AD

ویتامین B12 یا کوبالامین یک ویتامین از مهمترین ویتامین‌ های مورد نیاز برای حیات موجود زنده است.

این ویتامین برای تکثیر سلولی(خون‌سازی) و عملکرد سیستم عصبی از طریق سنتزِ میلینی (Myelinogenesis) ضروری است.

همراه با فولیک اسید و دیگر ویتامینها برای بارداری بسیار ضروری است. این ویتامین به مقدار کمی در مواد غذایی موجود است.

باکتری‌ های تولید کننده B12 در دستگاه گوارش انسان، از دهان و لثه و حلق تا روده بزرگ، زندگی می‌ کنند اما قادر به تأمین کل نیاز بدن نیستند.

این ویتامین در منابع حیوانی مانند گوشت جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ وجود دارد و دارای ۴ درصد کبالت است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌ خونی، وخیم و غیرطبیعی شدن گلبول‌ های قرمز، کم شدن رشد مو ناخن و … می‌ شود. در غذاهای گیاهی موجود نمی‌ باشد.

بهتر است گیاهخواران و ورزشکاران و کسانی که رژیم سخت می‌ گیرند از مکمهای ویتامینی مانند مولتی ویتامین‌ ها استفاده کنند.

نقش ویتامین B12 در بدن

این ویتامین در تولید یاخته‌ های بدن نقش دارد و وظیفه آن همانند اسید فولیک، شرکت در همانند سازی ژن‌ های هسته سلول می‌ باشد. تکثیر سلول‌ ها در بافت عصبی و دستگاه گوارش و مغز استخوان به خاطر حضور این ویتامین می‌ باشد.

چرخه جذب ویتامین B12

ویتامین B12 موجود در غذا پس از ورود به بدن، ابتدا با پروتئینی به نام «هاپتوکورین» Haptocorrin ترشح شده از غدد بزاقی پیوند می‌ خورد.

«هاپتوکورین» با درست‌ کردن یک کمپلکس با این ویتامین از نابود شدن آن توسط اسید معده جلوگیری می‌ کند. سلول‌ های جداری معده، پروتئینی به اسم «اینترینسیک فاکتور» یا فاکتور داخلی را می‌ سازند.

گربه خانگی حیوان دوست داشتنی

وقتی که «هاپتوکورین~ویتامین B12» کمپلکس وارد روده باریک می‌ شود، آنزیم پانکراس هاپتوکورین را حل می‌کند و ویتامین B12 را آزاد می‌ کند.

آنگاه ویتامین B12 با فاکتور داخلی پیوند شده و به بخش انتهایی روده باریک می‌روند. در قسمت انتهایی روده باریک کمپلکس فاکتور داخلی + این ویتامین، با انتقال فعال وارد سلول‌ های جدار روده می‌ شود.

در داخل سلول‌ها، ویتامین B12 از فاکتور داخلی جدا شده و به پروتئین دیگری بنام (ترانس کوبالامین دو) متصل می‌ شوند. ترکیب این دو از روده به کبد منتقل می‌ شود.

عوامل کمبود ویتامین B12

بر اساس کتاب فیزیولوژی گایتون شایع‌ ترین علت کمبود ویتامین B12 در حقیقت نه کمبود آن در غذا بلکه اختلال در سنتز فاکتور داخلی توسط معده است.

ترکیب این فاکتور داخلی با ویتامین B12، باعث جذب آن در روده باریک می‌ شود. بیماری‌ های مختلف معده مانند گاستریت‌ های مزمن (تورم مزمن معده) و آتروفیک (کم‌خونی پرنیشیوز)، اعمال جراحی برداشتن کامل یا بخشی از معده، باعث عدم ترشح فاکتور داخلی شده و کمبود ویتامین B12 را در بدن انسان به دنبال دارد.

کمبود ویتامین B12 می‌ تواند موجب کم‌خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان شود.

ویتامین B12 در «کبد» ذخیره می‌ شود و اگر فرد سال‌ های طولانی از این ویتامین استفاده نکند کمبودی در بدنش ایجاد نمی‌ شود.

افراد گیاه‌ خوار در تامین ویتامین B12 با مشکل مواجهند. 

افراد مسن با استفاده بیش از حد از ملین‌ ها با کمبود این ویتامین در بدن‌ شان روبه رو می‌ شوند. وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آن‌ ها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.

راههای طبیعی سفید کردن دندان

مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر کمبود ویتامین B12

این ویتامین را باید در آب حل کرد و سپس مورد استفاده قرار داد. کمبود این ویتامین در عملکرد تمامی اجزای بدن انسان تاثیر سوء می‌ گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می‌ کند و همچنین می‌ تواند موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن انسان شود.

کمبود آن به ویژه در سیستم عصبی و خون‌ سازی مؤثر است. این ویتامین در چرخه رشد سلولی نقش متفاوتی دارد و می‌ تواند ایجاد انرژی و پروتئین کند. این ویتامین همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد نیز تأثیرگذار است.

به گزارش NHS ، ویتامین B12 به سالم نگه داشتن خون و سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

این ماده فقط در گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات به طور طبیعی یافت می شود. بنابراین افرادی که رژیم دارند مجبور هستند به غذاهای مکمل یا غلیظ مانند غلات و نوشیدنی های سویا اعتماد کنند.

پروفسور تام سندرز، استاد برجسته تغذیه و رژیم های غذایی در کالج کینگ کالج لندن، هشدار می دهد که حدود 20٪ از گیاهخواران از نظر مواد مغذی اساسی کمبود جدی دارند.

پروفسور سندرز هشدار می دهد، بدن تا چهار سال با کمبود ویتامین B12 مقابله می کند.

طبق نظریه پروفسور بدن قادر به ذخیره چندین ویتامین B12 است.

تصاویر ماکرو از گلهای زیبا

براساس گزارش Vegan Food \u0026 Living، سال گذشته حدود 150،000 نفر در سراسر جهان در رژیم وگاناروس شرکت کردند.

در ابتدا به دلایل رفاه حال حیوانات، مردم به طور فزاینده ای گوشت مصرف نکردند.

طبق گزارشی، دامداری مسئول 18٪ از انتشار گازهای گلخانه ای تولید شده توسط انسان در سراسر جهان را بر عهده دارد.

برخی دیگر بر این باورند که مصرف گیاهخواری برای سلامتی آنها مفید است و چربی های اشباع شده را از گوشت و لبنیات برداشته و در عین حال مصرف میوه و سبزیجات را نیز بالا می برد.

در حالی که ممکن است بسیاری از افراد از اهمیت ویتامین B12 در بدن اطلاعی نداشته باشند.

کمبود مواد مغذی مانند ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که بدن گلبول های قرمز غیر طبیعی زیادی تولید کند که قادر به عملکرد طبیعی خود در حمل اکسیژن در بدن نیستند.

و همچنین سوزن سوزن شدن دست و پاها، خستگی شدید، زبان درد، زخم دهان، ضعف عضلات، تاری دید، حافظه ضعیف و حتی مشکلات روانی مانند افسردگی از عواقب آن است.

پروفسور سندرز می گوید، کمبود این ویتامین را می توان \”به راحتی توسط مکمل ها یا غذاهای غنی شده جبران کرد\”.

کلینیک مایو دوز مصرف روزانه 2.4 میکروگرم را توصیه می کند.

در صورت بروز کمبود این ویتامین، طبق گفته NHS(سرویس سلامت همگانی)ممکن است تزریق یا قرص B12 برای بقیه عمر لازم باشد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید