AD

یادداشت نویسنده: هیپرتیروئیدیسم(پرکاری تیروئید) بیماری است که وقتی بدن بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند، اتفاق می افتد. از آنجایی که هورمون های تیروئید در سلامتی نقش مهمی دارند، هنگامی که تعادل این هورمون ها در خون بهم می خورد، می تواند با احساس ناخوشی همراه باشد.

افزایش هورمون‌های غده تیروئید، تیروکسین (T4) و T3 باعث علائمی از بیماری از جمله تپش تند قلب، کاهش وزن، تعریق، عدم تحمل گرما، لرزش و بیقراری می‌شود.

شناختن آنچه که باید در مورد این بیماری انجام شود، بسیار مهم است و می تواند به جلوگیری از تشخیص اشتباه کمک نمائید.

کاهش وزن نامعلوم

از آنجا که هورمون تیروئید در متابولیسم بدن نقش مهمی دارد، اگر فردی دچار پرکاری تیروئید شود، دچار کاهش وزن می شود.

اگر رژیم غذایی شما تغییر نکرده باشد، اما در حال کاهش وزن باشید، این یک نشانه است. هنگامی که تیروئید بیش از حد کار کند، می تواند سوخت و ساز بدن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

7 غذایی که باعث آسیب رساندن به کلیه میشود.

همچنین ممکن است میزان اشتها را افزایش دهد و علائم ترکیبی مصرف کالری بیش از حد در هنگام از دست دادن وزن، یک شاخص کلیدی است که هورمون تیروئید شما بیش از حد فعال است.

افزایش ضربان قلب

هیپرتیروئیدیسم خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

یکی از علائم اولیه هیپرتیروئیدیسم افزایش ضربان قلب یا حتی ضربان قلب نامنظم است.

اگر به طور منظم متوجه افزایش ضربان قلب خود شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

استرس و اضطراب بالا

هر فردی در زندگی خود، استرس و اضطراب را تجربه می کند. با این حال، پرکاری تیروئید می تواند باعث اظطراب بیش از حد شود. بدین معنی که بروز کوچکترین مشکلات در زندگی به شدیدترین عوامل استرس زا تبدیل می شود.

اگر دچار افزایش اضطراب در زندگی روزمره خود شوید و هیچ دلیل خاصی برای آن نداشته باشید، ممکن است دچار هیپرتیروئیدیسم باشید، که با مراجعه به پزشک میتوانید مسئله را حل و فصل کنید.

راههای طبیعی سفید کردن دندان

عوارض جانبی استرس و اضطراب می تواند برای سلامتی فوق العاده مضر باشد بنابراین تا حد ممکن این عوامل را از زندگی خود حذف و یا به حداقل برسانید.

افزایش دمای بدن

هیپرتیروئیدیسم باعث افزایش درجه حرارت بدن میشود.

حتی اگر فردی بیمار نباشد، یا هوا گرم نباشد احساس گرمای شدیدی میکند. ممکن است به طور ناگهانی به هوای گرم حساس شود و حتی زمانیکه هوا خنک است احساس گرمای شدیدی داشته باشد.

از آنجایی که هیپرتیروئیدیسم همیشه تشخیص داده نمی شود، در افرادی که حساسیت زیادی به گرما ندارند میتوان برای تشخیص این بیماری کمک گرفت.

درمان بیماری هیپرتیروئیدیسم

  • استفاده از سبزیجاتی مانند: هویج، کرفس، فلفل سبز، جعفری، زردآلو، سیب، زغال‌اخته، گریپ‌فورت و آناناس.
  • استفاده از مکمل ویتامین C، ویتامین B خصوصاً ویتامین‌های B1، B2 و B12 همراه رژیم غذایی استفاده از مولتی‌ویتامین و مولتی‌مینرال ها
  • مصرف منابع پروتئینی مانند تخم مرغ و گوشت
  • استفاده از انبه، مرکبات، کیوی، شیر و فراورده‌های آن، جوانهٔ حبوبات و ماهی
  • استفاده از داروهایی که پزشک معالج تشخیص میدهد
منابع پروتئین های غیر گوشتی

به درمان این بیماری کمک می نمائید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید