AD

یادداشت نویسنده: هزاران رژیم غذایی وجود دارد که برخی از مردم از آنها برای کاهش وزن و برخی دیگر برای افزایش وزن یا بازیابی سلامتی مانند کاهش کلسترول، بدست آوردن زندگی طولانی و بسیاری دلایل دیگر از آن استفاده می کنند. در اینجا چند تا از معروفترین رژیم های کاهش وزن را بررسی میکنیم.

رژیمی خوب است که برنامه ای ثابت برای خوردن و نوشیدن داشته باشد، و در آن نوع و مقدار غذای مصرفی برای رسیدن به کاهش وزن برنامه ریزی شده باشد.

مرکز دانش MNT (مدیکال نیوز تودی) اطلاعاتی درباره محبوب ترین رژیم های غذایی ارائه داده که با هم میخوانیم:

1- رژیم Atkins

رژیم اتکینز یا روش تغذیه ای اتکینز، سطح انسولین در بدن را با کم کردن مصرف کربوهیدرات کنترل می نماید.

اگر مردم کربوهیدرات های تصفیه شده مصرف کنند، سطح انسولین آنها افزایش می یابد و قند خون بشدت کاهش می یابد. که این مسئله باعث گرسنگی های مداوم می گردد. و همچنین افزایش سطح انسولین باعث می شود که بدن چربی را از غذای مصرفی ذخیره کند،

بنابراین، افرادی که از رژیم غذایی اتکینز پیروی می کنند، مصرف کربوهیدرات ها را کنترل و بشدت کاهش می دهند، اما می توانند مصرف پروتئین و چربی را افزایش دهند. رژیم اتکینز با خطرات خاص خود همراه است. افراد پیرو رژیم اتکینز باید با دکتر خود مشورت کنند.

2- رژیم غذایی Zone

رژیم zone برای ایجاد تعادل غذایی شامل: 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد چربی و 30 درصد پروتئین در هر وعده غذایی بوجود آمده. همچنین در این رژیم تمرکز بر کنترل سطح انسولین است که ممکن است باعث کاهش وزن بیشتر شود.

رژیم zone مصرف کربوهیدرات های با کیفیت بالا و پالایش نشده، و چربی هایی مانند روغن زیتون، آوکادو و آجیل را تشویق می نماید.

3- رژیم غذایی Ketogenic 

رژیم کتوژنیک برای چندین دهه به عنوان یک درمان برای بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته است. که شامل کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی است. این رژیم به نظر عاقلانه نمی رسد، اما این رژیم به بدن اجازه می دهد که چربی را به عنوان یک سوخت به جای کربوهیدرات مصرف نماید.

ویتامین D از بین برنده چربی شکم

چربی های سالم مانند آنهایی که در آووکادو، نارگیل، آجیل ها، ماهی های چرب و روغن زیتون وجود دارد را می توان آزادانه به رژیم غذایی اضافه کرد.

این رژیم غذایی باعث از بین رفتن ذخایر چربی می شود و مواد شیمیایی به نام کتون بوسیله فرایند کتوزیس ایجاد می شود. این رژیم غذایی دارای خطراتی از جمله کتواسیدوز برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1می باشد. و ممکن است منجر به کما و مرگ دیابتی شود. به مدت 2 سال، تحقیقات زیادی در رابطه با مدیریت دیابت، سلامت متابولیک و کاهش وزن و تغییر ساختار بدن در این رژیم انجام شده است.

4- رژیم غذایی Vegetarian

انواع مختلفی از گیاهخواری وجود دارد:

  • lacto-vegetarian (گیاهخواری+مواد لبنی)
  • fruitarian vegetarian (گیاهخواری با میوه و آجیل)
  • lacto-ovo vegetarian (گیاهخواری +برخی محصولات حیوانی لبنیات و تخم مرغ)
  • living food diet vegetarian(خام گیاه خواری)
  • ovo-vegetarian (گیاهخواری + تخم مرغ منهای لبنیات)
  • pesco-vegetarian (گیاهخواری + حیوانات دریایی)
  • semi-vegetarian(رژیم نیمه گیاهخواری همراه با گوشت گاو)

اکثریت گیاهخواران lacto-vegetarian هستند، به عبارت دیگر، آنها غذاهای حیوانی را مصرف نمیکنند، به جز تخم مرغ، لبنیات و عسل.

مطالعات انجام شده در چند سال اخیر نشان داده است که گیاهخواران دارای وزن کمتری نسبت به دیگر افراد با رژیم غذایی عادی هستند، و کمتر از بیماری ها رنج می برند و عمدتا طول عمر بیشتری نسبت به افرادی که گوشت می خورند، دارند.

سبد میوه

بسیاری از مردم رژیم گیاهخواری را به دلایل اخلاقی و همچنین سلامتی انتخاب می کنند.

5- رژیم غذایی Vegan(وگان)

وگانیسم بیشتر از یک رژیم غذایی است و بیشتر فلسفه شیوه زندگی می باشد. یک وگان از تمام موادی که پایه حیوانی دارد دوری مینماید، از جمله تخم مرغ، لبنیات و عسل. وگان ها معمولا وگانیسم را به دلائل بهداشتی، زیست محیطی، اخلاقی و دلسوزانه می پذیرند.

وگان ها معتقدند که روش های مدرن کشاورزی برای محیط زیست ما نامطلوب است و در بلندمدت باعث ایجاد عدم توازن در طبیعت می شود. اگر همه غذای گیاهی بخوریم، برای محیط زیست سودمند خواهد بود، حیوانات کمتر رنج می برند، غذاهای بیشتری تولید می شود، و مردم معمولا از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار خواهند بود.

زندگی طولانی و مقابله با پیری

6- رژیم غذایی Weight Watchers

رژیم Weight Watchers با تمرکز بر کم کردن وزن از طریق رژیم غذایی، ورزش، و یک شبکه پشتیبانی است.

شرکت Weight Watchers در دهه 1960 توسط یک خانه دار آغاز شد او وزنش را کم کرده بود و نگرانی داشت که ممکن است وزنش بازگردد. بنابراین، او شبکه ای از دوستان را ایجاد کرد. Weight Watchers یک شرکت بزرگ با شاخه های زیاد در سراسر جهان است.

رژیم گیرنده می تواند به شرکت بپیوندد و در جلسات منظم فیزیکی یا آنلاین شرکت کند. در هر دو مورد، حمایت و اطلاعات فراوان برای رژیم غذایی به او داده می شود.

7- رژیم غذایی South Beach (ساحل جنوبی)

رژیم South Beach توسط متخصص قلب، دکتر آگاتستون و متخصص تغذیه، ماری آلمون آغاز شد. تمرکز آنها بر کنترل سطح انسولین و مزایای کربوهیدراتهای فرآوری نشده و آهسته در مقایسه با کربوهیدراتهای سریع است. دکتر آگاتستون در دهه 1990 رژیم South Beach را طراحی کرد زیرا او از رژیم کم چرب و با کربوهیدراتی که توسط انجمن قلب آمریکا حمایت شده بود ناامید شد. او معتقد بود که رژیم های کم چرب در طولانی مدت موثر نیستند.

8- رژیم غذایی Raw food 

رژیم غذایی خام گیاهخواری شامل مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که پردازش نمی شوند، کاملا گیاهی هستند و در حالت ایده آل ارگانیک اند.

خام گیاهخواران معتقدند که حداقل سه چهارم غذای مصرفی فرد باید از مواد غذایی نپخته تهیه شده باشد. خام گیاهخواران از هیچ نوع ماده غذایی که از حیوانات بدست آمده باشد نه میخورند و نه می نوشند.

غذا خوردن به سبک ایتالیایی

چهار نوع اصلی خام گیاه خوار وجود دارد:
raw vegetarians, raw vegans, raw omnivores, and raw carnivores

9- رژیم غذایی Mediterranean (مدیترانه)

رژیم مدیترانه ای از جنوب اروپا است و بیشتر به عادات تغذیه ای مردم کرت، یونان و جنوب ایتالیا تمرکز دارد. امروزه اسپانیا، جنوب فرانسه و پرتغال را نیز شامل می شوند، هرچند پرتغال در ساحل دریای مدیترانه نیست.

تاکید بر مقدار زیادی از مواد غذایی گیاهی، میوه های تازه به عنوان دسر، لوبیا، آجیل، غلات کامل، دانه ها، روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی رژیم غذایی است. پنیر و ماست، غذاهای اصلی لبنی هستند. این رژیم غذایی شامل مقادیر متوسط ​​ماهی و مرغ و تا حدود چهار تخم مرغ در هفته، مقدار کمی گوشت قرمز و مقدار کم و متوسط ​​شراب است.

تا یک سوم رژیم غذایی مدیترانه شامل چربی است و چربی های اشباع بیش از 8 درصد کالری مصرفی را تشکیل میدهد. رژیم غذایی مدیترانه تاکنون به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، و تحقیقات نشان داده که به این رژیم برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش خطر ابتلا به بیماری ها می توان اعتماد کرد.

خطرات رژیم های غربی

دکتر تسنیم اکبرالی(Tasnime Akbaraly) از مونپلیه فرانسه و تیم او، تحقیقاتی را انجام دادند و دریافتند که رژیم سبک غربی که در آن مصرف غذاهای شیرین و سرخ شده بالا است، خطر مرگ زودرس را بهمراه دارد. آنها یافته های خود را در مجله پزشکی آمریکا منتشر کردند.

اکبرالی گفت: ‘تاثیر رژیم غذایی بر بیماری های مرتبط با سنین خاص مورد مطالعه قرار گرفته است، اما این تحقیقات برای قطعی شدن کافی نبوده و باید تحقیقات جامع تری برای تعیین ارتباط رژیم غذایی با سلامت کلی بدن در سنین بالاتر انجام گیرد.

این تیم متوجه شد که شرکت کنندگان در مطالعه که از «رژیم غذایی نا سالم غربی» استفاده می کردند از خطر مرگ و میر قلبی عروقی و غیر قلبی عروقی بالاتری برخوردار بودند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید