AD

فیلم کمدی تلخ “انگل”، ساخته بونگ جون هو، برنده جایزه نخل طلایی هفتاد و دومین دوره جشنواره سینمایی کن شد. هیئت داوران فستیوال کن این فیلم اجتماعی انتقادی ساخته بونگ جون هو را در مراسمی که شامگاه شنبه ۲۵ مه (چهارم خرداد) برگزار شد به عنوان بهترین فیلم رقابت‌های امسال شناخت. 

این فیلم داستان یک خانواده از طبقه پائین است که با نفوذ در یک خانواده ثروتمند به طبقات بالای اجتماعی می رسند.

بونگ جون هو، کارگردان ۴۹ ساله، به هنگام دریافت جایزه‌ گفت: «بسیار سپاسگزارم و افتخار می‌کنم. سینمای فرانسه همیشه الهام‌بخش من بوده است.»

متی دیوپ فیلمساز فرانسوی-سنگالی

جایزه بزرگ هیأت داوران به «آتلانتیک» فیلمی از “متی دیوپ” داده شد. این کارگردان نخستین فیلمساز زن سیاه‌پوست(فرانسوی-سنگالی) رقابت‌های کن است که توانسته جایزه از این جشنواره دریافت کند.

این فیلم در مورد مشکلات مهاجرانی است که به امید زیادی به اروپا می آیند، و تمرکز داستان بر زنی است که عاشقش رهایش می کند، چون آن مرد می‌خواهد به صورت غیرقانونی وارد اروپا بشود.

غذاهای مقابله با سرطان
برادران داردن

ژان پیر و لوک داردن، دو برادر فیلمساز بلژیکی، جایزه بهترین کارگردان را برای ساختن فیلم “احمد جوان” از آن خود کردند.

ژان پیر و لوک داردن پیش از این موفق به دریافت دو جایزه نخل طلای کن شده بودند. فیلم جدید آن‌ها داستان یک نوجوان مسلمان را تعریف می‌کند که در بلژیک مدرن زندگی می‌کند و بعد از اینکه یک روحانی رادیکال بر روی او تأثیر می‌گذارد، اقدام به کشتن معلم خود می‌کند.

جایزه ویژه داوران به طور مشترک به دو فیلم با پیغام سیاسی یعنی «بینوایان» ساخته لاج لی از فرانسه و «بکورائو» ساخت هکلبر مندونکا از برزیل اختصاص یافت. مایکل مور فیلمساز لیبرال معروف در حین اهدای جوایز به جمعیت گفت: «ترامپ آن دروغی است که اجازه شکل‌گیری دروغ‌های بیشتر را می‌دهد».

هیئت داوران فستیوال کن آنتونیو باندراس، هنرپیشه ۵۸ ساله اسپانیایی را، به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برگزید. باندراس این جایزه را به خاطر بازی درخشانش در فیلم “درد و شکوه” ساخته کارگردان اسپانیایی پدرو آلمودوار دریافت کرد.

داروهای مسکن درد چه خطراتی دارند و چه مواد طبیعی را جایگزین کنیم

باندراس جایزه‌اش را به آلمادوار تقدیم کرد و گفت: «مردم فکر می‌کنند ما در فرش قرمز زندگی می‌کنیم، اما این حقیقت ندارد. ما خیلی رنج می‌کشیم، از خودگذشتگی می‌کنیم و درد زیادی پشت هر نوع بازیگری وجود دارد. اما در عین حال افتخار هم هست و این شب افتخار من است». البته او قول داد که «بهترین بخش ماجرا هنوز از راه نرسیده».

جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن به امیلی بیچام، هنرپیشه ۳۵ ساله بریتانیایی – آمریکایی به خاطر ایفای نقش در فیلم مهیج و روانشناختی “جوی کوچولو” اهدا شد.

جایزه نخل طلایی برای بهترین فیلم کوتاه نصیب “فاصله میان ما و آسمان” اثر واسیلیس ککاتوس از یونان شد.

همچنین سلین اسکیاما برنده جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس این دوره جشنوراه کن شد. او سناریوی فیلم “تصویر بانویی بر آتش” را نوشته است.

تقدیرنامه هیأت داوران برای «باید بهشت باشد» ساخته الیا سلیمان و جایزه بهترین فیلمنامه به «تصویر یک زن در آتش» داده شد. نویسنده و کارگردان فرانسوی سلن سیاما در فیلم «تصویر یک زن در آتش» نگاهی زنانه هم در زمان حال و هم در طول سنت هنر غربی ارائه کرده است.

کاهش درد زانو

فیلم «خدای هیولا» ساخته آگوستینا سن مارتین توانست اشاره ویژه بخش فیلم‌های کوتاه را از آن خود کند و «برایساما» جایزه مستند چشم طلایی را به خود اختصاص داد. جایزه هیأت داوران کلیساهای مسیحی هم به فیلم «زندگی مخفی» ترنس مالیک رسید.

جوایز فیپرشی نیز در بخش رقابتی به «باید بهشت باشد» ساخته الیا سلیمان اهدا شد و در بخش نوعی نگاه به «قد دراز» ساخته کانتمیر بالاگوف تعلق گرفت. «فانوس دریایی» ساخته رابرت ای گرز نیز برنده فیپرشی در بخش دو هفته کارگردان‌ها و هفته منتقدان شد.

«روزی روزگاری در هالیوود» ساخته کوئینتین تارانتینو از فیلم‌های کنجکاوی‌برانگیز جشنواره کن امسال بود که پیش‌بینی می‌شد جوایزی را از آن خود کند اما برخلاف انتظارات در اختتامیه این رویداد دست خالی ماند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید