AD

وقتی می خواهیم در مورد اضافه وزن حرف بزنیم، روشن است که ایتالیایی ها مسائلی را که ما میدانیم را متوجه نمیشوند! چرا؟

چون آنها با این مشکل روبرو نیستند!

به گفته انجمن بین المللی مطالعات چاقی، فقط 9 درصد از مردم ایتالیا اندازه ای وزنشان زیاد است که می توان به آنها چاق گفت، در مقایسه با 32 درصد از جمعیت چاق در آمریکا و 39 درصد در ایران آمار بسیار خوبی است.

البته آمریکایی ها با غذاهای ایتالیایی آشنا نیستند!

در رستورانهای ایتالیایی در سراسر کشور، از بشقاب های انباشته از اسپاگتی و پیتزا لذت می برند، پاستا با سس آلفردو، پیتزا با پنیر دوبل، قالب های کره، نان های سیر پوشیده شده با پنیر های چرب….

در حال حاضر تقریبا پیتزا در ایران در حال تبدیل شدن به غذای ملی است! فاصله خانه هر ایرانی تا اولین پیتزا فروشی تقریبا کمتر از رسیدن به یک سوپرمارکت یا میوه فروشی شده است!

غذاهای ایتالیایی به عنوان محبوب ترین غذاهای قومی در جهان شناخته شده است و به طور مرتب در خانه های مردم سرو می شود.

اما آیا غذای ایتالیایی که ما در ایران می شناسیم و دوست داریم، مشابه غذاهایی است که در ایتالیا خورده می شود؟

“غذاهای ایتالیایی که در کشورهای دیگر سرو می شوند به سبک آمریکایی بوده و از این کشورها به بقیه دنیا صادر شده است”.

اما در ایتالیا وعده های غذایی کوچک هستند ولی تعداد وعده ها بیشتر. هر بشقاب پاستا در ایتالیا تقریبا نصف بشقاب پاستا در اینجا می باشد و یک ایتالیایی می داند که وعده های بعدی هم وجود دارد و نباید در خوردن افراط کند.

هرچه در مورد غذاهای ایتالیایی تاکنون می دانستید فراموش کنید و با ما همراه شوید تا غذا ها و روش های آنها در سرو غذا را بررسی کنیم

رستوران ایتالیایی(پیتزا و پاستا)

پاستا ایتالیایی بشقاب

وقتی به غذاهای محبوب ایتالیایی ها فکر می کنید چه بیاد می آورید؟ یک بشقاب پر از رشته که با یک سس قرمز پر از گوشت و بسیار چرب پوشیده شده است، و احتمالا یک تکه ته دیگ ترد و قهو ای که روی بشقاب دل هر ایرانی رو میتواند ببرد.

طرز تهیه دسر انجیر کاراملی و کرم موز

در ایتالیا، ماکارونی و پاستا هرگز بعنوان یک وعده غذایی کامل در نظر گرفته نمیشود. و بیشتر یک بشقاب کوچک، همراه با یک آنتی پاستو (بشقاب سالامی، زیتون، برش های کدو و بادمجان گریل شده و برش های کوچک نان باگت) و یا بعد از خوردن غذا هایی مانند گوشت، ماهی، یا بشقاب سبزیجات مصرف می شود.

آنتی پاستو
آنتی پاستو

در کل پاستا غذای اصلی ایتالیایی ها نیست.

غذاهای ایتالیایی آمریکایی از نظر سایز بسیار بزرگتر از اصالت ایتالیایی اشان هستند.

در آمریکا سس ها بسیار سنگین تر و با غلظت بالاتری درست می شوند و از پنیر بیشتری برای پوشش روی غذا های ایتالیایی استفاده می شود.

توصیه می شود در رستوران هایی که پاستا یا پیتزا سرو می کنند یک بشقاب پاستا یا یک پیتزا را برای دو نفر سفارش دهید.

صبحانه

در ایتالیا صبحانه معمولا از یک فنجان اسپرسو یا کاپو چینو همراه با یک تکه شیرینی کوچک، یا یک برش نان تست، همراه مقدار کمی پنیر تشکیل شده است که بسیار سبک و خوشمزه می باشد.

ناهار(وعده غذایی اصلی)

ناهار های ایتالیایی معمولا تشکیل شده از آنتی پاستو، سوپ برنج و یا یک ظرف کوچک پاستا، سبزیجات و یک تکه میوه شیرین— تمام چیزهایی که نام بردیم درتکه های کوچک می باشد و البته همه وعده های غذایی شامل همه اینها نمی باشد ولی وعده های مهم می توانند دارای همه این مواد غذایی باشند.

شام

ایتالیایی ها معمولا غذاهای سبک را برای وعده شام نگه می دارند. یک بشقاب سوپ، برش های نازک ژامبون، یک بشقاب کوچک پاستا همراه با سبزیجات و یک قطعه کوچک پنیر.

شیرینی ها و اسنک ها

ایتالیایی ها به ندرت مابین وعده های اصلی، تنقلات یا هله هوله مصرف می کنند، شما هنگام بازدید از یک سوپرمارکت در ایتالیا، متوجه خواهید شد، که چیپس های سیب زمینی، نوشابه ها و غلات صبحانه مقدار کمی از فضای قفسه ای را نسبت به فروشگاه های امریکا اشغال کرده است.

فریز کردن مواد غذایی

ایتالیایی ها معمولا اگر بخواهند مابین وعده ها چیزی بخورند به یک فنجان اسپرسو و یا تکه ای میوه بسنده می کنند.

برای دسر، ایتالیایی ها معمولا قطعات کوچک پنیر، آجیل یا هلو، آلو، یا مقداری انجیر یا گلابی مصرف می کنند و شیرینی و کیک ها برای مراسمات خاص و یا تعطیلات استفاده می شوند.

غذا های ایتالیایی مورد علاقه مردم دیگر کشورهای جهان

برخی نظر سنجی ها نشان دهنده این مسئله است که مردم بسیاری از کشورها مانند آمریکا حداقل ماهی یکبار از پیتزا استفاده کرده اند.

اما، هر برش پیتزا پپرونی با پنیر در رستورانها دارای حدود 300 کالری انرژی می باشد، که همین یکی از عواملی است که نقش مهمی در افزایش سایز دور کمر مردم آمریکا دارد.

پیتزا در ایتالیا به طور سنتی غذایی است که معمولا ایتالیایی ها در روز شنبه زمانی که در کنار دوستانشان هستند در برش کوچک همراه با سبزیجات و فیبر بالا می خورند.

تکه های نان سیر به سبک آمریکایی معمولا با کره و پنیر زیاد در کنار پاستا سرو می گردد.

اما در ایتالیا نان سیر که به بروشتا معروف است و در آن به ندرت از کره استفاده می شود و گاهی با روغن زیتون آن هم بمقدار بسیار کم، و هرگز با پاستا سرو نمی شود بلکه با سالمون و یا سبزیجات خورده می شود.

اطلاع از کیفیت مواد اولیه

در ایتالیا کیفیت و تازگی مواد اولیه بسیار مهم است و ایتالیایی ها زمان بیشتری را صرف خرید مواد اولیه با کیفیت برای پخت غذا می نمایند.

در ایتالیا به ندرت مواد غذایی وارد می شود، و ایتالیایی ها معمولا به مواد غذایی غیر محلی مشکوک هستند.

ایتالیایی ها معمولا به دانستن اطلاعاتی مانند منبع مواد غذایی، چگونگی پخت با کیفیت و به حداکثر رساندن طعم و مزه و نحوه سرو و ارائه علاقمندند و مطالعه می کنند.

ولی آمریکایی ها راحت ترند و خیلی به این موارد علاقه ای ندارند و معمولا در رستوران ها هر چیزی که سرو می شود را میل می کنند و نگرانی از خرید مواد غذایی جدید ندارند.

خوراک مرغ با چاشنی تند و خوشمزه

میز خانوادگی

میز خانوادگی در ایتالیا

غذا در ایتالیا نقش مهمی در زندگی خانوادگی آنها بازی می کند. ” غذا هنوز در ایتالیا یک رویداد مهم روزانه است که باعث جمع شدن اعضای خانواده دور هم می شود.

وعده های غذایی به آرامی خورده می شود و افراد در حین خوردن با هم صحبت می کنند و از کنار هم بودن لذت می برند.

ما هم می توانیم با تعیین دو یا سه شب برای جمع شدن اعضای خانواده کنار هم و خوردن یک شام خوب به نزدیکی اعضای خانواده کمک نماییم.

تحقیقات نشان داده است که غذا خوردن دور هم باعث افزایش تمایل افراد به خوردن میوه و سبزیجات و مصرف کمتر غذاهای پخته شده می شود.

نوشیدنی ها

ایتالیایی ها نوشابه های شیرین را با وعده های غذایی نمی نوشند، در عوض، تشنگی خود را با آب، یا آب انگور تخمیر شده فرو می نشانند.

مصرف نوشابه های شیرین مانند کوکاها، آبمیوه های صنعتی، سودا، لیموناد ها و آبجو های مصنوعی که مملو از شکر و قند می باشد باعث سرعت بخشیدن به روند پیری و افزایش وزن در کشور آمریکا گردیده است.

لذت بردن از غذا

آخرین بار که از غذا خوردن لذت بردید کی بود؟ در تحقیقات مشخص شده است افرادی که پرخوری می کنند، با اینکه کالری بیشتری دریافت می کنند اما لذت کمتری از غذا خوردن می برند.

هر چند با وجود مجلات و کتابهای آشپزی پر سر وصدا و انواع و اقسام فرمول های غذایی، فقط 39% از شرکت کننده ها در نظر سنجی گفته اند که از غذا خوردن لذت می برند.

ما می توانیم از ایتالیایی ها یاد بگیریم که چطور از غذا خوردن خود لذت ببریم. و غذا را برای لذت بردن از آن بخوریم و نه فقط پر کردن شکم.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید