AD

دور ریز مواد غذایی یک اپیدمی جهانی است که بیش از یک سوم مواد غذایی تولید شده در سطح جهان از بین رفته یا خراب می شود. آمریکایی ها تا 40 درصد از مواد غذایی که خریداری می کنند را دور می ریزند، و مواد آلی در زباله های دفن شده 20 درصد از کل انتشار گاز متان را به خود اختصاص میدهد.

متان یک گاز گلخانه ای قوی می باشد، که به طور قابل توجهی در تغییرات اقلیمی نقش دارد.

در سال 2013 تعداد آمریکایی هایی که بدون دسترسی به غذای سالم و مغذی زندگی می کردند به 49.1 میلیون نفر رسیده بود.

“سه عامل اصلی وجود دارد: فراوانی، زیبایی، هزینه” جاناتان بلوم، نویسنده، فعال و خالق کتاب”غذاهای دورریز”می گوید:

عرضه مواد غذایی به مراتب بیش از حد مصرف آن است، تقریبا دو برابر میزان مصرف هر فرد. کمپانی ها سعی می کنند که این مواد غذایی از نظر رنگ و سایز کامل و بی نقص در قفسه فروشگاه ها دیده شود.

“قیمت مواد غذایی قطعا طی پنج سال گذشته افزایش یافته است”، زمانی که شما هزینه های خانوار خود را بررسی می کنید، می بینید یکی از عمده ترین هزینه های خانواده های متوسط، برای خرید مواد غذایی صرف می شود. و اگر بیشتر دقت کنیم متوجه می شویم که بسیاری از این هزینه ها پنهان است و برای مواد غذایی کم اهمیت صرف شده است.

ما باید هنگام خرید از فروشگاه ها و خرده فروشی های بزرگ و همیشه تخفیف دار، که سبد های بزرگ برای خرید ارائه می دهند و با شیوه های تبلیغاتی اغوا گرانه سعی در ترغیب شما به خرید می نمایند، مراقب باشیم چون ممکن است مقدار زیادی از خریدهایمان راهی سطل های زباله شود.

خوراک سوسیس و ذرت و میگو

خرید آگاهانه و توجه بیشتر به مواد غذایی در هنگام آشپزی و اندازه گیری صحیح، باعث می شود تا از تبدیل آنها به زباله جلوگیری شود.

نکات زیر به شما کمک می کند تا از هدر رفت مواد غذایی جلوگیری شود

1. خرید هوشمندانه و واقع گرایانه

این کار به نظر ساده می آید، اما یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

هنگام خرید مواد غذایی، اطمینان حاصل کنید که بیش از حد خرید نمیکنید “فقط به اندازه مصرف”.

یعنی شما باید بیشتر به فروشگاه بروید و کمتر بخرید. تجربه ثابت کرده است، اگر خرید عمده انجام دهیم دور ریز مواد غذایی بیشتر می شود.

لیستی از مواد غذایی مورد نیاز روزانه خود را تهیه کنید و در فروشگاه به همان اندازه خرید نمایید.

سعی کنید برخی از مواد غذایی را از بازارهای محلی و کشاورزی تهیه کنید تا ارزانتر باشد.

2.پخت غذای بیش از اندازه

بسیاری از فرهنگ های غذایی از رستوران ها به منازل سرایت کرده مثل پختن چندین مدل غذا در حجم زیاد برای مهمان ها، سعی کنید به جای اسراف و تفریط در پذیرایی با غذا، ساعات شاد و سرگرم کننده ای داشته باشند و در برابر وسوسه پخت بیش از حد مقاومت کنید.

راه حل های مناسب برای جلوگیری از خروپف

3. نگهداری و مصرف باقی مانده غذا

هنگامی که به رستوران می روید و غذایی اضافه می آید از رستوران خواهش کنید مابقی غذا را بسته بندی کرده تا بتوانید آن را با خود به منزل بیاورید و به همین روش با غذای باقی مانده از مهمانی های خود نیز عمل کنید. می توانید در یخچال بروی ظروف تاریخ بزنید تا از سلامت غذا در هنگام مصرف مطمئن شوید.

4. مواد غذایی را در مکانهای مناسب نگهداری کنید

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که تا حالا بسیاری از مواد غذایی را در مکان نامناسب نگهداری میکردید و به همین دلیل ماندگاری آنها کم بوده، بسیاری از مواد غذایی در دمای اتاق ماندگاری بیشتری دارد. در این زمینه در اینترنت تحقیق کنید و بیاموزید.

5. از بهم ریختگی و شلوغی یخچال، فریزر و انباری جلوگیری کنید

شلوغی وبهم ریحتگی یخچال فریزر و انباری باعث فراموشی بسیاری از مواد غذایی موجود در آنها شده و ما مجبور می شویم بسیاری از مواد غذایی و میوه های موجود را راهی سطل های زباله بکنیم.

مواد غذایی موجود در مکانهای نگهداری را منظم و قابل مشاهده بچینید، پس از خرید مواد غذایی جدید، محصولات قدیمی را به جلو حرکت دهید تا اول آنها را مصرف کنید. همچنین به یاد داشته باشید که عمر همه چیز در فریزر شما تا ابد ادامه نخواهد داشت.

چگونه بصورت پایدار وزن کم کنیم؟

انجماد می تواند یک راه عالی برای افزایش طول عمر مواد غذایی باشد، اما در نهایت مواد غذایی را از بین می برد.

6. تاریخ انقضا و دستورالعمل ها را مطالعه کنید. 

تاریخ تولید و تاریخ انقضای بسیاری از مواد غذایی ها برای کیفیت مواد غذایی می باشد نه ایمنی آنها.

برای فهمیدن فساد مواد غذایی به حس بویایی و چشایی خود اعتماد کنید.

7. مدیریت زباله ها

وقتی مواد غذایی خود را دور میریزید برای یادآوری و جلوگیری از تکرار این موضوع آن را یادداشت کنید و در جایی قابل مشاهده نصب کنید، حتی می توانید قیمت آن را نیز یادداشت کنید. وقتی به خرید می روید به یادداشت خود نگاه کنید تا متوجه شویم چه مواد غذایی را باید کمتر بخریم.

9. کنسرو کردن و ترشی کردن را امتحان کنید

وقتی دیدید که بسیاری از مواد غذایی و میوه هایی که خریده اید در حال پلاسیدن است، می توانید آنها را تبدیل به کمپوت، کنسرو و ترشی نمایید، این کار باعث افزایش طول عمر مواد غذایی و همچنین صرفه جویی می شود.

10- کمپوست را امتحان کنید

اگر می توانید و مکان مناسبی دارید برخی از زباله های خود را تبدیل به کمپوست و کود آلی برای گیاهان کنید در این زمینه می توانید در اینترنت جستجو کنید، ولی لازم نیست در این کار تمرکز زیادی به خرج دهید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید