واکسن تولید مشترک ایران و کوبا خردادماه به تولید انبوه می‌رسد
AD

اصفهان – رئیس انستیتوپاستور ایران گفت: واکسن تولید مشترک ایران و کوبا خردادماه به تولید انبوه می‌رسد و در صورت دستور وزارت بهداشت وارد بازار خواهد شد.

علیرضا بیگلری صبح دوشنبه در بیست و سومین آئین پویش ره سلامت و مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتوپاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا با بیان اینکه انستیتوپاستور ایران نام آشنای همه مردم ایران است، اظهار داشت: این مؤسسه همواره در بحران‌های سلامت همراه مردم بوده است.

وی با بیان اینکه با آغاز شیوع کرونا انستیتوپاستور ایران کار تشخیص را آغاز کرد، ابراز داشت: امروز در روند تشخیص در دورترین نقاط بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه داریم که سخت‌ترین آزمایش‌ها را انجام می‌دهند.

ارائه ۶ طرح ویژه به معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برای تولید واکسن کرونا

رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه تولید کیت‌های بومی را در دستور کار قرار دادیم و پس از رسیدن به تولید انبوه در راستای صادرات کیت نیز اقدام کردیم، ادامه داد: همه کشورها به توانایی انستیتوپاستور ایران اذعان داشتند و این حرکت جهادی منجر به طراحی ۶ طرح ویژه برای تولید واکسن کرونا و ارائه آن به معاونت فناوری و علمی رئیس جمهوری شد.

صرفه جویی مالی در تغذیه

وی با بیان اینکه تابستان سال گذشته شرکت در همکاری مشترک با متخصصان خارجی را در دستور کار قرار دادیم، ادامه داد: همه شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دادیم و کوبا را برای این امر انتخاب کردیم.

استفاده از قطعات مختلف ویروس کرونا در واکسن تولید مشترک کوبا و ایران

بیگلری با بیان اینکه این واکسن قطعات مختلف ویروس کرونا را بر روی واکسن کزار سوار کرده‌ایم، ادامه داد: این واکسن می‌تواند با چند ویروس جهش یافته مقابله کند.

وی گفت: این واکسن «یادآور» دارد و این ویژگی منحصر به فرد واکسن تولید مشترک ایران و کوبا است.

رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه تک دُز این واکسن می‌تواند برای افرادی که قبلاً کرونا گرفته‌اند کافی باشد، ابراز داشت: این واکسن تنها واکسنی است که مکمل یادآور داشته و حتی فایرز اخیراً به فکر تولید یادآور افتاده است.

وی با بیان اینکه این واکسن سمی دارد که آنتی ژن‌ها را به پروتئین حامل وصل می‌کند و این امر نیز ویژگی خاص این واکسن است.

همه‌چیز درباره شاهدانه

بیگلری با بیان اینکه انستیتوپاستور ایران سعی دارد با پیشینه ۱۰۰ ساله واکسن کرونا را به تولید انبوه برساند، ادامه داد: فازهای یک و دو در کوبا نشان داد که این واکسن عوارض بسیار کمی دارد.

۲۴ هزار نفر در فاز سوم واکسینه می‌شوند

وی اضافه کرد: در کل کشور ۲۴ هزار نفر در فاز سوم با این واکسن واکسینه می‌شوند و سهم استان اصفهان سه هزار دُز واکسن است.

رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه خرداد ماه تولید انبوه را انجام می‌دهیم، ادامه داد: این واکسن با دستور وزارت بهداشت وارد بازار خواهد شد.

وی با بیان اینکه کرونا نشان داد تولید واکسن وظیفه حاکمیتی است، ابراز داشت: نگاه به خارج از مرزها در این زمینه اشتباهی محض است.

بیگلری با بیان اینکه طی یک سال اخیر در زمینه تولید واکسن ۲۰ سال پیشرفت داشتیم، گفت: این بحران ما را تحریک کرد تا پیشرفت کنیم و این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

تخم هندوانه

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید