AD

آپاندیس یا آویزه(به انگلیسی: appendix) زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از ابتدای روده بزرگ منشعب می‌ شود. این زائده به انتهای بن‌ بست در سکوم (روده کور) متصل است.

در جدار این عضو بافت لنفاوی فراوانی موجود است. طول آپاندیس بین 10 تا 12 سانتی‌ متر متغیر است و قطر آن نیز کمتر از 6 میلی‌ متر است. عفونت و التهاب در آن منجر به آپاندیسیت می‌ شود.

آپاندیس عضو وستیجیال محسوب می‌ شود. کارکرد آن در بدن انسان کمک به از بین بردن آلودگی‌ های بدن است.

برخی از دانشمندان به تازگی نظریاتی ابراز داشته‌اند که نشان از کارایی این عضو دارد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که آپاندیس در نوزادان به تولید هورمون و در افراد بزرگسال به تولید پاد گنهای(آنتی‌ژن‌ های) مفید برای ایمنی بدن و مبارزه با بیماری کمک می‌ کند.

همچنین تحقیقات دیگری نشان می‌ دهد که آپاندیس نقش عمده‌ای در سیستم ایمنی بدن دارد.

بافتهای لنفاوی جداره آپاندیس با حس کردن میکروبهای موجود در مواد زاید در حال دفع از بدن، نوع خوب یا بد میکروب‌ ها را تشخیص داده و به بانک حافظه‌ای سیستم ایمنی بدن اجازه می‌ دهند تا در مقابله(و دفع) میکروبهای مضر و ساختن میکروبهای مفید برنامه‌ریزی کرده و فعال گردد.

آمار مرگ و میر در اثر اسهال مزمن در کشورهای فقیر یا در حال رشد نشان داده که آپاندیس سالم با ذخیره باکتریهای خوب در خود می‌ تواند سیستم گوارشی افراد را پس از آلوده شدن به میکروبهای مضر باعث اسهال، با بازگشت میکروب‌ های مفید بهبود داده و از آمار مرگ و میر بکاهد.

همچنین در بعضی آدم‌ ها وقتی آپاندیس آلوده شده به عفونت مزمن می‌ شود و آن را از بدن جدا می‌ کنند باعث سفت شدن شکم و روده راست می‌ شود و هموروئید را ایجاد می‌ کنند وچربی خون در اثر باکتریهای آزاد شده موجب چربی خون می‌ شود و خون آلوده می‌ شود.

علل عفونت آپاندیس

وقتی غذا از طریق مری به معده و روده بزرگ می‌ رسد باکتری‌ هایی که در روده قرار دارند نیمی از آن مواد غذایی را به خود جذب کرده و به داخل خون می‌ ریزند و اما آپاندیس آن باکتری‌ ها را از پوست خارجی آپاندیس به خود جذب می‌ کند این باکتری‌ ها زیاد می‌ شوند و سپس باعث عفونت آپاندیسیت می‌ شوند.

مزایای ترک سیگار و تغییرات مثبت بدن پس از آن

علائم آپاندیسیت چه چیزهایی هستند؟

علائم کلاسیک آپاندیس عبارتند از:

 • درد مبهم در نزدیکی ناف و یا قسمت فوقانی شکم که به سمت پایین و سمت راست حرکت می کند و تیر می کشد. اغلب این حالت، اولین نشانه آپاندیسیت است.
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و یا استفراغ که بعد از شروع شکم درد و با فاصله کمی از آن بروز می کند.
 • ورم شکم
 • تب
 • ناتوانی در دفع گاز روده

تقریبا در نیمی از موارد این علائم نیز بروز می کنند:

 • درد مبهم و تیر کشیدن شکم در هر نقطه از آن. پایین، بالا، پشت و یا حتی در مقعد.
 • ادرار دردناک
 • استفراغ قبل از بروز درد شکم
 • گرفتگی شدید و دلپیچه
 • یبوست و اسهال همراه با دفع گاز

اگر با هر یک از علائم بالا مواجه شدید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. خوردن، نوشیدن و یا استفاده از هر گونه دارو و یا استفاده از کیسه آب گرم می تواند منجر به ترکیدن و پارگی در آپاندیس شود.

تشخیص آپاندیسیت چگونه است؟

تشخیص آپاندیسیت می تواند دشوار باشد. علائم آپاندیسیت اغلب مبهم و یا شبیه به سایر بیماری ها مانند مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه یا عفونت ادراری، بیماری کرون، التهاب معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان است.

معمولا برای تشخیص آپاندیسیت آزمایش های زیر ممکن است انجام شود:

 • معاینه شکم برای تشخیص التهاب
 • آزمایش ادرار برای رد کردن احتمال عفونت ادراری
 • معاینه مقعدی
 • آزمایش خون برای تشخیص اینکه آیا بدن شما در حال مبارزه با عفونت است یا خیر
 • CT اسکن و یا سونوگرافی

درمان آپاندیسیت چگونه است؟

عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس که به آن آپاندکتومی (appendectomy) گفته می شود درمان استاندارد برای آپاندیسیت است.

اگر حتی پزشک به آپاندیسیت مشکوک باشد و اطمینان کامل حاصل نشده باشد نیز باز جوانب احتیاط را رعایت می کند و به منظور جلوگیری از ترکیدن و پارگی آپاندیس به سرعت برای برداشتن آپاندیس اقدام می کند.

اگر آبسه در آپاندیس شکل گرفته باشد، پزشک دو راهکار در پیش رو دارد: اول اینکه می تواند چرک و مایعات آپاندیس را تخلیه کند و دوم اینکه می تواند آپاندیس را بردارد.

آلودگی هوا و تاثیرات نامطلوب آن بر زنان باردار

عمل جراحی برداشتن آپاندیس

قبل از عمل جراحی برداشتن آپاندیس به منظور مبارزه با عفونت های صفاقیِ احتمالی، از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. بیهوشی در عمل برداشتن آپاندیس عمومی خواهد بود و از طریق یک برش تقریبا 14 سانتی متری و یا توسط لاپاروسکوپی(پهلو بینی یا درون بینی شکم و لگن) آپاندیس برداشته می شود. اگر شما با عفونت صفاقی مواجه شده باشید، شکمتان باید شستشو داده شد و از چرک و عفونت تخلیه شود.

بعد از 12 ساعت از عمل جراحی ممکن است شما بتوانید سرپا بایستید و در اطراف تختتان قدم بزنید. اغلب بعد از دو تا سه هفته می توانید به فعالیت های سابق خود برگردید. اگر عمل از طریق لاپاروسکوپی انجام شود برش کوچکتر بوده و بهبود سریع تر خواهد بود.

پس از عمل جراعی برداشتن آپاندیس اگر با موارد زیر مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید:

 • استفراغ غیر قابل کنترل
 • افزایش درد در شکم
 • سرگیجه و احساس غش و ضعف
 • خون در استفراغ و یا ادرار
 • افزایش درد و یا قرمزی در محل برش جراحی شما
 • تب
 • وجود چرک در زخم

آیا می توان از آپاندیسیت پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای پیشگیری از آپاندیسیت وجود ندارد. با این حال آپاندیسیت در افرادی که از غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات تازه استفاده می کنند کمتر شایع است

نخستین کسی که آپاندیس خود را جراحی کرد

اواخر آوریل ۱۹۶۱، لئونید روگوزوف ۲۷ ساله که جزو ششمین گروه اکتشافی شوروی سابق بود که به قطب جنوب می‌ رفتند(تیمی دوازده نفره که مأموریت‌ شان ساختن پایگاهی جدید بنام ایستگاه نووولازاروسکایا در واحه شیرماخر بود).

به دلیل ابتلا به آپاندیسیت حاد(التهاب آپاندیس)، وضع جسمانیش وخیم شد(کمی احساس ضعف و خستگی داشت، بعد حالت تهوع شروع شد، و کمی بعد دردی شدید در سمت راست پهلویش حس کرد) و چون خودش پزشک جراح بود، بلافاصله فهمید مشکل آپاندیس است اما از آنجا که هیچ اتاق عمل جراحی در آنجا وجود نداشت و امیدی هم به کمک‌رسانی نبود و تنها پزشک گروه نیز خودش بود.

بنابراین و به ناچار تصمیم گرفت که با بی‌ حسی موضعی و عدم بیهوشی کامل و توسط آینه، خودش را جراحی نموده و آپاندیس ملتهبش را خارج نماید که این کار با موفقیت انجام و خودش نیز زنده بماند؛

طرز تهیه خوراک های بی نظیر با کلم بروکسل

امروزه و پس از گذشت بیش از نیم قرن از آن زمان، برداشتن آپاندیس پیش از سفر به قطب جنوب عادی، و در بعضی کشورها مثل استرالیا، اجباری است. بعضی از پزشکان هم معتقدند فضانوردانی که بخواهند(در آینده) برای مدتی طولانی به ماه یا مریخ بروند، باید همین کار را نیز بکنند.

براساس تحقیقات جدید، هزاران نفر در انگلیس، به ویژه زنان جوان، آپاندیس خود را غیر ضروری برداشته اند.

مطالعه ای که توسط دانشگاه بیرمنگام انجام شده است نشان می دهد تقریبا یک سوم از زنان(28 درصد) و 12 درصد از مردان در انگلستان که به دلایل مشکوک به آپاندیسیت، تحت عمل جراحی قرار می گیرند، در نهایت دچار زائده طبیعی می شوند.

محققان اظهار داشتند که آپاندیکتومی رایج ترین عمل اضطراری در انگلستان است و تقریبا 80،000 مورد بستری در بیمارستان در سال برای مشکوک به آپاندیسیت در افراد 16 تا 45 ساله وجود دارد.

این تیم دریافتند تقریبا از هر 2000 بیمار که جراحی انجام داده اند، 28 درصد آنها خانم ها بوده اند که آپاندیس طبیعی برداشته اند، که Bhangu پیشنهاد می کند تا حدی می تواند به دلیل درد پریود، بیماری التهابی لگن، کیست تخمدان و سایر شرایط باشد. دردی که ممکن است در ابتدا با آپاندیسیت اشتباه گرفته شود.

در مقابل، هنگامی که این تیم به داده های جمع آوری شده برای بیماران در 120 بیمارستان در سراسر ایتالیا، پرتغال، جمهوری ایرلند و اسپانیا نگاه می کردند، دریافتند که فقط 10.2 درصد از زنان و 2.6 درصد از مردان که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، به دلیل مشکل آپاندیس بوده است.

محققان اظهار داشتند كه علیرغم اسكن CT كه از دقت بالایی در تشخیص آپاندیسیت برخوردار است، فقط 15 درصد از زنان و 23 درصد از مردان مشكوك به آپاندیسیت در انگلستان یك مورد داشتند.

براساس این گزارش، از تصویربرداری CT در گذشته در انگلستان تا حدودی به دلیل نگرانی از مواجهه با اشعه اجتناب شده است. با این حال این تیم اظهار داشت كه در حال حاضر اسكن های مدرن فقط از دوزهای كم اشعه استفاده می كنند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید