AD

یادداشت نویسنده: پروتئین ها طیف گسترده ای از مواد غذایی مورد نیاز بدن انسان ها را شامل میشوند. که برای رشد و نگهداری انرژی، برای تعادل مایع و نمک، برای ساخت برخی از مواد مهم مانند آنزیم ها، هموگلوبین، هورمون ها و… وجود پروتئین ضروری است. پروتئین ها بخش بزرگی از موادی هستند که از بدن انسان ها محافظت می نمایند.

اما لازم نیست که پروتئین های حیوانی مانند گوشت را در هر وعده غذایی برای تامین نیازهای بدن مصرف کنید. در حقیقت، برای سلامتی حداقل یک یا دو روز در هفته گوشت نخوردن بسیار مفید خواهد بود. خوردن گوشت کمتر و سبزیجات بیشتر، میوه ها، دانه های کامل و حبوبات سبب کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، کاهش خطر سرطان، مبارزه با دیابت و چاقی و بسیاری موارد دیگر می شود.

در این مقاله با هم چند نمونه از جایگزین های مناسب، پروتئین حیوانی را بررسی می کنیم.

1- آجیل و دانه ها

آجیل ها منبع عالی از پروتئین، فیبر، ویتامین E، منیزیم، روی، مس، سلنیوم، پتاسیم، فسفر، ویتامین B2، بیوتین و آهن، و همچنین چربی های ‘خوب’ و بسیاری از مواد شیمیایی گیاهی هستند. به همین دلیل میتوانید آجیل و دانه ها را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

مایکل کیوانوکا خواننده و آهنگساز بریتانیایی

پوسته سخت آجیل، آنها را تازه نگه می دارد، زیرا روغن های انباشته در آجیل ها می توانند به آسانی در هوا ازبین بروند. به همین دلیل بهتر است که آجیل خام تازه، با پوست خریداری کنید. به همین دلیل آجیل بدون پوسته را در ظروف بسته بندی در جای خنک و خشک نگهداری می کنند تا در هوا و یا در مناطق مرطوب خراب نشوند.

آجیل ها را نیز می توان به صورت خام مصرف کرد. آنها یک منبع خوب پروتئین هستند که با سالاد می توان مصرف کرد، همچنین می توان با غلات یا سبزیجات پخته میل شوند. آنها را در یک مکان سرد و خشک نگهداری کنید.

2- سویا

سویا، یک پروتئین کامل و با کیفیت بالا بوده و پروتئین زیادی دارد. از سویای سبز میتوان در سوپ، سالاد یا به صورت سرخ کرده به عنوان میان وعده یا وعده اصلی مصرف کرد.

سویا دارای آنزیم هایی است که باعث جلوگیری از رشد تومورها می شود؛ و به مهار و سرکوب رشد سرطان های پروستات، پستان، ریه، کولون و سلول های سرطانی پوست کمک میکند؛ و همچنین باعث تنظیم و تثبیت سطح استروژن میشود، که کمک شایانی به تنظیم علائم یائسگی می کند. اما مانند هر غذایی، سویا نباید بیش از حد خورده شود. مصرف روزانه مقدار زیادی سويا ممکن است به کمبود مواد معدنی دیگر منجر شده و عملکرد تیروئید را کاهش دهد.

کار در خانه به میزان 24 دقیقه در روز خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد

3- لوبیا و حبوبات

حبوبات یک منبع پروتئینی عالی هستند. اما پروتئین آنها ‘کامل’ نیست، زیرا آنها یک یا چند اسید آمینه ضروری را از دست داده اند. برای دریافت پروتئین کامل، لوبیا و حبوبات را با برنج، دانه ها یا آجیل سرو کنید. آنها شامل انرژی، کربوهیدرات های پیچیده، کلسیم، آهن، اسید فولیک، ویتامین های B، روی، پتاسیم و منیزیم، و نیز مقدار زیادی فیبر می باشند.

لوبیا و حبوبات همچنین حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که دارای بسیاری از مزایا مانند کاهش رشد تومور، متوقف شدن رشد سلول های سرطانی، محافظت در برابر سرطان روده بزرگ، کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان است.

4- دانه ها

دانه ها غنی از پروتئین، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی می باشند. آنها یک منبع عالی از کربوهیدرات های پیچیده هستند که برای نیازهای حیاتی بدن ضروری می باشند. کربوهیدراتها، به جای افزایش سریع قند، باعث عرضه تدریجی و پایدار گلوکز می شوند. این امر برای حفظ سطح قند خون ضروری است.

سلامتی: سلامتی خوب واقعا چیست؟

در حالی که آنها منبع خوبی از پروتئین اند، اما کامل نیستند. کمبودهای آنها را می توان با لوبیا یا حبوبات تکمیل کرد. برای بهره مندی از مزایای آنها، دانه ها باید کامل باشند(سبوس دار)، نه تصفیه شده (سفید)، و آرد باید از دانه های کامل ساخته شود.

5- تخم مرغ

بسیاری از کارشناسان تغذیه معتقدند تخم مرغ یکی از بهترین پروتئین های موجود است. یک تخم مرغ حاوی 14-13 گرم پروتئین است. پروتئین تخم مرغ حاوی تمام اسید آمینه ضروری است که به راحتی توسط سیستم بدن استفاده می شود. تخم مرغ علاوه بر داشتن منبع پروتئینی عالی، حاوی چربی، برخی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم نیز هستند. آنها همچنین کالری کمی (حدود 75 در هر تخم مرغ) دارند. تخم مرغ های ارگانیک انتخاب خوبی هستند، زیرا آنها شامل مواد مغذی بیشتری نسبت به تخم مرغ های معمولی می باشند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید