بارداری شغل عوارض کارفرما
AD

بارداری دورانی هیجان انگیزی است، اما همچنین می تواند تبدیل به دورانی پر از نگرانی و استرس گردد.

اگر کار می کنید، ممکن است استرس داشته باشیدکه از عهده وضایف شغلی خود بر نیاید و انجام وظایف شغلی باعث به خطر افتادن سلامتی نوزادتان گردد.

در اینجا مواردی که شما باید درباره کار ایمن در دوران بارداری خود بدانید، و برخی نکات دیگر صحبت می کنیم.

یا کار در دوران بارداری بی خطر است؟

طبق منبع مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) ، اکثر افراد قادر به ادامه کار در دوران بارداری هستند. ایمنی شغلی شما به عواملی بستگی دارد:

اگر نگرانی در مورد شغل خود دارید یا اگر این شغل شما را در معرض هر یک از خطرات زیر قرار می دهد با پزشک خود مشورت کنید:

  • اگر در معرض مواد شیمیایی یا تابش اشعه ها هستید
  • دوره های طولانی ایستادن یا بالا رفتن از پله ها یا
  • حمل یا بلند کردن بارهای سنگین
  • صداهای بلند یا ارتعاشات ناشی از ماشین آلات سنگین
  • گرما یا سرمای شدید

مقدار ساعت و حتی زمان کار در روز یا شب نیز ممکن است یک عامل باشد که باید با پزشک خود مشورت کنید.

یک مطالعه بر روی بانوانان ژاپنی در سال 2014 نشان داد کسانی که بیش از 40 ساعت در هفته کار می کنند بیشتر در معرض خطر سقط جنین و زایمان زودرس قرار دارند. و هرچه ساعتهای بیشتری کار کنید (51-70 ساعت و بیش از 71 ساعت) ، خطر بیشتر است.

ماجراجویی تازه بهرام رادان

این خطر در سه ماهه اول بیشترین بود.

یک مطالعه در دانمارک در سال 2019 نشان داد افرادی که حداقل دو شیفت شب در هفته کار می کنند ممکن است در معرض خطر سقط جنین بالاتر (32 درصد) نسبت به افرادی که در طول روز کار می کنند هستند.

احتمالا این مسله مرتبط با ترشح هورمون ملاتونین می باشد که در حفاظت از جفت نقش دارد.

کنار آمدن با علائم شایع بارداری در محل کار

نوع شغل شما اعم از ایمن و غیر ایمن می تواند باعث بروز علایمی در شما گردد.

در اینجا چگونگی کنار آمدن با این موارد در محل کار آمده است. اما اگر احساس درد، گرفتگی، لکه بینی یا علائم نگران کننده دیگری دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

کسالت صبحگاهی

حالت تهوع و استفراغ می تواند از اوایل بارداری شروع شود. اگر احساس بیماری دارید، با تمام توان سعی کنید عوامل محرک آن را در خود شناسایی کنید و از آنها دوری کنید.

خوردن وعده های غذایی کوچک و میان وعده های ساخته شده از غذاهای نرم (مانند نان ، کراکر ، بیسکویت، سیب) در طول روز می تواند کمک کند. چای زنجبیل یا گیاه زنجبیل نیز ممکن است باعث تسکین شما شود.

خستگی

خستگی ممکن است در سه ماهه اول حاملگی و با نزدیک شدن به زمان زایمان افزایش یابد.

سعی کنید و مطمن شوید که در ساعات غیر کاری به اندازه کافی استراحت کنید کارشناسان توصیه می کنند در طول بارداری هر شب 8 تا 9 ساعت بخوابید.

و اگر خسته یا مریض هستید سعی کنید کار، در منزل را کاهش دهید. مسئولیت هایی مانند خرید مواد غذایی، نظافت حیاط و خانه، از همسرتان کمک بگیرید و از خودتان توقع نداشته باشید که مثل گذشته همه کارها را انجام دهید.

مزایای ترک سیگار و تغییرات مثبت بدن پس از آن

آبرسانی

بدن شما در دوران بارداری نیاز به آب بیشتری دارد. متخصصان توصیه می کنند روزانه 8 تا 12 فنجان مایعات دریافت کنید. در نظر داشته باشید که یک بطری آب بزرگ همیشه روی میز خود داشته باشید.

تکرر ادرار

همراه با نوشیدن آب بیشتر، ممکن است بیشتراز حد معمول نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشید.

زیاد نگه داشتن ادرار می تواند مثانه شما را ضعیف کند و حتی ممکن است با گذشت زمان منجر به عفونت ادراری (UTI) شود.

درد پشت یا لگن

ممکن است در سراسر بدن درد احساس کنید زیرا هورمون ها می توانند رباط ها و مفاصل شما را شل کنند. به طور خاص، ممکن است با بزرگ شدن شکم ، کمر یا لگن شما آسیب ببیند.

نکات

اگر شغل شما شامل ایستادن یا جابجایی زیاد است، از کفش های ورزشی یا طبی مناسب استفاده کنید.

هنگام بلند شدن به حالت قرارگیری بدن خود توجه کنید و به جای کمر با پایین تنه بلند شوید.

در صورت لزوم به بدن خود استراحت دهید. اگر مدت طولانی ایستاده اید ، سعی کنید یکی از پاهایتان را به بر روی سطح بالا تری قرار دهید تا فشار بر روی کمر را کاهش دهید. اگر مدت زمان طولانی نشسته اید ، تا آنجا که ممکن است حالت خوب داشته باشید و پشت کمر یک بالش کوچک بگذارید.

بیماری هایپر تیروئیدی چیست

می توانید از کمربند حاملگی استفاده کنید تا فشار شکم خود را بر روی پشت و لگن کم کنید.


برای تسکین درد، از تشک های گرم کننده یا بسته های یخ استفاده کنید.(فقط تشک های حرارتی را روی شکم خود قرار ندهید) اگر درد شدیدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

حقوق شما

کارفرمای شما می تواند مکان خاصی را برای شما فراهم کند که باعث امنیت کاری شما شود. و اگر به دلیل بارداری و عوارض آن از انجام وظایف خود در مانده شدید می توانید با صحبت از کارفرمای خود بخواهید برخی از وظایف خود را در منزل انجام دهید (دور کاری).

یا شاید بتوانید از کارفرمای خود بخواهید. به شما وظیفه سبک تری واگذار کند،  یا مرخصی بدون حقوق داده شود – به شرطی که این اقدامات در اختیار سایر کارگران و کارمندان دارای مشکلات موقت نیز باشد.

بارداری به طور سنتی یک ناتوانی محسوب نمی شود، برخی از عوارض حاملگی ، مانند دیابت حاملگی یا پره اکلامپسی ، ممکن است توسط قانونپوشش داده شود.

در این زمینه مسایل قانو کار در دوران بارداری اینجا را مطالعه کنید

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید