AD

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد ۸۰ درصد شهرهای کشور قرمز و نارنجی هستند و از روز شنبه ۲۱ فرودین سراسر کشور به مدت ۱۰ روز تعطیل می‌شود. در صورت تداوم وضعیت خطر، امکان دارد این تعطیلی تمدید

آمار بیماری کرونا در ایران سیر صعودی پیدا کرده و مسئولان از خیز چهارم کرونا صحبت می‌کنند. در حال حاضر ۲۵۷ شهر ایران در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برند. خبرگزاری ایسنا می‌نویسد، نقشه کشور از نظر کرونا “آتشین” است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد از روز شنبه ۲۱ فروردین براساس رنگ‌بندی‌ها به مدت ۱۰ روز سراسر کشور تعطیل می‌شود. یک روز قبل از این تصمیم، بازار بزرگ تهران تعطیل شده بود.

در همه شهرهای  قرمز، تنها مشاغل گروه یک اجازه ادامه کار خواهند داشت. فروشگاه‌ها و مراکز توزیع مواد خوراکی، مراکز بهداشتی، داروخانه‌ها، کارخانه‌های تولیدی و مراکز صنعتی و معدنی، رسانه‌ها، فعالیت‌های پستی و مخابراتی، حمل و نقل عمومی کالا و مسافر در گروه یک دسته بندی شده‌اند. 

کنترل استرس در دوران کرونا و راه های غلبه بر آن

سایر مشاغل در صورت تخلف از این دستورالعمل، پلمب خواهند شد. 

رئیسی درباره پیامدهای این تعطیلی گفت: «ما می‌دانیم بسیاری از مشاغل آسیب می‌بییند اما چاره‌ای جز این نیست و اگر بخواهیم ادامه دهیم دوباره با مشکل مواجه می‌شویم و ممکن است موج بعدی را در پیش داشته باشیم.»

او هشدار داد هر گونه دورهمی، مراسم، تجمع و تردد می‌تواند باعث افزایش بیماری کرونا شود.

هم‌چنین قرار شده در کلیه شهرهای قرمز تمام بخش‌های آموزشی، دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌های علمیه تعطیل باشند و آموزش به صورت مجازی انجام گیرد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران تاکید کرد که تعطیلی شهر یک راهکار موقت است و علاج قطعی موضوع نیست.

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز پنجشنبه ۱۹ فرودین اعلام کرد مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به دو میلیون و شش هزار و ۹۳۴ نفر رسیده است.

در این میان، حمید عمادی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفته که اگر میزان مرگ و میر به همین روال ادامه یابد، ممکن است در شهرهای قرمز به “وضعیت سیاه” برسیم. 

افزایش امید به تولید واکسن اچ‌آی‌وی، به لطف واکسن‌های کرونا

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید