تحریک احساسات عشق گاهی اوقات می تواند به چالش کشیده شود.
AD

مفهوم “عشق به خود”برای بسیاری از افراد، یادآور خودخواهی اما این دو در مفهوم با هم متفاوتند. بسیاری از مطالعات روانشناسی نشان داده عشق ورزیدن به خود، کلیدی برای سلامت روانی و ذهنی ما میباشد و دور کننده افسردگی و اضطراب است. در زیر، نگاهی به برخی از تمرین هایی که می تواند به پرورش این احساس کمک کند می اندازیم.

چرا عشق به خود اهمیت دارد؟ این سوالی است که ممکن است بپرسید؟

برای بسیاری از ما، عشق به خود می تواند یک کار لوکس باشد نه یک ضرورت، ولی باید بدانید که این یک ضرورت می باشد – یا شروع یک دوران جدید برای باقی عمر.

با این حال، به طرز عجیب و غریب، خود مراقبتی و دوست داشتن خود می تواند برای آنهایی که بیش از حد کار می کنند و دائما در حال تلاش برای تحقق رویاهایشان هستند مفید باشد.

افرادی که غالبا، بیش از حد به خودشان سخت می گیرند، و تمایل به پیشرفت و انجام همه کارها به بهترین شکل ممکن را دارند، و از خودشان زیاد انتقاد می کنند و صدایی درونی که دائما می گوید چطور می توانم همه کارها را بهتر انجام دهم، این افراد دارای نشانه های کمال گرایی هستند.

مطالعات نشان داده اند که کمال گرايان در معرض خطر بيشتري در برخی بيماري ها فيزيکي و ذهني قرار دارند و محبت به خود ممکن است ما را از بند این بیماری ها آزاد نماید. بنابراین، کمال گرائی و محبت و دوست خود بودن به طور جدی با هم ارتباط نزدیکی دارند.

این مقاله به بررسی راه هایی برای پایین آوردن میزان وسواس ها و بالابردن عشق به خود، برای داشتن زندگی شادتر و پرانرژی تری می باشد.

مشکلات کمال گرایی

اکثر کسانی که در جهان مدرن زندگی می کنند معتقدند کمال گرایی یک کیفیت عالی است. توجه داشتن به تمام جزئیات، منجر به انجام کارها بصورت کامل می شود و این ویژگی شخصیتی به ما این امکان را می دهد تا در مصاحبه های شغلی به راحتی بتوانیم موفق شویم.

جنگ ستارگان: قسمت نهم: تماشای اولین تریلر 'ظهور اسکای واکر'

اما در واقع، کمال گرایی برای شما بد است. نه فقط ‘ایده آل نیست’ و در صورت افراط کاملا مضر است، مانند سیگار یا چاقی.

طول عمر کمتر، سندرم روده تحریک پذیر، فیبرومیالژیا، اختلالات اشتها، افسردگی و گرایش به خودکشی، تنها برخی از اثرات نامطلوب در سلامتی می باشد که با کمال گرایی ارتباط دارد.

درمان بیماری های قلبی یا سرطان برای کمال گرایان نیز سخت تر است.

دوری از کمال گرایی

پس ما چه کاری می توانیم انجام دهیم تا از کمال گرائی دور شویم؟

ابتدا باید بپذیرید که مشکلی وجود دارد؛ کم کردن سرزنش خودتان بعد از هر خطایی که از شما سر می زند باعث می شود خوشحالی شما از موفقیت هایی که بدست می آورید کمتر شود. شما سزاوارتر از اینها هستید!

به گفته کریستین نف – پروفسور توسعه انسانی در دانشگاه تگزاس در آستین – ‘عشق، اتصال و پذیرش حق اولویت شماست.’

به عبارت دیگر، خوشبختی چیزی است که شما به آن احترام می گذارید، نه چیزی که شما باید کسب کنید. حتی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرد که ‘پیگیری شادی هدف بنیادین انسان است.’

سرزنش از خود می تواند پس از سالها بصورت یک عکس العمل ناخودآگاه درآید، و با هر مسله جزئی بدون توجه به اینکه چه قدر می تواند مضحک یا پوچ باشد، مانند افتادن یک قاشق از دست بر روی زمین، از شما سر بزند.

شما می توانید با برخی تمرین ها شروع به پرورش برخی از صفات دوست داشتنی خودتان بکنید. شما ممکن است فکر کنید که عشق به خود یک مسئله ذاتی است که بعضی ها دارند و بعضی ها نه’. اما خوشبختانه روانشناسان می گویند که این مسئله ای است که می توانید یاد بگیرید.

محبت به خود(self-Compassion) چیست؟

محبت به خود و عشق ورزیدن به خود به طور متناوب در ادبیات تخصصی استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که داشتن محبت به خود بیشتر باعث انعطاف پذیری در برابر مشکلات می شود و به مردم کمک می کند که سریع تر از تروما و جدایی های عاشقانه بهبود یابند. این نیز به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم با شکست و خجالت کنار بیاییم.

10 ویتامین و غذاهایی که باعث درمان افسردگی می شود

اما این دقیقا چیست؟ براساس تحقیقات پروفسور نف، سبارا و همکارانش که محبت به خود را به عنوان یک ساختار تعریف می کنند و شامل سه جزء است:

مهربانی (به عنوان مثال، درک خود و بخشش).

به رسمیت شناختن جایگاه فرد در جامعه (یعنی تأیید این نکته که افراد کامل نیستند و تجارب شخصی، بخشی از تجربه های انسانی است).

و تمرکز حواس (به عنوان مثال، تعادل احساسی و اجتناب از تمرکز بیش از حد بر روی احساسات دردناک).

پروفسور نف می نویسد: ‘محبت به خود مستلزم گرم بودن و شناخت خودمان است. وقتی که ما رنج می بریم، شکست می خوریم یا احساس نارضایتی می کنیم، نه باید از خودمان انتقاد کنیم’.

تمرین هایی برای تقویت محبت به خود

با ترکیب تمرکز فکر و محبت به خود، میتوانید این کار را انجام دهید.

به گفته محققان، شیوه های ‘محبت به خود: می تواند نگرش شما را به خودتان ‘و مشکلاتی که با آنها خود را سرزنش میکنید، تغییر دهد.’

این برنامه شامل روش های مختلف مدیتیشن نظیر مدیتیشن “عشق – مهربانی”‘تنفس مهربانی’ و ‘تمریناتی’ از قبیل ‘لمس آرامش بخش’ یا ‘نوشتن نامه های دلسوزانه برای خودتان’ اینها همه به شما در دوست داشتن خودتان کمک می نمایید.

به گفته محققان، تمرین این تکنیک ها به مدت 40 دقیقه در روز به مدت 8 هفته باعث افزایش دوست داشتن خود به میزان 43 درصد می شود.

یک تمرین ساده شامل تکرار سه عبارت زیر در زمان اختلال عاطفی است:

‘این مشکل زودگذر است’، ‘مشکلات بخشی از زندگی است،’ و ‘من می توانم با خودم مهربان باشم’. این سه جمله به سه عنصر عشق ورزیدن به خود مربوط می شود.

یاد بگیرید که به خودتان گوش دهید

نوشتن به خودتان در لحن محبت می تواند کمک کند.

گوش دادن به خودتان می تواند دو چیز باشد. اولا، توجه به چگونگی صحبت کردن درونی خود با خود برای یادگیری و پرورش احساسات صمیمی خودخواهی در خودتان.

غذا خوردن به سبک ایتالیایی

پروفسور نف در کتاب خود از خوانندگان خود خواسته است تا از خودشان بپرسند: «وقتی با نقص یا اشتباه متوجه می شوید از چه نوع زبانی برای حرف زدن با خودتان استفاده می کنید؟ آیا خودتان را گول می زنید یا آیا شما نوعی درک بیشتری نسبت به مسئله پیش آمده دارید؟ اگر شما بسیار حساس هستید، چگونه این احساس را در داخل احساس می کنید؟

او توضیح می دهد که اغلب ما برای خودمان سخت تر از آنچه که به دیگران می اندیشیم برخورد میکنیم. بنابراین، برای جایگزینی این صدای درونی میتوانیم مثال کودکان با خودمان رفتار کرده و به سادگی آنرا حل کنیم.

سرانجام، می توانید مشاهدات خود را که ممکن است در ابتدا بسیار واضح نوشته شده است، در کلمات یک فرد مهربان و مهربان تر برای خودتان توضیح دهید.

یا، شما می توانید سعی کنید نامه ای به خودتان از منظر دوستی مهربان و علاقه ای که به دیگران دارید، یا از منظر یک دوست شاد، بنویسید.

دلیل دوم اینکه چرا گوش دادن به خود مهم است، این میباشد که در زمان پریشانی از خود سوال بپرسید «چه چیزی نیاز دارم؟» و گوش دادن به پاسخ ذهنتان می تواند ارزشمند باشد.

یوگا و لذت بردن مجدد

محققان از شیوه هایی مانند ‘احساس و طعم پیاده روی’ و ‘خوردن ‘ استفاده می کنند. که هدف آنها لذت بردن از محیط زیست و غذا به منظور افزایش خودکفایی است. این تکنیک ها به طور عادت با گوش دادن به خود و نیازهای شما مرتبط است.

یوگا می تواند به ما کمک کند تا با بدن خودمان ارتباط برقرار کنیم و از انجام یوگا لذت ببریم، این تمرین ها همچنین کمک می کنند تا صدای منتقد داخلی خودمان را سرکوب کرده و احساسات و عشق را تقویت کنیم.

ما امیدواریم که یوگا به شما در مسیر بهتر شدن ذهنتان کمک کند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید