وزوز گوش علل درمان
وزوز گوش علل درمان
AD

بعضی وقتها صدا هایی در گوش خود می شنوید که آزار دهنده است، برخی از این صداها بدلیل مشکلاتی است که در سایر اعضای بدن بوجود می آید.

یا ممکن است شنیدن مداوم برخی صداهای بلند به گوش هایتان را آسیب رسانده باشد. و یا دارویی مصرف کنید که موجب وزوز گوش شود. و همچنین می تواند از آسیب دیدن مایع داخل گوش شما باشد. یا بدن شما سیگنال هایی ارسال کند که به شما یک مشکل را یاددآوری نماید.

در اینجا 7 صدایی که ممکن است شما بشنوید را بررسی می کنیم

آترواسکلروزیس (تَصَلُّبِ شَرایین)

Atherosclerosis
تصلب شرایین یا گرفتگی رگها

آرتریواسکلروزیس نام یک بیماری در رگ‌ها است که با رسوب لیپید و کلسترول کم‌ چگال بر روی دیواره داخلی سرخرگ‌های با قطر متوسط و بزرگ، بوجود آید.

نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته زیاد می‌شود و موجب تنگی رگ (استنوزیس) یا عوارض دیگری می‌گردد.

تصلب شرایین یکی از دلایل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و نیز کشورهای با میزان بالای استرس است، به‌طوری‌که برای ایران، به تنهایی سالانه حدود سیصد هزار مرگ قلبی مرتبط در بر دارد.

وزوز گوش می تواند نشانه ای از مسدود شدن شریان ها با پلاک (اتواسکلروز) باشد.

و یکی از نشانه های در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی بودن باشد.

وقتی شریان ها محدود می شوند، قلب باید خون را با نیروی بیشتری پمپاژ نماید. و شما ممکن است صدای قلب خود را بشنوید.

داروی دیابت در مقابله با سرطان پوست مفید است

اگر شما صدای قلب خود را در زمان عصبانیت و دعوا بشنوید جدی نیست. ولی اگر صدای قلبتان را در اغلب اوقات می شنوید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

فشار خون بالا

قلب شما باید به بصورت مداوم کار کند تا کار سخت گردش خون را انجام دهد. وقتی شما دارای فشار خون هستید، یعنی قلب شما دارد با فشار و کوبش بیشتری کار می کند.

آترواسکلروز یکی از دلایل فشار خون بالا است، اما علل دیگری نیز وجود دارد. فشار خون بالا باید قبل از آن که شما را بکشند درمان شود.

جریان خون آشفته نیز می تواند موجب وزوز گوش شود.

اگر یکی از شریانهای منتهی به رگها یا خروج از مغز به زانو تنگ شود، جریان خون مختل خواهد شد. این می تواند منجر به آنوریسم شود.

تومور

اگر تومور باعث ایجاد فشار بر روی یکی از رگها خونی در سر یا گردن شود، ممکن است وزوز گوش داشته باشید. این نئوپلاسم عروقی نامیده می شود.

این تومورها اغلب خوش خیم هستند. نئوپلاسم عروقی بیماری نادری است و برای تشخیص آن نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

نوروم های آکوستیک رشد سریع، تومورهای خوش خیم است که در عصب جمجمه ایجاد می شود.

وزوز گوش احتمالا در یک سمت می باشد و تعادل و شنوایی شما را ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

کم‌تحرکی "خطر ابتلای شدید به کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد"

مشکل مینره

وزوز گوش می تواند نشانه ای از بیماری مینیر( Meniere) باشد.

مشکل شنوایی و وزوز گوش، سرگیجه به مدت 20 دقیقه تا 24 ساعت و حالت تهوع از علایم این بیماری می باشد، Meniere اگر بدون درمان باقی بماند باعث کاهش شنوایی دائمی خواهد شد.

Meniere توسط تجمع بیش از حد مایع در گوش داخلی ایجاد می شود. علل آن نامشخص است اما ممکن است با عفونت و یا پاسخ ایمنی غیر طبیعی بدن ارتباط داشته باشد.

آسیب های سر و گردن

آسیب های عصبی مانند بیماری مولتیپل اسکلروز (ام اس) و آسیب های آن به عصب های سر و گردن می تواند موجب وزوز گوش شود.

برخی آسیب های آسیب سر و گردن موقت هستند و احتمالا مربوط به استرس می باشند.

با این حال، از آنجایی که ممکن است به یکی از رگ خونی مرتبط باشد، پزشک خود را در جریان گز گز و سوزش سر و گردن خود بگذارید.

ضعیف شدن مویرگ ها

ناهنجاریهای آرتروز (AVM) یک بیماری نسبتا نادر با علل ناشناخته است. اساسا، شریانهای داخل مغز بدون حرکت از طریق مویرگ، به رگه ها وصل می شوند.

AVM ها می توانند پارگی، خونریزی و کاهش جریان خون به مغز را نشان دهد.

گاهی اوقات این می تواند منجر به آنوریسم شود. این بیماری در دوران جنینی اتفاق می افتد و اغلب علائم آن بین 15 تا 20 سالگی خود را نشان می دهد.

سالاد زیبایی پوست

همراه با وزوز گوش، ممکن است کم شنوایی در یک طرف و بی حسی صورت داشته باشید. اما به طور کلی قابل درمان می باشد.

اختلال TMJ

TMJ بیماری است در مفاصل فک رخ می دهد و باعث مشکلاتی در صحبت کردن جویدن می شود بطوری که فک بالا و پائین درست روی هم قرار نمیگیرند.

TMJ یک مفصل نسبتا ملایم است که به شدت به استرس واکنش نشان می دهد. فشار دادن دندان ها در هنگام استرس و دندان قروچه باعث فرسودگی مفاصل TMJ می شود.

علائم آن عبارتند از: وزوز گوش، درد گوش، قفل شدن مفاصل فک، و درد و یا حساسیت به لمس.

دندانپزشک شما می تواند TMJ را از طریق اصلاح بلندی برخی دندان ها کاهش دهد.

شما همچنین می توانید تکنیک های آرامش بخشی و مدیتیشن را بیاموزید، تا از دندان های خود در مقابل خرد شدن جلوگیری کنید می کنید.

ما همچنین می توانید تکنیک های آرامش بخشی و مدیتیشن را بیاموزید، تا از دندان های خود در مقابل خرد شدن جلوگیری کنید می کنید.

برخی از از آسیب های سر و و گردن ممکن است باعث وزوز گوش شود یا پیش هشداری باشد برای برخی از سکته ها و یا اینکه موسیقی را با صدای خیلی بلند گوش می دهید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید