چه میزان ورزش برای سوزاندن کالری غذای ناسالم دارد
AD

کالری برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ میلادی توسط نیکلاس کلمان به عنوان واحدی از گرما تعریف شد.

واژه کالری از واژه لاتین calor به معنی گرما گرفته شده‌ است. بین سال‌ های 1841 و 1867 این لغت به فرهنگ‌ های انگلیسی و فرانسوی اضافه شد.

کالری به دو صورت تعریف می‌شود:

  • کالری کوچک یا گرم‌ کالری(نماد:cal) که برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای 1 گرم آب در فشار هوای 1 اتمسفر به اندازه 1 درجه سلسیوس.
  • کالری بزرگ یا کیلوگرم‌ کالری(کیلو کالری) (نماد:Cal یا kcal) که همان کالری غذایی(به انگلیسی: food calorie) است و مقدار آن برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای °1 سانتیگرادی 1 کیلوگرم آب.

یک کالری بزرگ برابر است با 1000 کالری کوچک.(میزان انرژی غذایی که می‌ خوریم با کیلوکالری اندازه‌ گیری می‌ شود.)

این واحد ها سالها در سیستم اندازه‌ گیری متریک استفاده می‌ شدند. در سال 1948، جامعه علمی تصمیم گرفت که چون در گرما (مانند کار) انرژی منتقل می‌ شود یکای SI برای گرما باید همان ژول باشد.

  • 1 کالری کوچک تقریبا برابر است با 4.2 ژول (به‌طور دقیق 4.1868 ژول)
  • 1 کالری بزرگ تقریبا برابر با 4.2 کیلو ژول می‌ باشد.

یک کالری عبارت است از مقدار گرمای(انرژی) لازم برای اینکه دمای یک گرم آب را از 14.5 درجه به 15.5 درجه سلسیوس افزایش دهد.

کالری و رژیم غذایی

هرچند واژه «کالری» واحدی برای اندازه‌ گیری میزان انرژی در علوم فیزیک و شیمی مطرح است، ولی به علت کاربرد آن برای محاسبه انرژی خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ ها در میان مردم عادی هم بسیار کاربرد دارد.

نحوه چیدمان لوازم منزل در فضای کوچک به روایت تصویر

کاربرد فراوان «کالری» به این موضوع بر می‌ گردد که میزان کالری مورد نیاز هر فرد باید با میزان کالری که از تغذیه روزانه دریافت می‌ کند متوازن باشد و عدم این توازن منجر به اضافه‌ وزن و چاقی و یا کمبود وزن می‌ شود. 

لذا در چند دهه گذشته رژیم‌ های مبتنی بر محاسبه انرژی مصرفی روزانه و رژیم‌ های غذایی با کالری مشخص همواره از بهترین روش‌ های علمی و مورد توجه مراکز علمی و مردم بوده‌ اند. 

در ایران هم تقریبا همه مراکز علمی که در زمینه تغذیه و مدیریت وزن فعالیت دارند بر مبنای شمارش کالری و برنامه غذایی دقیق عمل می‌ کنند؛

چه متخصصینی که برنامه غذایی تجویز می‌ کنند، چه مراکزی که در زمینه تولید بسته‌ غذای رژیمی با کالری مشخص فعالیت می‌ کنند و چه نرم‌افزارهایی که کالری شماری می‌ کنند.

کارشناسان تغذیه خواستار اعلام برچسب مواد غذایی و میزان ورزش لازم برای سوزاندن کالری مصرفی هستند.

دانشمندان دانشگاه Loughborough معتقدند که وجود لیست کالری و اعلام محتوای مواد غذایی مصرفی درک عموم مردم را بالاتر برده و مشتریان را ترغیب به انتخاب گزینه های سالم تر می کند.

آنها پیش بینی می کنند که چند دقیقه یا چند مایل ورزش کردن برای از بین بردن کالری مصرفی مورد نیاز دریافتی روزانه شخص ضروری است.

به عنوان مثال، یک نوار شکلات کوچک – به طور معمول 229 کیلو کالری – برای سوختن حدود 42 دقیقه پیاده روی یا 22 دقیقه دویدن نیاز دارد.

فریز کردن مواد غذایی

دانشمندان معتقدند به اصطلاح کالری معادل فعالیت بدنی یا برچسب زدن می تواند به مقابله با رشد چاقی کمک کند.

یک نوار شکلاتی کوچک – به طور معمول 229 کالری – حدود 42 دقیقه پیاده روی یا 22 دقیقه دویدن برای سوختن نیاز دارد

در کشورهای اروپایی، تقریبا یک سوم (29٪) از بزرگسالان وزن خطرناکی را در سال 2017 به همراه داشتند که این رقم 26 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

پروفسور آماندا دالی، گفت: \”ما مردم را می بینیم كه عموما تعداد کالری موجود در مواد غذایی را دست كم می گیرند.\”

\”بنابراین، اگر یک کلوچه شکلاتی را خریداری می کنید و حاوی 500 کالری است، این میزان کالری جهت سوختن حدود 50 دقیقه کار کردن لازم دارد.

وی گفت: \”این در مورد آموزش به مردم است كه وقتی شما غذاها را مصرف می كنید، هزینه انرژی نیز وجود دارد، بنابراین می توانند فکر كنند\” آیا من واقعا می خواهم دو ساعت را صرف سوختن آن کیك شکلاتی كنم؟ آیا کیک شکلاتی واقعا ارزشش را دارد؟

دانشمندان برای کشف اینکه آیا برچسب های میزان کالری کار می کنند، 14 مطالعه را بررسی کردند که به اثربخشی این رویکرد می پردازد.

نتایجی که در ژورنال اپیدمیولوژی و سلامت جامعه منتشر شده است، نشان می دهد \”برچسب زدن به ورزش\”بر روی مواد غذایی، نوشیدنی و منوها کالری مصرف شده در هر وعده غذایی را به طور متوسط ​​65 کیلو کالری کاهش می دهد.

در مقایسه با چنین برچسب زدنی، این روش باعث کاهش مصرف کالری بین 80kcal و 100kcal شد.

پیوند DNA در مغزاستخوان و عملکرد بدن

دانشمندان پیش بینی می کنند که برچسب زدن می تواند 200 کالری را از میزان مصرف روزانه یک فرد بدست آورد.

در صورت وجود برچسب های مواد غذایی، ورزش لازم برای سوزاندن کالری ها را بیان می کند.

آنها نوشتند: ‘برچسب زدن نوید بخش هایی برای کاهش تعداد کالری های انتخاب شده از منوها، همچنین تعداد کالری و میزان مواد غذایی(گرم) مصرفی است.’

‘برچسب زدن یک راهکار ساده است که می تواند به راحتی در بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی توسط سازندگان، برچسب قیمت قفسه در سوپرمارکت ها، و یا منوها در رستوران ها یا فروشگاه های فست فود درج شود.

وی گفت: ‘هنگامی که یک مشتری نمادی تصویری را مشاهده می کند که نشان می دهد چهار ساعت طول می کشد تا پیتزا هضم شود و تنها 15 دقیقه زمان صرف هضم سالاد می شود، این امر از نظر تئوری باید آگاهی از’ هزینه انرژی ‘غذا / نوشیدنی را ایجاد کند.

‘سازمان های بهداشت عمومی ممکن است بخواهند امکان استفاده از سیاست هایی را برای ارتقاء [آن] به عنوان راهکاری در پیشگیری و درمان چاقی و بیماری های مرتبط در نظر بگیرند.’

شواهد نشان می دهد که حتی کاهش 100 کالری از میزان مصرف روزانه شما می تواند در هنگام همراهی با ورزش به کاهش چاقی کمک کند.

انجمن بهداشت عمومی قبلا از برچسب های کالری پشتیبانی کرده بود، با این حال شواهد موجود در مورد آن محدود بودند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید