تغذیه دوران بارداری
AD

یادداشت نویسنده: مواد مغذی و ویتامین هایی وجود دارند که باعث بارداری سالم و رشد نوزاد شما می شوند، همچنین یک سری موادغذایی هستند که در دوران بارداری باید از خوردن آنها اجتناب کرد این مطلب را بخوانید تا با بهترین هایی که باعث می شود حاملگی سالم داشته باشید آشنا شوید.

چه چیزی در دوران بارداری بخورم و چه مواد مغذی نیاز دارم؟

در دوران بارداری، نوزاد شما نیاز به مقدار کمی از مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین ها برای رشد سالم دارد. طی ماه دوم و سوم، شما نیاز به 500-350 کالری اضافی برای حمایت از زندگی جدیدی که در داخل بدن شما در حال رشد است دارید. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب می نوشید، غذاهای غنی از کلسیم و پروتئین را به رژیم خود اضافه کنید و مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بارداری را دریافت کنید، از جمله روغن ماهی، ماهی ها دارای امگا 3 و اسید فولیک هستند که از رشد سالم جنین شما حمایت می کنند و خطرات و مشکلات هنگام زایمان را کاهش می دهند.

در کدام غذاها این مواد مغذی را پیدا کنم؟

بسیاری از غذاهای ضروری برای سلامت قلب یک منبع عالی هستند از ویتامین ها و ریز مغذی های دوران حاملگی، ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا پر از امگا 3 هستند، و ماست پاستوریزه نیز حاوی کلسیم و پروتئین می باشد. اضافه کردن حبوبات مانند لوبیا یا نخود فرنگی برای افزایش فیبر و فولات در رژیم غذایی روزانه خود مفید می باشد. سبزیجات برگ سبز تیره یک منبع عالی از بسیاری از ویتامین ها، پتاسیم و آهن هستند، در حالی که ویتامین C موجود در انواع توت ها به بدن کمک می کند تا آهن مورد نیاز خود را جذب کند.

آلودگی هوا دلایل و تاثیرات آن بر بدن انسان

کدام غذاها در دوران بارداری توصیه نمی شود و چرا؟

غذاهای خاصی وجود دارد که پزشکان توصیه می کنند در حین بارداری از مصرف آن خودداری کنید. چنین غذاهایی شامل پنیر های خاص، تخم مرغ خام، شیر غیر پاستوریزه و محصولات گرفته شده از شیر، جگر، ویتامینA، غذاهای خام، گوشت نپخته و ماهی های دارای جیوه مانند ماهی تن و اره ماهی، صدف خام و البته الکل و کافئین. همچنین شما باید مراقب سبزی ها و میوه های خام باشید و آنها باید کاملا شسته شده باشند تا اثری از خاک که شامل توکسوپلاسما، که یک انگل عامل توکسوپلاسموز می باشد، نباشد. در هنگام بارداری از غذا های خیابانی یا مکانهایی که ممکن است از مواد اولیه تازه و باکیفیت استفاده نکنند دوری کنید.

چرا نمی توانم در دوران بارداری پنیر بخورم؟

توصیه می شود در دوران بارداری مصرف پنیر های خاص مانند پنیر Brie، پنیر کپکی .. کاملا متوقف گردد. چنین پنیرهایی ممکن است حاوی باکتری های لیستریا باشند که باعث ایجاد عفونت لیستریوزیس می شوند. اگر چه چنین عفونتی نادر است، ولی حتی در نوع خفیف آن، می تواند باعث سقط جنین شود، یا انتقال بیماری به نوزاد تازه متولد شده گردد. سایر انواع پنیر هنوز هم به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل در دوران بارداری مصرف می شوند. ولی پنیر های ساده مانند فتا که از شیر پاستوریزه در تولید آن استفاد می شود را می توان برای حفظ تعادل رژیم دوران بارداری قابل استفاده دانست.

سلامتی: سلامتی خوب واقعا چیست؟

برای بارداری سالم چه باید بکنم؟

مهم است که میزان غذایی که در حین بارداری می خورید، تعادل داشته باشد. بارداری نمیتواند بهانه ای باشد برای خوردن غذا برای دونفر، یک رژیم غذایی مناسب باید در تمام طول بارداری رعایت شود، شما باید از نظر شستشو، پخت و پز و پاستوریزاسیون را در تمام مدت بارداری رعایت نمایید. باید در دوران بارداری مقدار زیادی بصورت روزانه آب بنوشید، چون بسیاری از مادران در این مدت به یبوست دچار می شوند.

چگونه وزن مناسبی در دوران بارداری داشته باشم؟

بیشترین افزایش وزن باید در ماه آخر بارداری داشته باشید نه در ابتدای بارداری. یکی از واقعیتهای دوران بارداری این است که بسیاری از زنان در سه ماهه اول دوران بارداری وزن کم میکنند بعلت بیماری صبحگاهی. اگر بیش از 500 کالری اضافی در روز مصرف کنید، شما ممکن است بیش از حد غذا بخورید، که ممکن است سبب کاهش وزن کودک شود. در این زمینه برای داشتن یک چارت مناسب برای اندازه گیری وزن خود حتما به مراکز مراقبت های بهداشتی مادران مراجعه کنید.

کیک مکزیکی

با کنترل تغذیه

بله وجود دارد! اگر بارداری را بهانه ای برای پرخوری و استفاده بیش از حد غذا های چرب و شیرنی جات به بهانه دو نفره بودن! نبینید، و همچنین غذای خود را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و با استفاده از برنامه های نرم افزاری هوشمند حاملگی وزن و کالری دریافتی را کنترل کنید و بدانید که افزایش وزن جزیی از تغییرات بدنی شما در حین حاملگی می باشد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید