عکاسی از غذا اینستاگرام
عکاسی از غذا اینستاگرام
AD

یک از کارهایی که الان بسیار مد شده و بیشتر افراد آن را در اینستاگرام انجام می دهند گذاشتن عکس های غذا هایی است که می پزند.

در واقع عکاسی از غذا یکی از چالش بر انگیز ترین شیوه های عکاسیست. شما با یک بوم خالی روبرو هستید که باید لایه به لایه عناصر را به آن اضافه کنید تا این قاب به تعادل کامل برسد.

هر عنصری که به عکس اضافه می شود در واقع تصمیم عکاس برای این قاب است و معمولا عناصر اتفاقی کمی در این سبک وجود دارد.

در شروع کار ممکن است کمی نامید شوید چون شما آشپزهای خوبی هستید! ولی با تمرین زیاد و یادگیری تکنیک های پایه می توانید در عکاسی از غذایی که می پزید پیشرفت کنید.

در واقع هر غذایی تا پخته شود دارای داستانی است. و شما باید با اضافه کردن عناصر مختلف به تصویر تان به شنیده شده این داستان کمک کنید.

در اینجا می خواهیم نکاتی را ذکر کنیم تا بتوانید بهترین عکس های را که می توانید بیندازید.

انتخاب زاویه دوربین

در عکاسی از غذاها فقط چند زاویه دوربین وجود دارد که همیشه می بینید باید یک از آنها را انتخاب کنید. انتخاب زاویه دوربین بر داستانی که می خواهید بگوید تاثیر می گذارد.

از قبل به غذا فکر کنید. اندازه ، شکل ، ارتفاع و آنچه در مورد آن بی نظیر است. سپس دوربین را در جایی قرار دهید که فکر می کنید بهترین ویژگی ها را برجسته می کند.

سرطان پانکراس

هنگامی که از سمت راست جلوی غذا عکس میگیرید، بعضی از ظروف غذا عالی به نظر می رسند، و بعضی دیگر وقتی که مستقیم از بالای میز نگاه می کنید، مناسب تر هستند. پ

به کیک های زیر نگاهی بیندازید. تصویر مارپیچ خامه روی آن و ظرافت آنها هنگام عکسبرداری از جلو کاملاً مشخص است، اما بیننده وقتی از بالا عکس را می بیند اندازه یا شکل آن را نمی بیند.

عکاسی از بالا یا پائین غذا در اینستاگرام

از طرف دیگر، مشاهده همه مواد تشکیل دهنده و شکل زیبای این لقمه های ماهی قزل آلا هنگام عکسبرداری از جلو دشوار است، بنابراین عکاسی از بالا قطعاً روش بهتری برای گفتن این داستان است.

تفاوت جزئیات در عکاسی از بالا یا پائین در عکاسی غذا در اینستاگرام

احاطه سوژه

غذای اصلی که از آن عکس می گیرید سوزه شماست. سعی کنید در هنگام عکاسی از جلو، فضای خالی پیش زمینه و پس زمینه را از چیزهایی مانند لوازم آشپزی، سس ها و مواد اولیه مرتبط با غذای اصلی پر کنید.

در عکس زیر عناصر موجود در تصویر به شما حس یک دسر شیرین با فضایی عربی را می دهد.

تاثیر عناصر کنار غذا در در عکاسی

استفاده از نور طبیعی

نور پادشاه عکاسی است، سعی کنید نور را با ابزار آلاتی ساده کنترل کنید، کنترل نور در عکاسی غذای شما را به سطح بالاتری می رساند و استفاده نامناسب از نور، داستان شما را خراب کرده و مخاطبان شما را فراری می دهد.

نور طبیعی مستقیم می تواند سایه هایی تند و تیز مانند زیر کیک لیمو در سمت چپ بوجود آورد اما با یک منبع نور ساده، در تصویر سمت راست این سایه ها نرم تر می شود.

تاثیر نور در سایه ها در عکاسی غذا در اینستاگرام

قراردادن منبع نور مابین میز و پنجره برای استفاده از نور خورشید عالی است. هنگام کار با نور مستقیم خورشید ، یک منبع نور(مهتابی کوچک تخت) کیفیت نور را تا حد زیادی بهبود می بخشد. استفاده از یک ورق سفیدهم برای فیلتر کردن نور مستقیم خورشید کیفیت نور را تا حد زیادی بهبود می بخشدو سایه های تیز، تاریک و نورهای برجسته روشن را نرم می نماید.

تاثیر زاویه تابش نور در عکاسی و از بین رفتن سایه ها عکاسی غذا در اینستاگرام

استفاده از کارت های سیاه و سفید برای جذب نورهای اضافه.

شما می توانید این موارد را خودتان با استفاده از مقوا های سیاه و سفیدی که در هر فروشگاه لوازم التحریری وجود دارد، تهیه کنید. اندازه آنها را متناسب با نیازهای خود بسازید، با استفاده از این کارتها سفید برای پرش نور در مناطق سایه و آشکار کردن جزئیات استفاده کنید واز کارتهای سیاه برای ایجاد سایه با کنتراست بالا استفاده کنید.

استفاده از کارت سیاه و سفید در تصویر عکاسی غذا در اینستاگرام
تفاوت این دو عکس در استفاده از کارت سیاه در تصویر سمت چپ می باشد که باعث شده کیک بعنوان سوژه اصلی درخشان ترین قسمت عکس باشد

در کار با نور طبیعی ممکن است گاهی اوقات مقدار نور تابیده شده به پس زمینه شما بیشتر از نور سوژه اصلی باشد. از اونجایی که بیننده اولین بار به درخشان ترین قسمت عکس نگاه می کند شما باید با استفاده از کارتهای سیاه و سفید و قرار دادن آنها در زوایای مناسب نورهای مزاحم را دفع کنید و سوژه اصلی را درخشان تر کنید.

عکسی با نور پردازی کامل عکاسی غذا در اینستاگرام
این تصویر نهایی است که با استفاده از نور طبیعی پنجره بهمراه یک کارت سفید که باعث درخشان شدن کیک و یک کارت سیاه برای جلوگیری از تابیدن نور اضافه به پس زمینه.

خطوط و لایه ها

با وجود این همه اجزا و مواد تشکیل دهنده موجود در قاب، چطور می توان مخاطبان را مجبور به نگاه به سوژه اصلی خود کرد؟

اسید فولیک یا فولات کدام بهتر است؟

در عکاسی با استفاده از خطوط می توانید چشم بیننده را به سمت سوژه اصلی هدایت کرد. خطوط تصویر را می توان با اشیاء و یا مواد اولیه روی میز بوجود آورد این روشی است عکاسان برای هدایت چشم در یک قاب تصویر استفده می کنند.

در این عکس از یک قاشق بعنوان خط برای هدایت چشم شما بطرف کاسه هلو های پخته شده و بستنی استفاده شده.

استفاده از لایه ها و خطوط در عکاسی عکاسی غذا در اینستاگرام

از آنجا که عکس گرفتن از بالا همیشه عناصر گرافیکی بیشتری به شما می دهد، احتمال ایجاد خطوط بسیار خوبی نیز وجود دارد. برخی از عناصر می توانند ساده باشند مانند کارد و چنگال منتهی به ظرف پنیر – یا انتزاعی تر، مانند چاقو و دانه های انار که خطوطی را ایجاد می کنند و سوژه ما را نشان می دهند.

هدایت چشم به سمت غذا در قاب تصویر عکاسی غذا در اینستاگرام

ترکیب تصاویر با لایه ها همیشه پیروز است. در این تصویر که از جلو گرفته شده است دارای عناصر و اشیایی است که چشم را دقیقا به سمت سوزه هدایت می کند.

زایه دوربین در و خطوط هدایت گر چشم در قاب تصویر عکاسی غذا در اینستاگرام

کنترل رنگ

یک از چیزهایی که باعث زیبایی و همچنین تاثیر عکس بر مخاطب می شود رنگ می باشد. استفاده درست از تضاد رنگ های قرار گرفته بر روی میز به زیبایی عکس افزوده و باعث برجسته شدن غذا از اشیاء و مواد اولیه پیرامونش می شود.

همه چیز درباره کار در دوران بارداری

برای عناصر کنار غذا سعی کنید از رنگ های خنثی استفاده کنید، انتخاب یک پس زمینه خنثی مانند سینی فلزی تیره و کاغذ آشپزی باعث برجسته شده توت فرنگی ها و ریواس های داخل این کلوچه ها شده است.

رنگ و کنتراست در عکاسی عکاسی غذا در اینستاگرام

منبع: digital-photography

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید