DNA ممکن است در طی پیوند مغز استخوان از یک دهنده به بیمار منتقل شود
AD

DNA(به انگلیسی: Deoxyribo nucleic acid) نوعی اسید نوکلئیک است که دارای دستورالعمل‌ های ژنتیکی است که برای کارکرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

نقش اصلی مولکول DNA ذخیره‌ سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی و دستوری است. آزمایش‌ هایی نظیر آزمایش گریفیت و آزمایش ایوری آزمایش‌ هایی انقلابی و سرآغازی در شناسایی و مطالعه DNA به عنوان ژنوم بودند.

تا سال 1944 و انتشار نتایج آزمایش ایوری، این‌ که کدام‌ یک از ترکیب آلی درون سلول، ماده وراثتی است، مشخص نبود.

DNA مولکولی است که دستورهای ژنتیکی مورد استفاده در توسعه و عملکرد تمام موجودات زنده شناخته شده و بسیاری از ویروس‌ ها را کد گذاری می‌ کند. DNA اسید نوکلئیکی است که شامل پروتئین و کربوهیدرات‌ هاست.

اسید های نوکلئیک از سه گروه ماکرو، مولکول و اصلی تشکیل شده که برای زندگی همه گونه‌ های شناخته شده ضروری است.

اکثر مولکول‌ های DNA از دو رشته پلیمری زیستی که به صورت حلقه دور هم پیچ خورده و به شکل یک مارپیچ دوگانه درآمده‌ تشکیل شده است.

دو رشتهDNA به عنوان پلی نوکلئوتید شناخته شده، که از واحد های ساده‌ تری به نام نوکلئوتید ساخته شده‌ است.

هر نوکلئوتید از یک باز آلی، گوانین (G)، یا سیتوزین (C)، یا آدنین (A)، یا تیمین (T)، و از یک قند مونوساکاریدی به نام دئوکسی ریبوز و یک گروه فسفات تشکیل شده‌ است.

نوکلئوتیدها به وسیله پیوند کووالانسی به صورت زنجیره‌ای به هم متصل می‌ شوند، نوکلئوتیدها از محل قند یک نوکلئوتید با فسفات نوکلئوتید دیگر پیوند ایجاد کرده و ساختاری شبیه ستون فقرات(رشته بلند) قند و فسفات را ایجاد می‌ کنند.

کار DNA در سلول‌ ها

پیام‌ های ژنتیکی موجودی در مولکول DNA در نهایت برای مواردی چون ساخت پروتئین و مولکول‌ های RNE در یاخته، مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

قطعه‌هایی از DNA که پیام‌ های ژنتیکی را با خود حمل می‌ کنند ژن نامیده می‌ شوند؛ ولی DNA توالی‌ های دیگری نیز دارد که برای ساخت خود یا تنظیم استفاده از اطلاعات ژنتیکی موجود در ژن، مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

تاثیر سلامت روانی بر سایر عوامل در سلامت فیزیکی و اجتماعی

از لحاظ شیمیایی، DNA از دو رشته طولانی پلیمری با واحد های ساختاری از جنس نوکلئوتید تشکیل شده‌ است که شامل ستون‌ هایی از گروه‌ های قند و فسفات هستند.

اتصال نوکلئوتید ها به هم در زنجیره توسط گروه‌ های هیدروکسیل کربن 3 قند و 3 دئوکسی ریبوز است به این اتصال فسفو دی استر می‌ گویند؛ که در نهایت اسکلت DNA ساخته می‌ شود.

این دو رشته DNA با هم موازی هستند. مولکول‌ های قند از طریق چهار نوع باز آلی به یکدیگر متصل می‌ باشند.

توالی این چهار باز آلی باعث رمزگذاری رشته ژنتیکی می‌ شود که این رمزها برا ی ساخت اسید آمینه که واحد های سازنده پروتئین می‌ باشند مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این رمز ژنتیکی توسط مولکول RNA در مرحله برگردان خوانده می‌ شود و برای ساخت اسید آمینه مورد استفاده قرار می‌ گیرد. 

ویژگی‌ ها

  1. DNA پلیمری است قطبی که از رشته‌ های تکرار شونده شامل واحد های سازنده‌ای از جنس نوکلئوتید است. طول رشته زنجیرهای دنا 22 تا 26 آنگستروم (2٫2 تا 2٫6 نانومتر) و عرض آن 3٫3 آنگستروم یا (0.33 نانومتر) است.
  2. اگرچه هر واحد تکرار شونده DNA بسیار کوچک است ولی رشته پلیمری DNA ممکن است از میلیون‌ ها نوکلئوتید تشکیل شده باشد.
  3. دو رشته سازنده DNA ساختار در هم پیچیده‌ای همچون درخت انگور به شکل مارپیچ دارند. یک باز آلی پیوند داده شده به قند نوکلئوزید گفته می‌ شود و اگر نوکلئوزید از طریق باز خود به گروه فسفات متصل شود نوکلئوتید تشکیل می‌ شود. اگر چندین نوکلئوتید با یکدیگر پیوند داده شده باشند به‌ طور مثال در دنا به آن پلی نکلئوتید گفته می‌ شود.
  4. رشته‌ های دنا از واحد هایی متشکل از قند و گروه فسفات است که به صورت متناوب و تکراری در طول رشته قرار گرفتند.
  5. قند مورد استفاده در دنا دئوکسی‌ریبوز که نوعی پنتوز(قند پنج کربنی) است تشکیل شده‌ است. قندها توسط گروه‌ های فسفری به یکدیگر پیوند داده شده‌اند.
انواع مواد مخدر و تاثیرات اعتیاد به آن بر روی انسان

همانندسازی DNA

همانند سازی برای انجام گرفتن تقسیمات سلولی یا همان میتوز و میوز است. در این اعمال سلولی با 46 کروموزوم به دو سلول کروموزومی دیگر تقسیم می‌ شود.

یک بیمار پیوندی، DNA اهدا کننده خود را از دست میدهد.

کریس لانگ، از رنو در نوادا، سه ماه پس از پیوند مغز استخوان، آزمایش خون انجام داد.

نتایج نشان داد که DNA وی توسط اهدا کننده او، که یک مرد آلمانی 10 سال جوانتر از خود بود، ‘جایگزین’ شده است.

چهار سال بعد، ماده ژنتیکی اهدا کننده در گونه ها، لب ها و مایع منی آقای لانگ یافت شد. در حالی که قسمت های مختلف بدن او به مرور زمان در حال نوسان بود، فقط موهای سینه و سر او بی تأثیر بود.

وی به The Independent گفت: ‘فکر نمی کردم که بعد از پیوند DNA میتوانم ناپدید شده و شخص دیگری به جای من ظاهر شود.’

بنا بر گزارش ها، آقای لانگ پس از تشخیص لوسمی حاد میلوئیدی، سرطان خون برخی سلولهای ایمنی بدن، و سندرم های میلودیایپلاسمی – تومورهایی که مانع از تولید سلولهای سالم مغز استخوان می شوند، در پی پیوند از طریق ‘وب سایت اهدا کننده’ بود.

در ابتدا در کنفرانس بین المللی علوم پزشکی قانونی گزارش شد، پیوند مغز استخوان آقای لانگ او را به ‘جسم’ تبدیل کرد. در یونان باستان، این به موجودی اساطیری با سر شیر و بدن یک بز اشاره داشت.

به گفته دانشگاه هاروارد، در صحبت های پزشکی، یک وبا وجود دارد که از سلول های بیش از یک ارگانیسم ساخته می شود.

خون در مغز استخوان تولید می شود. وقتی شخصی پیوند می زند، بنابراین DNA خود را در خون خود حمل می کنند که با سایر سلول های بدن متفاوت است.

که می تواند یک روز برای مقابله با دیابت نوع 1 استفاده شود، وقتی این اتفاق می افتد که بدن به اشتباه به سلولهای لوزالمعده تولید انسولین حمله می کند.

سرطان چگونه بوجود می آید و راه های پیشگری و درمان این بیماری

دانشمندان دانشگاه توکیو دریافتند که لوزالمعده ماوس در موش صحرایی کاملا خوب عمل می کند. اگرچه این ممکن است طولانی مدت از اثربخشی در انسان برخوردار باشد، اما نشان می دهد که بافت های بدن می تواند بیماری را درمان کند.

گرچه امیدوار کننده است، این حرف ها بحث برانگیز هستند، و بسیاری آنها این ایده را به ‘آزمایش های شبیه فرانکنشتاین’ تشبیه می کنند. برخی همچنین نگرانند که چگونه تحقیقات جنایی در صورت به اشتراک گذاشتن DNA با دو نفر انجام میشود.

این همان چیزی بود که باعث شد آقای لانگ، فردی که در کنار آزمایشگاه جرم وشو کانتی کار می کرد، را با نمونه خون خود آزمایش کند.

این مسئله پس از آنکه DNA در صحنه جنایتی در آلاسکا در سال 2004 مطابقت داشتت، روشن شد. در آن زمان در زندان، متخلف پیوند مغز استخوان را از برادرش دریافت کرده بود که بعداً بازداشت شد.

سردرگمی همچنین هنگامی رخ داد که مردی در یک سانحه رانندگی در سئول درگیر شد. هنگام تلاش برای شناسایی او، متخصصان دریافتند که خون او ‘زن’، کلیه ها ‘نر’، و طحال و کبد مخلوطی از این دو است. بعداً مشخص شد كه بیمار پیوند مغز استخوان را از دختر خود دریافت كرده است.

دکتر اندرو رضوانی، مدیر پزشکی بخش پیوند خون و مغز در مرکز پزشکی دانشگاه استنفورد، گفت: ‘مغز و شخصیت آنها باید یکسان باقی بمانند.’

با این وجود، این اختلاف نظر به این معناست که موسسات ملی بهداشت فقط در اواخر سال 2016 به سرمایه های فدرال اجازه تأمین بودجه تحقیقات چربی خون انسان را داده اند.

محدودیت ها همچنین در مورد اینکه چه مدت یک DNA درگیر سلول های انسانی مجاز است رشد کند اعمال می شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید