AD

گوشت نام یک ماده آلی است که در بدن بیشتر جانوران وجود دارد. انسان‌ ها گوشت جانورانی همچون گاو، گوسفند، بوقلمون، مرغ و غاز را می‌ خورند. گوشت غالبا همراه با استخوان و مقداری چربی است و سرشار از پروتئین است.

گوشت در اقتصاد، فرهنگ و پزشکی بسیار مهم بوده و برای مصرف و تولید آن مقادیر معینی در نظر گرفته شده‌ است. گوشت بیشتر از: آب، پروتئین و چربی ساخته شده‌ است. معمولا آن را به روش‌ های گوناگون پخت و پز آماده کرده و سپس مصرف می‌ کنند. همچنین گوشت در برابر فساد و خرابی بسیار آسیب‌ پذیر است.

گوشت قرمز اصطلاحی است که به گوشت گوسفند، گوشت گاو، گوشت شتر و مانند این‌ ها گفته می‌ شود که سرشار از پروتئین‌ ها و چربی‌ ها می‌ باشند.

مصرف قسمتهای پرچرب گوشت گاو، گوشت چرخ‌کرده خصوصا اگر بیش از ۱۵ درصد چربی داشته باشد، گوشت گوساله و سوسیس، هات داگ و بیکن می‌ تواند برای سلامتی مضر باشد.

مصرف زیاد گوشت قرمز پرچرب خطر ابتلا به بیماری قلبی و میزان کلسترول بد (کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین) (LDL) را در خون بیشتر می‌ کند و خطر انسداد شریان های قلب را افزایش می‌ دهد همچنین موجب افزایش میزان کالری دریافتی و در نتیجه منجر به افزایش وزن شدید و چاقی مفرط می‌ شود.

محققان اعتقاد دارند که ماده‌ای به نام کارنیتین که در گوشت قرمز وجود دارد، به قلب انسان آسیب می‌ رساند گوشت قرمز در روده انسان توسط نوعی باکتری تجزیه شده که آغازی بر سلسله مراتبی است که به افزایش میزان کلسترول و احتمال بیشتر بیماری قلبی می‌ انجامد با این وجود مصرف چند وعده غذایی گوشت قرمز در هفته، خطراتی برای قلب ندارد.

گیاه‌خواری یا مصرف کم گوشت بدون چربی، در افزایش سلامت عمومی بدن، کاهش وزن و همچنین کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های گوناگون مانند سرطان‌ ها مؤثر است.

مصرف روزانه 85 گرم گوشت گاو یا گوساله برای مردان و 56 گرم برای زنان یا خوردن روزانه 28 گرم هات داگ، بیکن، سوسیس و گوشت سرد با پنیر یخ زده، در طی 5 یا 6 روز در هفته برای مردان و 2 یا 3 روز در هفته برای زنان مصرف بالایی است و باید میزان استفاده از آنها را در رژیم غذایی کاهش داد.

زندگی سالم و نکات عجیب آن

علاوه بر گوشت بدون چربی، منابع دیگر پروتئین که می‌ توانند به عنوان جایگزین استفاده شوند به شرح زیر هستند:

  • ماهی‌ های پرچرب، از جمله سالمون، قزل آلا و شاه ماهی این ماهی‌ ها سرشار از اسید های چرب اشباع نشده مانند امگا 3 هستند و مصرف این ماهی‌ ها احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می‌ دهد.
  • دانه‌ ها و مغزها، مثل بذرک و گردو منابع خوبی به ویژه برای اسید های چرب ضروری هستند. دانه‌ های دیگر از جمله تخم آفتاب گردان، فندق و بادام سرشار از ویتامین E هستند. با این وجود باید مصرف آنها را کنترل کرد زیرا کالری زیادی دارند.

گوشت سفید یکی از انواع گوشت است که اصطلاحا به گوشت ماکیانی چون مرغ، بوقلمون، بلدرچین، شترمرغ و در برخی منابع ماهی گفته می‌ شود. در اصطلاح عامیانه، گوشت سفید به گوشتی گفته می‌ شود که رنگش در مقایسه با گوشت قرمز روشن‌ تر باشد.

هر 100 گرم گوشت مرغ، حدود 190 کیلو کالری انرژی و89 میلی‌ گرم کلسترول دارد که در مقایسه با گوشت قرمز میزان کلسترولش کمتر است.

در هر 100 گرم گوشت بوقلمون 13 درصد چربی و 27 درصد پروتیین موجود است. در این مقدار 9.2 میلی‌ گرم روی و 9.1 میلی‌ گرم آهن وجود دارد.

مرغ رایج‌ترین گوشت سفید مصرفی در بین مردم است و شناسایی گوشت سالم و تازهٔ آن هم دارای اهمیت ویژه‌ای است. نخستین علامت در سلامت گوشت مرغ توجه به ظاهر و پوست آن می‌ باشد که باید عاری از هرگونه خون مردگی یا کبودی بوده و صاف، براق و یکدست باشد. قسمت شکمی مرغ تازه نباید بوی گندیدگی و تعفن دهد. رنگ گوشت مرغ باید به رنگ زرد کهربایی باشد.

محققان دریافته اند که گوشت سفید بر میزان کلسترول خون همانند گوشت قرمز تاثیر دارد.

11 ماده غذایی که باعث بوجود آمدن چربی شکم می شود

مدتهاست که اعتقاد بر این است که مصرف گوشت قرمز برای کلسترول افراد نسبت به مرغهای سفید بیشتر است، بنابراین دانشمندان موسسه تحقیقات کودکان بیمارستان اوکلند، بعد از شروع مطالعات خود مشاهده کردند سطح گوشت قرمز یا طیور سفید منجر به افزایش کلسترول خون نسبت به مقدار قابل توجهی پروتئین های گیاهی شده است.

محققان میگویند: هنگامی که ما این مطالعه را برنامه ریزی کردیم ، انتظار داشتیم که گوشت قرمز تأثیر منفی بیشتری بر سطح کلسترول خون نسبت به گوشت سفید داشته باشد، اما ما شگفت زده شدیم که اینگونه نشد.

آنها مشاهده کردند که مقادیر زیادی چربی اشباع شده باعث افزایش کلسترول خون به همان میزان در هر سه منبع پروتئینی میشود.

مطالعه آنها اولین مقایسه جامع در مورد تأثیرات گوشت قرمز، گوشت سفید و پروتئین های غیر گوشتی بر کلسترول خون است، یک ماده مومی که در خون یافت می شود. مقادیر زیاد می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

نتایج حاکی از آن است که در کل محدود کردن گوشت، چه قرمز و چه سفید برای پایین آوردن کلسترول بهتر است. پروتئین های غیر گوشتی مانند سبزیجات، لبنیات و حبوبات مانند لوبیا بهترین فواید کلسترول را نشان می دهند.

گوشت سفید مانند مرغ ممکن است سطح کلسترول خون را به همان اندازه گوشت قرمز بالا ببرد، این یک مطالعه جدید و جزئی می باشد.

این یافته محققان را شگفت زده کرد، آنها انتظار نداشتند خوردن مقادیر زیادی از مرغ باعث افزایش کلسترول خون شود.

پیوند DNA در مغزاستخوان و عملکرد بدن

محققان دریافتند که از سه رژیم غذایی مورد مطالعه، گوشت قرمز، گوشت سفید و پروتئین های بدون گوشت فقط رژیم مبتنی بر گیاه با سطح کلسترول خون سالم همراه باشد.

براساس پژوهش انجام شده همه شرکت کنندگان در طول مطالعه از مصرف مکمل های ویتامین و نوشیدن الکل خودداری کردند. سپس، شرکت کنندگان در هر دو گروه سه رژیم غذایی مختلف را طی کردند: رژیم غذایی گوشت قرمز(در درجه اول گوشت گاو)، رژیم غذایی گوشت سفید(به طور عمده مرغ و بوقلمون) و پروتئین غیر گوشتی(حبوبات ، آجیل ، غلات و محصولات سویا) با هر یک دوره رژیم غذایی چهار هفته به طول انجامید.

بین هر دوره رژیم غذایی، افراد ‘دوره شستشو’ را تجربه می کردند که طی آن غذاهای معمولی خود را می خوردند. علاوه بر این، شرکت کنندگان در شروع و پایان هر رژیم غذایی جدید آزمایش خون داشتند.

محققان دریافتند، گوشت های سفید و قرمز تأثیر یکسانی بر میزان کلسترول خون دارند.

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، چربی های اشباع شده به طور طبیعی در غذاهایی مانند گوشت گاو چرب، طیور با پوست، کره و خامه و پنیر مشاهده می شوند.

کلسترول بیش از حد ایجاد شده در رگ های خونی فرد باعث ایجاد پلاک می شود و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

این مطالعه به وضوح نشان می دهد که خوردن پروتئین های گیاهی با سطح پایین تر کلسترول در ارتباط است.

‘پیام اصلی این مطالعه این است که سبزیجات بیشتری بخورید، پروتئین های گیاهی بیشتری بخورید، میزان دریافت چربی های اشباع شده و میزان دریافت پروتئین های حیوانی را از همه منابع محدود کنید.’

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید