AD

یادداشت نویسنده: روده بخش مهمی از دستگاه گوارش است که از دوازدهه (اثنی‌عشر) تا مقعد را تشکیل می‌دهد. روده در انسان و بسیاری از پستانداران به دو بخش رودهٔ باریک و رودهٔ بزرگ تقسیم می‌شود. و با توجه به نقش مهمی که روده در بدن هر فردی دارد می بایستی برای سلامتی آن تلاش کرد. از آنجایی که روده محل جمع آوری تمامی ضایعات مواد غذایی و نوشیدنی ها می باشد، هر از چند گاهی پاک کردن آن برای جلوگیری از یبوست و نرم تر شدن مسیر آن راه حل مناسبی برای سلامتی بهتر و بیشتر است.

روده نقش بسیار مهمی در هضم و جذب غذا دارد.

روده باریک طولانی‌ترین قسمت دستگاه گوارش است که حدود ۵ تا ۶ متر طول دارد. چون قطر این روده، باریک است (فقط ۲ تا ۴ سانتیمتر) به آن روده باریک یا روده کوچک گفته می‌شود.

روده بزرگ شامل پس‌روده یا کولون، راست‌روده و مقعد می‌باشد. وظیفه اصلی کولون جذب آب و املاح است. روده بزرگ در انتهای روده قرار دارد و تمامی مواد غذایی زاید را جمع آوری کرده و بیرون میریزد.

چند راه حل خانگی برای پاک کردن روده

1- جوشانده های گیاهی

جوشانده های گیاهی، یک اثر ملین آور دارند و به تنظیم هضم غذا در روده کمک می کنند.. گیاهان دارویی از جمله آلوئه ورا، چای سنا، بابونه و ریشه های مارشمالو معمولا برای جلوگیری از یبوست استفاده می شوند.

آلودگی هوا دلایل و تاثیرات آن بر بدن انسان

مصرف یک فنجان در روز از هر کدام از این جوشانده ها باعث متعادل نگه داشتن سیستم گوارشی میشود.

2- استفاده از آب نمک

استفاده از آب نمک برای درمان یبوست موثر است.

به این طرق که صبح ها به صورت ناشتا 2قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و آن را بنوشید. و بلافاصله بعد از خوردن آب نمک شما مجبور به رفتن به سرویس بهداشتی میشوید.

بهتر است از نمک دریا که در تمامی عطاری ها موجود است استفاده کنید.

3- تعدیل رژیم غذایی

غذاهایی که دارای فیبر زیاد، کلسیم و ویتامین D هستند، سیستم گوارشی را تقویت می کنند و از یبوست جلوگیری می کنند. انتخاب مواردی همانند، کلم بروکلی، شیر، تمشک، جو دوسر، و سبزیجات با برگ سبز تیره کمک رسان خوبی برای سلامت روده می باشند.

استفاده همزمان این مواد با هم ممکن است سیستم گوارشی را بیش از اندازه پاک کرده و شما را دچار نفخ و اسهال شدید بکنند.

به طور خاصی فیبر در دفع مدفوع به انسان کمک میکند و حتی ممکن است از باکتریهای خوب بدن به عنوان پروبیوتیک تغذیه کرده و حامی سلامتی روده باشد، فیبر در میوه ها، سبزیجات، دانه ها و آجیل یافت می شود.

تاثیر الکل بر روی موهای سر

علاوه بر همه این موارد، مواد غذایی با آب زیاد مانند کاهو، کرفس، هندوانه و گوجه فرنگی نیز به داشتن روده سالم کمک میکند.

4- استفاده از پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها در غذاهایی مانند کیمچی(خوراک تخمیر شده حاوی کلم چینی و فلفل قرمز)، ترشی و ماست یافت می شوند. آنها اساسا باکتری های خوب هستند که التهاب را کاهش می دهند. پروبیوتیک ها نسبت به پری بیوتیک ها متفاوت هستند، که به خوردن باکتری های خوبی که در حال حاضر در روده شما هستند، کمک می کنند. هر دو پروبیوتیک می توانند برای پشتیبانی هضم مفید باشند.

پروبیوتیک ها به تمیز کردن روده بزرگ کمک شایانی می کنند، پس بهتر است روزانه دوز کوچکی از این مواد را مصرف کنیم.

5- استفاده از روغن کرچک

دم کرده این گیاه به پاکسازی کولون کمک بسیار زیادی میکند.

مخلوط 1/3 فنجان روغن کرچک با 1/3 فنجان آب و در صورت تمایل از آب پرتقال استفاده کنید. و بعد از مخلوط کردن به مدت 30 دقیقه بجوشانید.

بهتر است در کنار روغن کرچک از یک قاشق چایخوری سودا نیز استفاده کنید.

16 علامت اولیه بیماری مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

6- مصرف آب سیب

آب سیب می تواند پایه یک پاک کننده بسیار قوی کولون باشد.

یک قاشق غذاخوری از بنتونیت پودری(نوعی رس ریزدانه) و یک سیب و آب را با هم مخلوط کنید. این مواد با هم یک کمپلکسی را تشکیل میدهند که آب اضافی بدن را جذب و به دفع زودرس آسان و منظم زایده های روده کمک میکنند.

بنتونیت ترکیبی از رسوبات خاکستر آتشفشانی است که بیش از هزاران سال است که در زمین قرار دارد. و شامل کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی است. هنگامی که این ماده مصرف شود، از بدن در برابر خطرات فلزات سنگین، آفت کش ها و پاتوژن ها محافظت میکند.

7- مصرف آب

و در نهایت، شما نمیتوانید طبیعی تر از آب موردی را بر روی زمین پیدا کنید. بدیهی است که شما باید هر روز آب زیادی مصرف کنید. آب در معده باعث تحریک حرکت روده می شود و معمولا حمل زایده ها از طریق کولون را بر عهده دارد، اما بیشترین اثر بخشی آب زمانی است که مقدار زیادی آب را با معده خالی بنوشید.

زمان مناسب خوردن آب، روزانه به صورت ناشتا، نیم ساعت قبل و یک ساعت بعد از خوردن ناهار و شام می باشد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید