کم‌تحرکی
AD

آخرین باری که به تنهایی قدم زدید – در شهر ، محله ، حومه شهر یا یک مسیر پیاده روی به سمت محل کار – ذهن شما کجا بود؟

تماس تلفنی برقرار می کنید؟ آیا شما به موسیقی گوش می دهید یا پادکست؟ و یا افکار پریشانی دارید که به هر سو می رود.

پیاده روی مدیتیشن ریشه در فرهنگ بودیسم دارد و به عنوان یک عمل آگاهانه ذهنی مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبه پیاده روی به منظور ایجاد و همگام سازی بدن و ذهن در زمانی که خارج از خانه هستیم، طراحی شده. اگر دوست ندارید برای مدیتیشن بنشینید و چشم ها را ببندید، این شیوه، جایگزینی عالی برای تمرینات ذهنی و آموزشی می باشد.

این تکنیک به شما کمک می کند تا احساس سبکی، تعادل، و آرامش بیشتری داشته باشید.

یک عمل روزمره را به ابزاری برای آگاهی ذهن و کاهش استرس تبدیل کنید.

چه تمرین هایی برای راه رفتن مدیتیشن باید انجام دهیم

معمولا می شود در هنگام مدیتیشن حول یک دایره و یا به عقب و جلو در یک خط صاف حرکت کرد و یا اینکه مسافت های طولانی تری در خیابان های خلوت به حالت مراقبه پیاده روی کرد.

بستگی به تکنیک مورد استفاده می توانید در شروع با سرعت آهسته قدم بزنید، معمولا مربی ها بین چند تمرین نشسته مدیتیشن توصیه به مراقبه پیاده روی می کنند.

نمونه هایی از مراقبه های پیاده روی عبارتند از:

  • کینین
  • تروادا
  • ویپاسانا

می توانید از تکنیک های پیچیده تر شش مرحله ای استفاده کنید و یا شیوه های ساده تر مانند قدم زدن با آرامش و تکنیک های تنفسی و مانترا سود ببرید.

فلفل دلمه و مرغ خوراکی به سبک ایتالیایی، بهترین روش پخت

با 10دقیقه در روز بمدت یک هفته اولین نشانه های آگاهی ذهن و کنترل استرس آشکار می شود.

لباس ها و کفش راحت بپوشید و از رنگ های روشن استفاده کنید.

یک مکان صاف و آرام بیابید اگر سبز و دارای درخت باشد چه بهتر، در حال پیاده روی سعی کنید افکار خود را متمرکز کنید.

می توانید با هر سرعتی قدم بردارید، اما در برنامه کاهش استرس مبتنی بر آگاهی ذهن، مراقبه پیاده روی آهسته است و شامل قدم های کوچک می شود. مهمترین چیز این است که احساس طبیعی و راحتی داشته باشید ، اغراق آمیز و سعی در جلب توجه نکنید.

پای عقب خود را کاملاً از زمین بلند کنید.

ابتدا و همیشه پاشنه پا را بر روی زمین قرار دهید.

لمس پا با کف زمین را کاملا حس کنید

برای تمرین تمرکز به پاها و راه رفتن خود توجه کنید سعی کنید، هنگام حرکت بدن، تغییر وزن را روی پا حس کنید.

دست و بازو خود را می توانید در پشت یا جلوی خود نگه دارید، یا می توانید به آنها اجازه دهید که در کنار شما آویزان باشند – هرچه میتوانید راحت تر و طبیعی تر باشید.

نفس های خود را منظم و کنترل نماید

هر بار که ذهن شما از تمرکز خارج و رو به آشفتگی گذاشت، به راحتی سعی کنید آن را مجددا متمرکز نماید.

سرکه سیب واقعا شما را لاغر می کند؟

مزایای مدیتیشن پیاده روی

1- تقویت جریان خون

مراقبه پیاده روی اغلب توسط افرادی که مدت طولانی در حالت نشسته اند استفاده می شود. تمرین پیاده روی به جریان خون به خصوص در پاها کمک می نماید. و به کاهش احساس بی تحرکی و سکون .

اگر شغلی دارید که باید اغلب اوقات در حالت نشسته باشید، مراقبه پیاده روی می تواند به افزایش گردش خون و بالا بردن سطح انرژی در بدن شما کمک نماید.

2- بالا رفتن سوخت و ساز در بدن

پیاده روی بعد از خوردن غذا یک راه فوق العاده برای بالا بردن سوخت و ساز در بدن می باشد بخصوص اگر این پیاده روی همراه با تفکر مثبت و احساس آرامش باشد، می تواند به رفع حس سنگینی و رخوت بعد از غذا کمک نماید.

همینطور پیاده روی به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک نموده و باعث ازبین رفتن یبوست می شود.

3- کاهش اضطراب

اگر به دنبال راهی برای کاهش اضطراب خود هستید می توانید مراقبه پیاده روی را امتحان کنید، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که در جوانان اگر پیاده روی همراه با مدیتیشن باشد می تواند به کاهش اضطراب کمک نماید.

شرکت کنندگانی که بیشترین تغییر را در سطح استرس داشتند کسانی بودند که قبل و یا بعد از مراقبه پیاده روی کرده بودند و کسانیکه فقط پیاده روی کرده بودند کمترین میزان تغییر در سطح استرس را داشتند.

4- کاهش قند خون

یک مطالعه کوچک در سال 2016 نشان داد افرادی که از مراقبه پیاده روی به شیوه بودایی استفاده کرده بودند تاثیرات مثبتی بر روی قند خونشان داشتند و به بهبود علایم دیابت نوع 2 کمک نموده است.

بستنی هویج

کسانی که به مدت 30 دقیقه در روز و 3 بار در هفته پیاده روی آگاهانه به شیوه بودایی را انجام داده بودند تاثیر بیشتری از کسانی که پیاده روی عادی انجام داده بودند در کاهش قند خون داشتند.

5- کاهش افسردگی

با افزایش سن تناسب اندام، خلق و خو و تعادل رو به کاهش می گذارد که تمام اینها امکان ایجاد افسردگی در ما را افزایش می دهد که باید افزایش فعالیت بدنی آگاهانه با تفکر آن را کنترل کنیم.

طبق مطالعات انجام گرفته در سال 2014 افراد مسن بعد از راه رفتن همراه مراقبه 3 بار در هفته بمدت 12 هفته کاهش علائم افسردگی را نشان دادند، آنها همچنین فشار خون و سطح آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشیدند که می توان با پیاده روی به دست آورد.

6- افزایش تندرستی

در صورت امکان در مکان هایی مانند پارک ها، باغها و مکانهای طبیعی پر از درخت پیاد روی نمایید تا احساس تندرستی در شما افزایش پیدا کرده و تعادل بهتری بدست آورید.

از شیوه ژاپنی استحمام در جنگل استفاده نماید که ثابت شده برای رسیدن به آرامش و افزایش فعالیت مغزی مفید می باشد.

براساس یک مطالعه در سال 2018، افرادی که به مدت 15 دقیقه در یک جنگل قدم می زدند، بهبود روحیه، سطح اضطراب و فشار خون را نشان دادند.

موفق باشید

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید