AD

تولدهای چند گانه

اگر دو یا چند نوزاد همزمان در رحم زن رشد کنند، آنها به عنوان “چند قلو” شناخته می شوند. گاهی اوقات آنها نگاهشان مشابه هم است که به آن دوقلو های “همسان” ( identical )می گویند و گاهی اوقات آنها شبیه خواهر و برادرهای معمولی هستندکه به آن دو قلو های “برادرانه”( fraternal )می گویند .

کروموزوم های یکسان

در عمل لقاح، یک اسپرم و یک تخمک با هم ترکیب می شود. گاهی اتفاق می افتد که تخمک تشکیل شده از عمل لقاح به دو قسمت تقسیم می شود، در این حالت شما دوقلوهای یکسانی دارید. اگر یکی از آن تخمک ها دوباره تقسیم شود، شما مثلث سه قلو و غیره خواهید داشت. همه بچه ها با یک ژن مشترک تنظیم می شوند: همه آنها پسر، پسر یا دختر، دختر یا دختر، پسر هستند. زایمان سه قلو یا چهار قلو در هر هزار زایمان یکبار اتفاق می افتد.

دوقلوهای صمیمی

گاهی اوقات بیش از یک تخمک از تخمدان زن در یک ماه خارج می شود. اگر هر کدام از این تخمک ها با اسپرم های مختلف بارور شوند، دو قلو ها بوجود می آیند. بر خلاف دوقلو های همسان، ژن های دوقلو های صمیمی همانند فرزندان عادی دارای ژن های متفاوت با همان والدین هستند.

ارتباط قوی

والدین دوقلوها اغلب می گویند فرزندانشان یک زبان مخصوص دارند که فقط برای صحبت با یکدیگر استفاده می کنند. ظاهرا، ارتباط دو قلو ها زود هنگام شروع می شود. یک مطالعه نشان داد که در هفته چهاردهم بارداری، دوقلوها حرکات عمدی نسبت به یکدیگر را انجام می دهند. تحقیق بیشتری لازم است تا ببیند آیا این برای چهار قلو ها و سه قلو ها و غیره هم درست است یا خیر؟

سوپ میگو با پاپ کورن

چند قلوها چگونه به دنیا می آیند

دو قلو ها و چند قلوها معمولا از طریق سزارین بدنیا می آیند و این یک راه برای زایمان از طریق برش شکم است. معمولا برای محافظت از سلامت مادر و نوزادانش انجام می شود.

داروهای باروری

برخی از زنان دوست دارند بچه دو قلو داشته باشند. چند چیز می تواند شانس آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر یک زن قادر به باردار شدن نباشد، پزشکان ممکن است داروهایی را توصیه کنند که بوسیله آن تخمدان آنان تخمک های بیشتری را آزاد کند. و این می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد و احتمال اینکه این بارداری دو قلو یا چند قلو باشد را افزایش می دهد.

لقاح داخل مصنوعی

بعد از مصرف دارو های باروری پزشک از رحم زن تخمک میگیرد این تخم ها با اسپرم در خارج از رحم ترکیب می شوند و سپس در داخل رحم قرار می گیرند. از آنجا که این امر می تواند پیچیده و غیر قابل پیش بینی باشد، برای بالا تر رفتن شانس لقاح خارج از رحم دو یا چند جنین لقاح شده را داخل رحم قرار می دهند. گاهی اوقات دو یا چند لقاح انجام می شود و احتمال اینکه والدین چند قلو دار شوند افزایش پیدا می کند..

سالاد گوجه فرنگی با نکتار و پنیر موزارلا

سن و نژاد مادر

بیش از 35٪ زنان آمریکایی که دارای چند قلو هستند بیش از 30 سال دارند، و این به لطف بخشی از درمان های نا باروری است. حتی بدون کمک پزشک، زنان بالای 30 سال احتمالا دو یا چند نوزاد را در یک زمان به دنیا می آورند، احتمالا به این دلیل که بدن آنها هورمون محرک تخمدان را افزایش می دهد تا تخمدان ها را تقویت کند. زنان آفریقایی-آمریکایی احتمال بیشتری برای دوقلوزایی را دارند، در حالی که زنان آسیایی کمترین احتمال را دارند.

قد مادر

مادرانی که چندقلو دارند، به طور میانگین 1 اینچ بلندتر از مادران دیگر هستند. ممکن است دلیل آن هورمون فاکتور رشد زنان بلند قد مثل انسولین یا IGF باشد. ممكن است IGF باعث تخریب تخمك های بیشتری شود اما برای اطمینان تحقیقات بیشتری لازم است.

شیر

مطالعه ای نشان داده است، زنانی که بیشتر شیر می خورند، اغلب دوقلو بدنیا آورده اند. برخی از دانشمندان بر این باورند که همین مسئله بدن شما را برای تولید IGF بیشتر تقویت می کند، و می تواند طی یک دوره ماهانه منجر به تخمک گذاری بیشتری شود.

دلایل دیگر دوقلوباردار شدن

اگر یک زن دارای یک مادر یا خواهر دوقلوی همسان باشد، حدود دو برابر احتمال دارد که آنها نیز دارای دوقلو یا چند قلو شود. و زنان دارای شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) نیز میزان بالاتری از چندتایی های همسان دارند. BMI مقدار چربی بدن شما است – BMI بالاتر از حد نرمال به طور کلی برای سلامتی شما بد است.

عشق ورزیدن به خود (self-love) و راههای بهتر کردن آن

عوارض: زایمان زودرس

این عارضه شایع ترین عارضه بار داری چند قلو می باشد. یک کودک “تک قلو” حدودا پس از 39 یا 40 هفته بدنیا می آید. اما اکثر چند قلو های “زودرس” کمتر از 37 هفته به دنیا می آیند. آنها 6 برابر بیشتر از یک کودک تک قلو احتمال زودرسی دارند. نوزادان متولد قبل از 32 هفته بیشتر احتمال دارد که مشکلات درازمدت بهداشتی مانند کم شنوایی، مشکلات بینایی و احتمالا آسیب مغزی داشته باشند.

عوارض: پره اکلامپسی

پره اکلامپسی باعث فشار خون مشکلات و مشکلات مرتبط با آن می شود. و این جزیی از خطرات بارداری می باشد، اما در بارداری چند قلویی شایع تر است.

افزایش فشار خون معمولا اولین نشانه آن می باشد ولی ممکن است با سر درد، مشکلات بینایی، حالت تهوع و استفراغ نیز همراه باشد. و این می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد اما داروهایی برای کاهش فشار خون و مدیریت علائم دیگر وجود دارد. این وضعیت پس از تولد نوزاد، از بین می رود.

ویزیت دکتر

از آنجاییکه چندقلوها احتمال بیشتری برای مشکلات و تولد زودتر از نوزادان دیگر را دارند، پزشکان باید به آنها توجه بیشتری داشته باشند. آنها رشد و پیشرفت نوزادان و مراقبت از سلامت مادران را دنبال می کنند و ممکن است آزمایشات بیشتر و خاص تری مانند اولترا سوند را برای تشخیص سریع مشکلات احتمالی تجویز کنند.

منبع : دوقلو

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید