آنچه را که احساس میکنید و اینکه چطور میخواهید پاسخ دهید را بنویسید. نوشتن کلمات می تواند به شما کمک کند آرامش داشته باشید و رویدادهایی که منجر به احساس خشم در شما می شوند را دوباره ارزیابی کنید.

13- صحبت کردن با یک دوست

در حوادثی که باعث عصبانیت شما می شود می توانید با یک دوست که مورد اعتماد شما است و فکر می کنید که می تواند به شما کمک کند مشورت کنید این کار باعث تخلیه روانی و همچنین بدست آوردن مشاوره خوب برای آرامش می شود.

14- خندیدن

هیچ چیز خسته کننده نمی شود اگر با خنده همراه باشد. همیشه دنبال راه هایی برای خندیدن باشید، مانند بازی کردن با بچه ها، تماشای فیلم کمدی، سعی کنید همیشه شاد باشید،” سخت نگیرید”.

15- تمرین قدردانی

همیشه بر روی آنچه دارید و خوب است تمرکز کنید نه چیز های که ندارید و یا غلط است. درك كردن چيزهاي خوبي كه در زندگيتان ايجاد مي كنيد، مي تواند به خنثي كردن خشم و تبديل شدن به وضعيت خوب كمك كند.

16- وقفه ایجاد کنید

در هنگام خشم قبل از اینکه کلمه ای بر زبان بیاورید یک وقفه ایجاد کنید و بلافاصله پاسخ ندهید، این به شما کمک می کنید تا آرام شوید و بیشتر به پاسخ تان فکر کنید.

17- نامه بنویسید

نامه یا ایمیل به شخصی که از دستش عصبانی هستید بنویسید، سپس آن را حذف کنید. نامه ها اغلب احساسات شما را نسبت به آن شخص بیان می کند و باعث از بین رفتن خشم میگردد، حتی اگر این نامه هرگز دیده و خوانده نشود.

فواید خوردن روزانه خرما

18- تمرین بخشش

پیدا کردن شجاعت بخشش با تمرین بوجود می آید، این یک مهارت عاطفی است که باید یاد بگیرید این تمرین باعث می شود بسیار از خشم های پنهان ما فروکش کند، خشم هایی که ریشه در گذشته های ما دارد، از حالا شروع کنید.

19- تمرین همدلی

سعی کنید خود را جای دیگران بگذارید و وضعیت را از دیدگاه آنها ببینید. هنگامی که شما داستانی را از دیدگاه دیگران می خوانید یا حوادث را همانطور که هست مشاهده می کنید، ممکن است درک جدیدی به دست آورید و کمتر عصبانی شوید.

20- خشم خود را بیان کنید

از یک دوست مورد اعتماد کمک بگیرید و به او بگوید که خشمگین هستید و از او بخواهید کمک کند تا بتوانید پاسخ مناسبی به کسی که از او خشمگین هستید بدهید و این کمک میکند تا از مشکلاتی که خشم بوجود می آورد در آینده دوری کنید.

21- هدایت خشم به کانالهای دیگر

خشم خود را به یک کانال خوب تبدیل کنید. هنگامی که ناراحتید، نقاشی، باغبانی یا نوشتن شعر را در نظر بگیرید. خشم می تواند احساسات قدرتمندی برای افراد خلاق باشد. برای کاهش خشم از این موارد استفاده کنید.

سخن انتهایی

خشم جزء عواطف عادی می باشد، که هر کسی ممکن است در برخی از زمانها تجربه کند. با این حال، اگر خشم تبدیل به موردی غیر قابل کنترل و یا دائمی شود، باید راه هایی برای مقابله با آن پیدا کنید.

اگر این راهنمایی ها کمک نکردند، با پزشک خود صحبت کنید. یک روانپزشک یا متخصص روانشناسی می تواند به شما کمک کند تا بر روی عوامل زمینه ای و یا سایر مسائل احساسی که می تواند باعث بروز خشم گردد، کار کنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید