AD

یادداشت نویسنده: موز یک میوه فوق العاده محبوب است تقریبا در هر کجا که شما بروید موز وجود دارد. در 107 کشور رشد میکند، و چهارمین محصول با ارزش در جهان است.

پخته شده، خشک شده و ساده قابل استفاده است و به سادگی به غذا های دیگر مانند بستنی، غلات و ماست اضافه می شود.

موز همچنین یکی از سالمترین غذاهای میان وعده است که شما می توانید آن را میل کنید.

اما اگر هر روز دو موز بخورید چه اتفاقی می افتد؟

ما در اینجا به نتایج سلامتی این عادت، خوب و نه خیلی خوب نگاه خواهیم کرد.

موز پر از پتاسیم، فیبر، ویتامین C و ویتامین B6 است، اما برای افراد با شرایط خاص توصیه نمی شود.

به شما توضیح میدهیم که با خوردن چند موز چه اتفاقی برای شما می افتد.

1- آنچه که با خوردن دو موز دریافت می کنید

ابتدا اجازه دهید به حقایق تغذیه ای موز نگاه کنیم. اگر هر روز مقدار زیادی مصرف کنید، موارد زیر را دریافت میکنید:

 • 210 کالری
 • 900 میلی گرم پتاسیم
 • 54 گرم کربو هیدرات
 • 2 گرم فیبر
 • 6 گرم پروتئین

شما همچنین ویتامین های زیر را نیز دریاف خواهید کرد :

 • 2٪ ویتامین A
 • 34% ویتامین C
 • 2٪ آهن
 • 40٪ ویتامین B6
 • 16% منیزیم

حالا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد اگر شما هر روز دو موز بخورید؟

2-دریافت یک مقدار زیاد RDA* پتاسیم

بسیاری از ما متوجه نیستیم که پتاسیم چه مقدار برای بدن مهم است، زیرا دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی می افتد. پتاسیم، در واقع یکی از مهم ترین مواد مغذی است، زیرا سلول های بدن برای تولید بار الکتریکی مورد نیاز خود برای داشتن عملکرد مناسب نیاز به آن دارد. پتاسیم همچنین نقش مهمی در حفظ ضربان قلب، حفظ فشار خون سالم و ایجاد انسولین در هنگام نیاز به تنظیم قند خون دارد.

RDA برای پتاسیم در بزرگسالان بالغ بین 3500-4700 میلی گرم در روز است. بعضی عوامل دیگر مانند شیوه زندگی می توانند مقدار توصیه شده را تحت تأثیر قرار دهند، بنابراین نگران نباشید کافی است، با پزشک خود صحبت کنید. اما دو موز معمولی حاوی حدود 900 میلی گرم پتاسیم است، بنابراین شروع خوبی است. سایر منابع خوب پتاسیم شامل لوبیای سفید، سیب زمینی (سفید و شیرین)، چغندر، اسفناج، هندوانه و سس گوجه فرنگی است.

درمان آرتروز با نوشیدنی های ضد التهاب

*RDA مخفف Recommended Dietary Allowance (مصرف روزانه‌ی توصیه شده ماده در رژیم غذایی) است و برای مواد غذایی مختلف (مانند عناصر شیمیایی و ویتامین‌ها) تعریف می‌شود. RDA میزانی از یک ماده در رژیم غذایی است که می‌تواند نیاز اکثریت مردم (حدود ۹۷ تا ۹۸ درصد انسان‌ها) را تامین کند.

3- به شما در حفظ فشار خون سالم کمک میکند

شما احتمالا می دانید که سدیم بیش از حد یک عامل خطر بزرگ برای فشار خون بالا است. چیزی که شما ممکن است بدانید این است که در واقع تعادل سدیم و پتاسیم است که برای کنترل فشار خون بالا کار می کند. به مراحل پروتئینی در کلیه ها، کمک می کند کنترل فشار خون با تنظیم مقدار مایع ذخیره شده در بدناین کار را انجام می دهد. کلیه های شما خون خود را فیلتر کرده و مایع اضافی را به مثانه و تبدیل به ادرار کرده و به بیرون مکش می کند.

این تعادل سدیم و پتاسیم است که برای جلب آب اضافی از جریان خون در سمت مثانه استفاده می شود. هنگامی که تعادل از بین می رود، مایع بیشتر حفظ می شود و فشار خون بالا می رود. به طور متوسط، کمتر از 2 درصد از بزرگسالان ایرانی RDA روزانه خود برای پتاسیم را دریافت می نمایند، این معنی را دراد که بسیاری از افراد دارای یک عامل خطر مهم برای پرفشاری خون هستند.

4- خطر ابتلا به سرطان را در شما کاهش می دهد

رژیم غذایی معمول در میوه ها و سبزی های تازه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان بسیار مهم است زیرا شما دوز روزانه مواد مغذی حیاتی خود را بدون اضافه کردن نمک، شکر، رنگ و مواد نگهدارنده شیمیایی دریافت می کنید. مخصوصا موز خوب است، زیرا آنها دارای ویتامین C هستند، که در مبارزه با رادیکال های آزاد که عامل سرطان زای بسیار مهمی هستند به شما کمک می نمایید.

بهترین روش و مزایای پیاده روی مدیتیشن (مراقبه)

فیبر موز برای تنظیم سلامت گوارشی نیز اهمیت دارد وهمچنین خطر ابتلا به سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ) را کاهش می دهد.

5- باعث افزایش سلامت قلب شما میشود

دستیابی به تعادل مناسب سدیم و پتاسیم نیز برای سلامت قلب مهم است. یک مطالعه اخیر نشان داده افرادی که هر روز حداقل 4069 میلیگرم پتاسیم دریافت کرده اند، در آنها خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی ایسکمی 49 درصد کمتر از افرادی بود که کمتر از 1000 میلیگرم دریافت کرده اند.

این مقدار کمی نیست! اما موز نیز به روش های دیگر به سلامت قلب کمک می کند. فیبر، ویتامین B6 و ویتامین C همه با یکدیگر همکاری می کنند تا از یک شیوه قوی حمایت کنند.

6باعث تسکین معده شما میشود

اگر تا به حال به پزشک معالج ناراحتی معده مراجعه کرده اید، ممکن است او توصیه کرده که رژیم BRAT *را دنبال کنید . رژیم BRAT شامل موز، برنج، سیب زمینی و نان تست , و غذاهای اساسی که برای هضم آسان هستند.و در کوتاه مدت جوابگوی مشکل و نارحتی معده شما خواهد بود.

موز برای سالم نگه داشتن سیستم معده و سیستم گوارش شما عالی است زیرا پتاسیم به شما کمک می کند تا تعادل الکترولیتی خود را حفظ کنید. فیبر نیز به تنظیم آن کمک می کند.

*اصطلاح BRAT مخفف مواد غذایی موجود در رژیم غذایی می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهم کرد:

 • Banana موز
 • Rice برنج
 • Applesauce سیب زمینی
 • Toast تست

بعضی از افراد معتقدند که این مواد غذایی بی‌نظیر بوده و هضم آن‌ها نسبتا آسان است. مواد غذایی فوق می‌توانند علائم بیماری معده مانند تهوع، اسهال و استفراغ را کاهش داده و باعث بهبود هر چه سریع‌تر فرد خواهند شد.
رژیم غذایی BRAT اغلب برای درمان اسهال، آنفولانزای معده و سایر بیماری‌های مربوط به معده استفاده می‌شود. از آنجا که غذاهای موجود در رژیم غذایی BRAT حاوی پروتئین، چربی و فیبر هستند، هضم آن‌ها به راحتی صورت می‌گیرد اما با این‌حال، مشکلات متعددی در ارتباط با این رژیم غذایی وجود دارد و برخی از آن‌ها شامل کمبود مواد مغذی و کالری خواهد شد. به همین علت، بسیاری از سازمان‌های بهداشتی دیگر آن را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای درمان توصیه نمی‌کنند. و فقط دبرای رژیم های کوتاه مدت مناسب می باشد.

ثبت تمامی ویال های واکسن کرونا در سامانه تیتک

7- با مصرف موز شما تقریبا 30 گرم قند لازم بدن را در روز میگیرید

قند امروزه یک کلمه بد غذایی است اما وقتی که پای موز به میان می آید، نیازی به نگرانی نیست. کارشناسان توصیه می کنند که به میزان قابل توجهی از قند اضافه بدن خود را کاهش دهید، نوعی از قند که به مواد غذایی منتقل می شود غیر طبیعی می باشد. قند در موز طبیعی است و همچنین دارای دوز سالم و فیبر است.

فیبر به کاهش هضم کمک می کند (قند و کربوهیدرات به سرعت در حال سوختن است) و تأثیر آن قند خون شما را تثبیت می کند. بنابراین، موز می تواند یک میان وعده خوب در اواسط روز یا یک وعده غذایی ,‌ هنگامی که شما نیاز به انرژی دارید ,‌ باشد.

8- مصرف موز زمانی که کار شما بسیار سخت و بیش از اندازه است

همانطور که گفته شد، اکثرمردم کمبود پتاسیم دارند و با مصرف دو موز در روز RDA آنها کامل نمیشود. شما باید 7 یا 8 عدد موز بخورید تا پتاسیم روزانه کافی را از آن منبع به تنهایی دریافت کنید. با این حال، پتاسیم بیش از حد به همان اندازه خطرناک است که می تواند ماهیچه قلب شما را از بین ببرد. اما برای یک فرد سالم برای رسیدن به این ناحیه خطر، باید در یک روز 400 موز بخورد!

بنابراین برای هر فرد سالم، خوردن دو موز در روز یک ایده عالی است. افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید مراقب باشند، زیرا مسدود کننده های قلب سطح پتاسیم را افزایش می دهند بنابراین عادت دو بار در روز ممکن است ایده خوبی برای بیماران دیابتی نباشد.

در پایان امیدوارم که بتوانیم با مصرف درست بعضی از گروه های غذایی مناسب از بسیاری از بیماریها پیشگیری کنیم.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید