AD


تهران- ایرنا – نخستین نشان جشنواره تئاتر اکبر رادی به مناسبت 35 سال پایمردی به هادی مرزبان اهدا شد.

آیین اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با حضور محمود عزیزی، قاسم زارع، مسعود دلخواه و هنرمندان دیگر در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد که نخستین نشان ویژه اکبر رادی در اولین دوره برگزاری این جشنواره برای 35 سال همراهی و استمرار در اجرای آثار اکبر رادی در دستان هادی مرزبان قرار گرفت این نشان توسط حمیده بانو عنقا رییس بنیاد رادی و همسر وی به مرزبان داده شد.
دراین آیین دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با بیان اینکه اینجا آمده ایم در مهمانی باشکوه بزرگ مرد نمایشنامه نویسی ایران که این جشنواره به نام وی مزین شده است حضور یابیم تصریح کرد: با همکاری هنرمندان و همراهی جامعه رسانه به عنوان پشتیبان معنوی توانستیم رخدادی تاریخ ساز و با شکوه را رقم بزنیم.
بهزاد صدیقی اظهار امیدواری کرد: مسئولان سازمان های مردم نهاد و سازمان هایی که بر اساس اساسنامه خود فعالیت های خود را در حیطه فرهنگ انجام می دهند، فعالیت های فرهنگی و هنری مهم و بزرگ را برای به وجود آمدن افرادی همانند بهرام بیضایی و اکبر رادی پیش ببرند.
صدیقی ضمن تقدیر از محمود دولت آبادی که باعث دلگرمی و افتخار و اعتبار جشنواره شدند خاطر نشان کرد: از تمامی کسانی که یار و همراه ما بدون هیچ پشتوانه مالی و مادی شدند نیز تشکر می کنیم و امید داریم این جشنواره در آینده نه چندان دور رخدادی بزرگ برای ایران و جهان باشد و بتواند همه هنرمندان را حمایت کنیم و عرصه را برای فعالیت نسل جدید و به ویژه نمایشنامه نویسان باز کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد: نشان اکبر رادی در دست بزرگ مردان نمایشنامه نویس امروز و فردا قرار بگیرد.
دبیر نخستین جشنواره تئاتر از رونمایی «وبگاه تئاتر رادی» در آینده نزدیک خبرداد.
دبیر افتخاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز با بیان اینکه جوانان کشور ما خواسته و می خواهند که زندگی از تپش نایستد و به همین دلیل راه هایی را پیدا کرده اند که آن را ممکن می کند.
محمود دولت آبادی افزود: خسته نباشید می گویم به جوانان که در همین مکان با میل به فرهیختگی ذهن پیرامون حمیده بانو عنقا همسر اکبر رادی گرد آمده اند تا این مرد آرام و خاموش را پاس بدارند.
وی افزود: بر اساس شناختی که من از رادی دارم تصور نمی کنم اگر زنده بود در چنین فضایی با رغبت حضور پیدا می کرد زیرا وی بی اهمیت به حواشی کار خود را پیش می برد اما مردمان امروز این حق را دارند که اکبر رادی را پاس بدارند همانطور که حق دارند تا همه افراد مجاز و غیر مجاز را ارج بنهند.
نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر نیز پیش از اجرای نمایشنامه خوانی مسافران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: برای مدیران فرهنگی تاسف می خورم که سالن های نمایشی را خالی نگه داشته اند و تماشاگران ما امروز در این آیین باید سر پا بایستند.
محمد رحمانیان با بیان اینکه من برای دومین بار نمایشی رو اجرا کردم که با مشکل مواجه شده است خاطر نشان کرد: ما مراسم ویژه ای را برنامه ریزی کرده بودیم که در شان بزرگان باشد اما این امکان به دلایلی از دست ما گرفته شد و شرایط به گونه ای پیش رفت که من قصد داشتم تا اجرا را تعطیل کنم اما شما بر من ببخشید که با این امکانات این نمایشنامه خوانی اجرا می شود.
هادی مرزبان نیز در این آیین به ذکر خاطراتی از نخستین برخورد با اکبر رادی پرداخت.

** اهدای جوایز مقالات

غذاهای مقابله با سرطان

در این بخش هیات داوران هیچ مقاله ای را شایسته جایزه ندانسته و تنها از دو مقاله به نویسندگی بهروز قیاسی و محسن صادقی اصفهانی تقدیر کرد.

** جوایز نمایشنامه خوانی


لوح سپاس سینوره کفاش طلب برای نمایشنامه خوانی پایین گذر سقاخانه
جایزه ویژه به گروه نمایشنامه خوانی کاکتوس تعلق گرفت
لوح سپاس بهترین نقش خوان زن به یگانه رجبی برای نمایشنامه خوانی پایین گذر سقاخانه و پریا طاهری برای نمایشنامه خوانی ارثیه ایرانی تعلق گرفت.
برگزیده این بخش نیز معصوم احمد زاده برای نقش خوان ارثیه ایرانی معرفی شد.
لوح سپاس بهترین نقش خوان مرد به سیامک زین الدینی برای نمایشنامه خوانی پایین گذر سقاخانه اهدا شد و کریم بیانی برای نمایشنامه خوانی ارثیه ایرانی جایزه هیات داوران را دریافت کرد.
لوح سپاس بهترین کارگردانی به فرزاد آیتی برای نمایشنامه خوانی پایین گذر سقاخانه برگزیده این بخش شناخته شد.
ارثیه ایرانی اثر برگزیده بخش نمایشنامه خوانی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی به کارگردانی پریا طاهری شناخته شد.

** نمایشنامه نویسی
هیچ اثری را برای تقدیر، برگزیده و نامزدی ندارد و تنها از هفت اثر نام می برد.
نمایشنامه هایی به نویسندگی ارژنگ طالبی نژاد، شهرام احمد زاده، شیرین بدرلو، اصغر نوری، محسن عظیمی، امیرحسن طاهری و محمد رضا رادمند
برگزیده بخش موسیقی چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن به احمد رضا رجبی اهدا شد
طراحی صحنه هیات داوران هیچ برگزیده و انتخابی ندارد
لوح سپاس بخش بازیگری به سهیل بابایی برای نمایش چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن و برگزیده بازیگری به سیمین بهفر برای نمایش ناگهان عباس تعلق گرفت
جایزه بهترین نویسندگی به پویا شهرابی به ناگهان عباس اهدا شد
بهترین کارگردانی و برگزیده بخش مونولوگ به حمزه زارعی برای نمایش ناگهان عباس اهدا شد و این نمایش به اداره کل هنرهای نمایشی برای اجرای عمومی معرفی می شود.

** برخی حاشیه های جشنواره
اختتامیه جشنواره تئاتر اکبر رادی در اوج آشفتگی برگزار شد.
این آیین که قرار بود در ساعت 19 برگزار شود پس از یک ساعت تاخیر آغاز شد و تعداد زیاد حاضرین و کوچک بودن سالن باعث شد تا کسانی که به این جشنواره دعوت شده باشند در دو سوی سالن سر پا بایستند و حتی در زمان سخنرانی حمیده بانو عنقا نور کافی برای خواندن متن سخنرانی وجود نداشت.
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز لحظاتی پیش به جمع مهمانان و حاضران این مراسم پیوست.

آیا ویروس کرونا (کووید-19) روی لباس زنده می ماند؟

به نقل از ایرنا

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید