Credit: Mint Images/Cover Images
AD

دندان ساختارهایی سفیدرنگ در درونِ فک یا دهان بسیاری از مهره‌داران هستند که برای خوردن، جویدن و تکه تکه کردن خوراک به کار می‌ رود.

دندان‌ ها از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده‌ اند که از خارج به داخل عبارتند از: 1. مینا 2. عاج 3. اتاقک پالپ و پالپ 4. ریشه دندان که هرکدام دارای تقسیم‌ بندی تخصصی‌ تری است. انسان دارای 20 دندان شیری (شمار دندان‌هایِ شیری 20 عدد است؛ یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورتِ قرینه قرار دارد.

نام این پنج دندان از خطِ وسط به طرف عقب عبارت است از: دندان پیش میانی که به‌طور قراردادی با حرفِ A نشان داده می‌ شود. دندان پیش‌ طرفی یا B. دندان نیش یا C. دندان آسیاب اول یا D. دندان آسیاب دوم یا E.

تعداد و نوع دندان‌ها در فک بالا و پائین یکسان است. در هر فک نیز تعداد و نوع دندان‌های نیمه راست و چپ مشابه هستند.) و 32 دندان دائمی‌ اند.

همچنین در انسان‌ ها، دندان نقش بسیار برجسته‌ای در سخن گفتن و ادای صحیح کلمات دارد. یک فرد برای آن‌ که دندان‌ های سالمی داشته باشد، باید در شبانه روز دست کم 2 بار از مسواک و نخ دندان استفاده کند.برخلاف باور عموم، استفاده صحیح از نخ دندان نه‌ تنها فاصله‌ ای بین دندان‌ ها نمی‌اندازد، بلکه باعث از بین رفتن پلاک های میکروبی بین دندان می‌ شود که این خود تاثیر به سزایی در کاهش پوسیدگی‌ های بین دندانی دارد.

نقش کاکائو در سلامت قلب و کاهش استرس

دندانپزشکان از مردم خواسته اند که از انجام کارهای روزمره با دندان خودداری کنند.

در تحقیقات جدید انجام شده توسط بنیاد بهداشت دهان ایالات متحده، متخصصان دریافتند که بسیاری از ما با استفاده از دندان هایمان به عنوان ابزار کارهای مختلفی انجام میدهیم که سلامت دهان و دندان مان را در معرض خطر قرار می دهیم.

طبق این مطالعه، 65 درصد از ما غالبا از دندانهای خود برای کارهایی غیر از خوردن و آشامیدن استفاده می کنیم: با رایج ترین سوء استفاده مربوط به پاره کردن چسب می باشد، که چهار نفر از 10 نفر به طور مرتب این کار را انجام می دهند.

بیش از یک چهارم از ما ناخن های خود را میجویم، و بیش از یک پنجم افراد از دندانهایشان برای حمل اشیاء در هنگام پر شدن دست خود استفاده می کنند.

سایر کاربردهای رایج شامل برچسب زدن ابه لباس ، قلم و مداد جویدن، باز کردن درب بطری و باز و بسته کردن زیپ است.

رنگ مو و مواد شیمیایی مورد استفاده در صاف کردن مو منجر به سرطان سینه می شود

دکتر نیگل کارتر، مدیر اجرایی بنیاد بهداشت دهان و دندان گفت: ‘هر چیزی از باز کردن بطری ها تا جویدن اجسام خارجی می تواند به دندانها آسیب برساند یا باعث ترک خوردگی آنها شود.’

وی همچنین گفت: ‘ نمونه هایی از تغییر مکان دندانها، قطع شدن و در برخی موارد شکستن، به دلیل فشار و کرنش وجود دارد. تصادفات نیز می تواند منجر به صدمه دیدن دندان ها شده و هزینه های پزشکی زیادی از خود بر جای بگذارد.

ما باید با دندانهای خود فقط مواردی را که باید، انجام دهیم نه هر کار دیگری. جویدن غذا یکی از وظایف مهم دندان ها می باشد.

همچنین دندان ها به ما در مکالمه و ایجاد صداها کمک می کند. آنها شکل زیبایی نیز به دهان ما می دهند. به همین دلیل، ما نباید کاری انجام دهیم که آنها را به طور غیر ضروری تهدید کند. ‘
با توجه به یافته ها، دندانپزشک دکتر بن اتکینز به مردم یادآوری کرد که عادت های مثبت دندانپزشکی می تواند فواید زیادی داشته باشد.

حرکات یوگا در منزل

وی گفت: ‘با اتخاذ سه عادت ساده، می توان سلامت دهان و کیفیت زندگی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشید. به طور مرتب مراجعه به دندانپزشک، مسواک زدن دو بار در روز با خمیردندان فلوراید و کاهش مقدار و دفعات قند در رژیم غذایی می تواند سلامتی ما را بهتر کند.

5 نکته طلایی در مورد دندان ها و سلامت آنها

1- آجیل را با دندان های خود خرد نکنید

2- جویدن مناسب و شمرده غذا

3- از ابزارهای مناسب برای باز کردن درب بطری ها استفاده کنید

4- از جویدن آب نبات های سخت یا مکعب های یخی خودداری کنید

5- نه گفتن به خوردن ناخن

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید