AD

یادداشت نویسنده: به طور معمول، مردم به حالت های مختلفی میخوابند: روی شکم، به پشت، یا در وضعیت جنینی. برخی از افراد در هنگام خواب بسیار فعال هستن و موقعیت های مختلفی را تجربه می کنند، پرتاب می کند، نوازش می کند، غلت می خورند. البته همه چیز تا زمانی که خوابیم خوب است. اما مشکل وقتی است که بیدار میشویم. در زمانی که بدن ما در خواب است در حال هضم غذا ، دیدن رویا و استراحت است. همچنین فعالیت های بیشتری مانند مصرف اکسیژن و گردش خون دارد. موقعیتی که ما شب در خواب به خود میگیرم تاثیر فراوانی در این فرآیند می تواند داشته باشد.

هفت دلیل برای شما می آوریم تا به شما بگوییم که خوابیدن به پهلوی چپ برای فرآیند خواب شما مفید است.

1- بهبود هضم

آیا تا به حال به شما گفته اند که غذا خوردن قبل از خواب بد است، و باعث چاقی میشود؟ اما این گفته واقعا درست نیست! چون بدن ما در طول خواب فعال است و به غذا نیاز دارد.

دلیل اینکه گاهی نیمه شب گرسنه می شوید همین است، با اینکه عمل سوخت و ساز در شب بدون توجه به پوزیشن خوابیدن شما اتفاق می افتد.

ولی ما می توانیم به بدن خود کمک کنیم تا با کمترین تلاش، کار خود را انجام دهد. البته با خوابیدن به “پهلوی چپ”.

زیرا معده ما در سمت چپ شکم قرار گرفته است، و وقتی که شما به پهلوی چپ خود قرار میگیرید، غذا به راحتی به روده بزرگ منتقل می شود.

ابتلا به کرونا در بار دوم خطرناک تر است

همچنین این کار معده را در بالای لوزالمعده قرار می دهد که از جریان آزاد آنزیم های گوارشی پشتیبانی می کند.

2- بهبود کارقلب

قلب می بایست بدون توقف در حال فعالیت باشد تا زندگی ما را حفظ کند.

این کار بزرگی است و می تواند توسط یک سری از عوامل مانند: رژیم غذایی ، کیفیت هوا ، محیطی که در آن زندگی میکنیم، تحت تاثیر قرار بگیرد.

جای تعجب نیست که بیماری قلبی قاتل اصلی بزرگسالان در سراسر جهان است.

برای به حداقل رساندن خطر آن، با رفتن به رختخواب و خوابیدن به پهلوی چپ، کار قلب خود را ساده تر کنید.

هنگامی که شما به پهلوی چپ خود میخوابید، در واقع اجازه می دهید تا جاذبه زمین به حرکت خون به سمت قلب کمک کند.

آئورت خون را از قلب به بقیه بدن حمل می کند و مسیر آن را به سمت چپ ادامه می دهد. وقتی که شما به سمت چپ میخوابید، قلب شما کار کمتری برای جابجایی خون در بدن دارد.

3- کاهش درد

تا حالا برای همه ما پیش آمده است که از خواب پریده ایم چرا که در بعضی موقعیت های عجیب و غریب خوابیده بودیم و باعث ایجاد فشار در پشت یا گردن شده ایم؟

خوابیدن به پهلوی چپ بدن استرس و فشار بر ستون فقرات را کاهش می دهد. فشار وارد شده به پشت بدن به هنگام خواب باعث افزایش تعادل عضلات شما میشود.

دستورالعمل هایی برای تغییر زندگی در رنگ های قرمز و سبز

زمانیکه به پهلوی چپ بدن خود میخوابید گردش خون بهبود یافته که آن هم باعث کاهش التهاب در عضلات می شود.

4- محافظت از سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی یک شبکه از عروق است که مایع روشن لنف را حمل می کند. این سیستم نقش کلیدی در حرکت مایع در سراسر بدن و همچنین در عملکرد ایمنی بدن دارد.

مایع لنفاوی می تواند سموم و دیگر مواد زائد را حمل کند، بنابراین انسداد آن در هر نقطه از سیستم باعث تضعیف سلامت میشود.

5- کاهش سوزش معده

کبد صدمه دیده میتواند نشان دهنده عوارض جانبی غذا خوردن قبل از خواب باشد، و همچنین ممکن است اسید معده به راحتی از طریق مری جذب شود.

جالب توجه است، دانشمندان متوجه شده اند که خوابیدن به پهلوی چپ شما می تواند باعث رفع سوزش معده شود در حالی که خواب در سمت راست می تواند باعث بروز آن شود.

هنگامی که ما به پهلوی چپ خود میخوابیم ، معده و مری بالاتر از سطح اسید معده قرار میگیرند، ولی اگر به سمت راست بخوابیم، مری در قسمت پایین تری قرار میگیرد و می تواند باعث ترشح اسید شود.

6- بحران زنان باردار

در بدن زنان باردار خون برای دو نفر گردش میکند که نیاز به حجم خون بیشتری دارد. در ضمن، یک نوزاد رو به رشد رحم را بزرگ تر می کند و بر ستون فقرات و سایر اعضای بدن فشار می آورد.

قند میوه ها و تاثیر آن بر سلامتی

خوابیدن به پهلوی چپ، گردش خون را آزادانه به جریان می اندازد و فشار کودک را از ستون فقرات مادر دور می کند و همچنین کبد را از فشار زیاد محافظت می نمایید.

به طور کلی، خوابیدن به پهلوی چپ در زنان باردار بهترین جریان خون برای مادر و جنین را فراهم می کند.

7- جلوگیری از خرناس کشیدن

اگر همسرتان خرو پف میکند و شما را از خواب بیدار میکند ، خوابیدن به پهلوی چپ بدن میتواند این مشکل را حل کرده و با آرامش بخوابید. ای کار باعث میشود زبان و گلو را در جای خود نگه دارید و راه های هوایی را باز بماند.

در خواب، دهان، گلو و زبان استراحت میکند. خوابیدن به پشت نگران کننده است زیرا این بافت ها عقب می مانند و ممکن است بخشی از راه هوایی را مسدود کند.

خروپف، ارتعاش ناشی از کشیدن هوا از طریق آن فضای شلوغ است.

اگر می خواهید به پهلوی چپ بخوابید کمی تلاش کنید، سعی کنید بین زانو های خود بالش بگذارید یا در پشت گردن خود چیزی بگذارید تا مانع چرخیدن شما شود.

ترفند دیگر، این است جای خود را با همسر تان عوض کنید و به سمت دیگر تخت بروید.

این باعث می شود که مغز شما مجددا تصمیم بگیرد که موقعیت درست را تشخیص دهد و شما می توانید عادت جدید خواب به پهلوی چپ را در خود ایجاد کنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید