AD

سرطان پستان یا سرطان سینه(به انگلیسی: Breast cancer) به نوعی سرطان گفته می‌ شود که از بافت پستان آغاز می‌ شود. 

زن بودن، مهم‌ ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می‌ شوند اما احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر است.

 سایر علائم سرطان پستان می‌ تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد

در افرادی که بیماری در اندام‌ های دیگر آن‌ ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌ توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.

نوع نادری از سرطان پستان به نام سرطان پستان التهابی، به ندرت موجب یک توده مجزا می‌ شود. در عوض ممکن است پوست پستان ضخیم، قرمز یا مانند پوست پرتقال دچار حفره گردد.

همچنین ممکن است در آن ناحیه گرمی، درد یا برجستگی‌ های جوش مانند مشاهده گردد.

عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان عبارتند از مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدن نوشیدنی‌ های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، اولین قاعدگی در سنین پایین. 

دلیل حدود 10% تا 5 موارد ابتلا به این بیماری ژن‌ هایی هستند که از والدین فرد به ارث رسیده‌ اند، از جمله BRCA1 و BRCA2.

معمولا سرطان پستان در سلول‌ های دیواره مجاری شیر و لوبول‌ ها که تامین‌ کننده شیر مجاری هستند، ایجاد می‌ شود.

به سرطان‌ هایی که از این مجاری شروع می‌ شوند، کارسینوم پستان گفته می‌ شود، در حالیکه سرطان‌ های ایجاد شده از لوبول‌ ها با نام سرطان لوبولار شناخته شده‌اند.

به علاوه، بیش از 18 نوع سرطان پستان وجود دارد.برخی از سرطان‌ ها از ضایعات پیش-تهاجمی از قبیل کارسینوم مجرایی درجا ایجاد می‌ شوند. 

تشخیص سرطان پستان با انجام یک نمونه‌برداری از توده مربوط تأیید می‌ شود.پس از تشخیص سرطان، آزمایش‌ های بیشتری انجام می‌ شوند تا مشخص شود که آیا سرطان به قسمت‌ های دیگر بدن نیز سرایت کرده‌ است یا خیر و چه درمان‌ هایی ممکن است نسبت به بیماری واکنش نشان دهند.

حسن فتحی پس از شهرزاد سراغ ساخت سریال جیران می رود

بر اساس نتایج یک تحقیق، داروهای ارزان قیمتی که معمولا برای تقویت استخوان مصرف می‌ شوند می‌ توانند مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش دهند. 

بیس فسفونات‌ ها(Bisphosphonates) عمدتا برای جلوگیری از تحلیل استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان استفاده می‌ شوند.

این داروها از تغذیه هر سلول سرطانی که در استخوان گسترش می‌ یابد، جلوگیری می‌ کنند و به این ترتیب رشد سلول‌ های سرطانی را متوقف می‌ سازند.

توازن مزایا در مقابل مضرات غربالگری سرطان پستان بحث‌ برانگیز است. بنیاد همیاری کوکران در سال 2013 اعلام کرد که مشخص نیست آیا غربالگری ماموگرافی مزایای بیشتری دارد یا مضرات بیشتری. 

برای افرادی که ابتلا به سرطان در آن‌ ها تشخیص داده شده‌ است، می‌ توان از تعدادی از درمان‌ ها استفاده کرد، از قبیل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند. 

انواع جراحی عبارتست از عمل جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی. 

ممکن است در عمل جراحی یا در یک تاریخ دیگر عمل بازسازی پستان انجام شود. در افرادی که سرطان در سایر قسمت‌ های بدن آن‌ ها گسترش یافته‌است، درمان‌ها عمدتا به منظور بهبود کیفیت زندگی و راحتی فرد انجام می‌ گیرند. 

پزشکان و متخصصان اعتقاد دارند افزایش سن بارداری و عدم شیردهی دو عامل مهم در بروز سرطان پستان است، از همین رو بارداری و شیردهی احتمال بروز این سرطان را کاهش می‌ دهد.

نتایج سرطان پستان بسته به نوع سرطان، میزان بیماری، و سن فرد متغیر است. نرخ بقا در کشورهای توسعه‌ یافته بالا است، به گونه‌ ای که 80،90% از افراد در انگلستان و آمریکا حداقل 5 سال زنده هستند نرخ بقا در کشورهای در حال توسعه پایین‌ تر است.

در سراسر دنیا، سرطان پستان مهم‌ ترین نوع سرطان در زنان است، و 25% از تمام موارد سرطان را به خود اختصاص می‌ دهد.

در سال 2012 بر اساس گفته متخصصان در ایران سالانه هشت هزار نفر به سرطان پستان مبتلا می‌ شوند و شیوع ابتلا به سرطان پستان در بین زنان ایرانی حدود 30 تا 35 مورد در 100 هزار نفر است.

یک مطالعه جدید نشان داده است که رنگ کردن مداوم موها و صاف کردن دائمی آن با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط هستند.

غذا خوردن به سبک ایتالیایی

این یافته ها، که در ژورنال بین المللی سرطان منتشر شده است، پس از سالها نگرانی در مورد تأثیرات احتمالی محصولات مو بر سلامتی به وجود آمده است.

پیش از این، مطالعات مربوط به پیوندهای بالقوه بین مواد شیمیایی مو و سرطان بی نتیجه بوده است.

اما طبق گفته دانشمندان موسسه ملی بهداشت(NIH) و انستیتوی ملی علوم بهداشت محیط، زنانی كه از رنگ مو یا صاف كننده دائمی استفاده می كنند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان نسبت به زنانی كه این کار را نمیکنند، دارند. چون دائما در معرض مواد شیمیایی لازم برای این کار هستند.

محققان برای بررسی خطرات سلامتی مرتبط با محصولات مو، داده ها را از 46709 زن در سنین 35 تا 74 سال مورد بررسی قرار دادند و در این مطالعه، زنانی که خواهرانشان مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده بودند، ثبت نام کردند.

محققان پس از تجزیه و تحلیل پاسخ به سؤالات مربوط به سلامت زنان، سبک زندگی و جمعیتی زنان، دریافتند زنانی که به طور مرتب از رنگ مو دائمی در سال قبل از ثبت نام استفاده کرده بودند، نه درصد بیشتر از زنان مبتلا به سرطان در معرض سرطان سینه بودند.

به گفته محققان، هنگامی که از رنگ مو دائمی \”هر پنج تا هشت هفته یا بیشتر\” استفاده می شود، خطر ابتلا به سرطان در زنان سیاه پوست به 60 درصد افزایش پیدا میکند.

دکتر الکساندرا وایت، رئیس گروه NIEHS محیط زیست و سرطان اپیدمیولوژی سرطان گفت: \”محققان مدت طولانی است که پیوند احتمالی بین رنگ مو و سرطان را بررسی می کنند، اما نتایج متناقض نبوده است.\”

داروهای مسکن درد چه خطراتی دارند و چه مواد طبیعی را جایگزین کنیم

\”در مطالعه ما، خطر ابتلا به سرطان پستان بیشتر با استفاده از رنگ مو مشاهده می شود، و این اثر به ویژه در افرادی که مکررا این کار را انجام میدهند، قوی تر است.\”

مشخص نشده است که این خطر با رنگ موی نیمه دائمی یا موقت همراه است یا نه؟

برای زنانی که از صاف کننده های شیمیایی استفاده می کردند، خطر ابتلا به سرطان پستان 18 درصد افزایش یافته است، اما محققان همچنان در حال بررسی زوایای مختلف این مسئله هستند.

در مورد اینکه آیا خانم ها باید از رنگ آمیزی و صاف کردن موهای خود جلوگیری کنند، دیل سندر دکترای، رئیس شعبه اپیدمیولوژی NIEHS، گفت: ‘ما در معرض موارد بسیاری هستیم که به طور بالقوه می توانند در سرطان پستان نقش داشته باشند، و نه فقط رنگ کردن مو و صاف کردن آن.

اگرچه توصیه محکم خیلی زود است، ولی اجتناب از این مواد شیمیایی بهترین راه حل برای زنان است که می توانند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان انجام دهند.’

با این حال، متخصصان لزوما متقاعد نشده اند که زنان باید از رنگ دائمی مو یا صاف کننده های شیمیایی خودداری کنند.

پس از انتشار این مطالعه، پل فرعا، استاد اپیدمیولوژی سرطان در دانشگاه کمبریج گفت: ‘اگرچه این نتایج جالب توجه هستند، اما شواهد خوبی ارائه نمی دهند که رنگ مو یا صاف کننده های شیمیایی با افزایش معنی دار و خطرناک سرطان سینه همراه باشد.

‘زنانی که در گذشته از چنین محصولاتی استفاده کرده اند، نباید نگران خطرات خود باشند.’

اگرچه دلایل سرطان پستان کاملا مشخص نیست، اما NHS(پایگاه سلامت همگانی) اظهار داشت که عواملی مانند سابقه خانوادگی، سن، تراکم سینه و عوامل شیوه زندگی مانند وزن و مصرف الکل ممکن است همه در خطر ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید