AD

نورو ویروس نام یک سرده از تیره ویروس کالیسی است.

نورو ویروس یا ویروس نورواک که با نام ویروس استفراغ زمستان هم شناخته می‌ شود، عامل ایجاد کننده بیماری‌ های گوارشی مسری است و باعث التهاب معده و دیواره روده بزرگ می‌ شود، این ویروس با اینکه شباهتی با آنفولانزا ندارد اما بعضی افراد آن را با نام آنفولانزای معده به خاطر دارند.

ویروس‌ ها توسط کمیته بین‌المللی طبقه‌ بندی ویروس‌ ها به تیره، سرده و گونه‌ هایی طبقه‌ بندی می‌ شوند. و ویروس نورواک تنها گونه از سرده ویروس نورو است که به تیره ویروس کالی تعلق دارد.

ویروس نورواک به نام شهر نورواک، اوهایو در ایالات متحده نامگذاری شده‌ است، زیرا در نوامبر سال ۱۹۶۸ التهاب معده ای- روده‌ای ویروسی حاد در بین بچه‌ های دبستان برانسون آن شهر شیوع پیدا کرد.

نورو ویروس عمدتا برای کودکان (سنین بالا) و بزرگسالان عفونت‌ زا می‌ باشد. این بیماری با اسهال مسافرتی همراه بوده و آب آلوده به عنوان منشأ شناخته شده بیماری به حساب می‌ آید.

این ویروس و عواملی که وابستگی نزدیکی به آن دارند، قطری معادل 30-28 نانومتر داشته، در سه گروه قرار می‌ گیرند:

1) ویروس‌های SRSV که دارای سطوح نامنظم می‌ باشند.

۲) کالیس‌ ویروس‌ ها، که دارای فرورفتگی‌ های سطحی می‌ باشند. مشابه پیکورنا ویروس‌ ها بوده و در ظرف 3–1 روز باعث استفراغ و اسهال در کودکان می‌ شوند.

پیاده روی با هر سرعتی، خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد

۳) آسترو ویروس‌ ها که به‌ صورت ستاره پنج یا شش وجهی می‌ باشند. این ویروس‌ ها عامل التهاب معده‌ای- روده‌ای نادر در کودکان و بزرگسالان شناخته می‌ شوند، هرچند که کودکان کمتر از ۷ سال حساس‌ ترین گروه می‌ باشند. علایم بیماری در عرض 24 تا 36 ساعت ظاهر می‌ شوند و شامل استفراغ، اسهال و تب می‌ باشد.

این بیماری یکی از شایع ترین اشکالات معده در انگلستان است و به طور مکرر باعث بروز معده در افراد بزرگسال می شود.

در اینجا همه چیز شما باید درباره نورو ویروس بدانید وجود دارد:

علائم چیست؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها اعلام می کند که علائم نورو ویروس معمولا در طی یک یا دو روز بعد از آلوده شدن ظاهر می شود، اما می تواند در طی 12 ساعت نیز ظاهر شود.

NHS بیان می کند که علائم اصلی استفراغ زمستانی شامل احساس بیماری، اسهال و استفراغ است.

افرادی که به این ویروس آلوده شده اند، ممکن است دمای بدن 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، سردرد، اندام درد و گرفتگی دردناک معده را نیز تجربه کنند.

چه مدت طول می کشد؟

طبق گفته NHS(سرویس سلامت همگانی)، افرادی که از نورو ویروس رنج می برند، باید انتظار داشته باشند بعد از دو یا سه روز احساس بهتری داشته باشند.

روان پریشی (سایکوز) چیست؟حقایقی در مورد این بیماری و اسکیزوفرنی

این مرکز توصیه می کند تا زمانی که علائم بیماری به مدت دو روز متوقف نشده است، از خانه بیرون نروید و خوب استراحت کنید.

NHS توصیه می کند که اگر علائم پس از چند روز بهبود نیافته باشد، ممکن است با بیماری هایی مانند بیماری کلیه و کم آبی شدید بدن، و بسیاری از موارد دیگر مواجه شوید که میبایست مجددا به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه می توانید آن را درمان کرد؟

در حالی که هیچ درمانی برای نورو ویروس وجود ندارد، NHS توصیه می کند بزرگسالان و کودکان مبتلا مایعات زیادی بنوشند تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنند.

سرویس بهداشت همگانی می گوید: ‘شما باید بیش از حد معمول آب بنوشید تا مایعات از دست رفته از طریق استفراغ و اسهال را جبران کنید، و علاوه بر آب، بزرگسالان می توانند آب میوه و سوپ نیز مصرف کنند.

تهیه نوشیدنی های روغنی یا آب میوه به کودکان مبتلا به نورو ویروس می تواند اسهال آنها را بدتر کند و به بزرگسالانی که به دنبال تغذیه نوزادان مبتلا به این ویروس هستند توصیه می شود که به طور معمول تغذیه آنها را ادامه دهند.

NHS اعلام کرده است که اگر مبتلایان به نورو ویروس احساس گشنگی می کنند، باید از خوردن غذاهای ساده شامل برنج، ماکارونی و نان خودداری کنند.

غذاهای چربی ساز

علاوه بر این، از بیماران خواسته می شود استراحت کرده و از پاراستامول(استامینوفن) استفاده کنند تا تب یا هر دردی را که تجربه کرده اند درمان کنند.

برای درمان کمبود آب بدن می توان از داروخانه ها سرم خوراکی تهیه کرد.

چگونه می توانید از ابتلا به ویروس و پخش نورو ویروس جلوگیری کنید؟

نورو ویروس بسیار مسری است و به راحتی می تواند پخش شود.

افراد متعددی را می توان با نزدیک بودن به شخص آلوده گرفتار کرد.

لمس سطوح یا اشیایی که با ویروس در تماس بوده اند، و سپس با لمس بدن شما انتقال پیدا میکند. و خوردن غذایی که توسط فرد مبتلا به نورو ویروس تهیه شده باشد نیز دلیلی برای انتقال این ویروس است.

NHS به منظور جلوگیری از شیوع بیماری، توصیه می کند که دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید.

این سرویس سلامت همگانی می افزاید: ژل های دست الکل دار ویروس را از بین نمی برند.

همچنین توصیه می شود همه مواردی که ممکن است آلوده شده باشند، مانند ملافه و لباس را با آب گرم بشویید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید