AD

آنفلوانزا یک بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آر ان‌ ای از خانواده اورتومیکسو ویروس‌ ها ایجاد می‌ شود. این نوع ویروس‌ ها باعث ایجاد بیماری در پرندگان و پستانداران می شوند.

این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌ شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی‌ حالی شدید نمایان می‌ شود.

افرادی که در معرض آنفلوانزا هستند

بیماری‌ هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوانزا را افزایش می‌ دهند. همچنین کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می‌ شوند.

چون این ویروس از طریق تنفسی انتقال می‌ یابد در مکان‌ های عمومی امکان انتقال آن بیشتر است. آلودگی از انسان به انسان است نه از پرندگان به انسان یا از تخم مرغ به انسان.

علائم بیماری می‌ تواند خفیف یا شدید باشد. تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، گلو درد، ایجاد زخم‌ هایی داخل دهان-بینی-روی سطح پوست، خشونت صدا، (استفراغ و حالت تهوع) که دلیل آن سندروم ری(نوعی انسفالوپاتی پیشرونده سریع است، نشانه‌های آن عموما استفراغ، کاهش هوشیاری، تشنج یا حمله‌ های عصبی، تغییرات شخصیتی و گیجی را شامل می‌ شود)است. گلودرد خارش بدن کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند.

این علائم معمولا دو روز پس از مواجهه با ویروس بروز می‌ کنند و معمولا کمتر از یک هفته باقی می‌ مانند. با این حال سرفه کردن ممکن است بیش از دو هفته مشاهده شود. آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می‌ شود.

تصاویر زیبایی ازحیوانات

حالت تهوع و استفراغ ممکن است در کودکان مشاهده شود اما در بزرگسالان متداول نیست. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوانزا تقریبا هر زمستان رخ می‌ دهد و شدت آن‌ ها متفاوت است.

علایم مشابه سرماخوردگی به همراه درد عضلانی و بی حالی در حدی که بیمار توان بیرون آمدن از تخت را ندارد از علایم تفریق آنفلوانزا از دیگر بیماری‌ های تنفسی عفونی است.

سه تیپ از ویروس آنفلوآنزا به نام‌های آ (a)، ب (b)، ث (c) وجود دارد. تیپ آ در انسان و حیوانات، تیپ بی در انسان و پستاندارن و تیپ سی فقط در انسان دیده می‌ شود. در کمیته بین‌المللی نام‌ گذاری ویروس‌ آ ویروس تیپ دی نیز در این خانواده مشاهده می‌ شود.

در حالت معمولی دوره بیماری 4 تا 3 روز است. بیماری آنفلوانزا یک عفونت تنفسی کوتاه مدت ولی تا اندازه ای شدید در افراد سالم و بالغ محسوب می‌ شود. در افراد سالمند و کودکان و افراد دارای بیماری زمینه قلبی، تنفسی تهدید کننده است.

اگر احساس می کنید که دچار آنفلوانزا شده اید، با انجام برخی اقدامات ساده می توانید در بهبود وضعیت خود کمک کنید.

ضد ویروس ها

اگر علائم آنفلوانزا را در خود مشاهده کردید، می توانید داروهای ضد ویروسی مانند اوسلتامیویر، ضد ویروس (مهارکننده نورآمینیداز ویروس آنفلوآنزا ) و زانامیویر(رلنزا) را با اجازه پزشک مصرف نمایید. هر دو با مسدود کردن آنزیمی که به رشد ویروس کمک می کنند کار می کنند.

7 راه حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری

در صورت مصرف این داروها در 48 ساعت اول شروع علائم، مؤثرتر هستند و می توانند یک روز آنفلوانزای شما را کوتاهتر کنند.

در صورت داشتن شرایطی مانند دیابت یا بیماری قلبی که خطر عوارض را افزایش می دهد، مصرف نوع ضد ویروسی بسیار مهم است.

استراحت کافی و خواب

تحقیقات نشان داده است که خواب زیاد، سیستم ایمنی بدن را سالم نگه می دارد و برای توانایی بدن در نگه داشتن تعداد گلبول های سفید خون و مبارزه با عفونت ها بسیار مهم است.

همچنین در مرحله اول از ابتلا به آنفلوانزا در افراد جلوگیری میکند، به خصوص اگر دچار آنفلوانزا شده باشید، زیرا بدن پس از آن قادر به تولید آنتی بادی های بیشتری برای پاسخ به ایمن سازی و محافظت از شما خواهد بود.

توجه به نوع غذا و نوشیدنی

چه سوپ گرم، آب یا آب میوه باشد، بسیاری از متخصصان معتقدند نوشیدن حداقل 8 فنجان 250 میلی لیتر مایعات در روز در طول دوره آنفلوانزا بسیار مهم است. علائم متداول آنفلوانزا مانند تعریق و آبریزش میزان آب بدن را کم میکند، بنابراین مصرف مایعات از کم آبی بدن جلوگیری می کند.

درمان سرطان تخمدان با هدف قراردادن آنزیم IDH1

غذاهای سرشار از ویتامین C مانند کیوی و فلفل سبز و همچنین غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان بتاکاروتن مانند هویج، سیب زمینی و کدو حلوایی می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

در منزل بمانید و بدن خود را گرم نگهدارید

گرم نگه داشتن بدن هنگامی که دچار آنفلوانزا شده اید به بدن کمک می کند تا انرژی خود را برای نبرد و ایمنی حفظ کنید.

کارشناسان توصیه می کنند حداقل 24 ساعت از شروع بیماری در خانه بمانید و استراحت کنید تا از انتقال ویروس جلوگیری کنید. این همچنین می تواند خطر بروز عوارضی مانند ذات الریه را کاهش دهد.

مصرف مکمل های NAC

N-استیل سیستئین (NAC) یک آنتی اکسیدان قدرتمند است. تحقیقات نشان داده است که می تواند با تقویت دستگاه ایمنی، کاهش مخاط دستگاه تنفسی و مهار توانایی ویروس در تکثیر، هم مدت زمان بیماری را کاهش داده و هم خود بیماری را بهبود بخشد.

موارد خطرناک

  • اگر یکی از موارد زیر به هنگام درمان رخ دهند:
  • افزایش تب یا سرفه
  • وجود خون در خلط
  • گوش درد
  • تنگی نفس یا درد قفسه سینه
  • ترشحات غلیظ از بینی، سینوس‌ ها یا گوش‌ ها
  • درد سینوس
  • درد یا سفتی گردن

حتما به پزشک مراجعه و تحت مراقبت باشید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید