AD

یادداشت نویسنده: در سرتاسر جهان بسیاری از افراد به دنبال سبک زندگی سالم هستند در نتیجه به دنبال جایگزین های سالم تری برای غذاهایی که میخورند، و این جایگزینی را میتوان در استفاده از برنج قهوه ای و کویینا به جای برنج سفید مشاهده کرد.

یکی از سوالاتی که باید از خود بپرسیم این است که آیا بین این سه (برنج سفید، برنج قهوه ای و کویینا ) تفاوت زیادی وجود دارد، آیا یکی از اینها نسبت به دیگری برتر است؟ آیا جایگزین کردن یکی با دیگری واقعا مفید است.

برنج سفید

برنج سفید بدون گلوتن بوده و رایجترین و مقرون به صرفه ترین برنج در فروشگاه های سراسر جهان میباشد.

برنج سفید کاملا تصفیه شده میباشد و میزان مواد مغذی آن به طور چشمگیری کاهش یافته است.

که این مسئله ناشی از حذف سبوس و پوسته آن است. در نتیجه، برنج سفید با شاخص گلیسمی (شاخص قندی) بالا و سطح کمتر مواد مغذی به بازار عرضه میشود.

کیک سیب زمینی، ژامبون و خامه- قدم به قدم

برنج قهوه ای

همانطور که می دانید، برنج تیره در رنگ های قهوه ای یا قرمز عرضه میشود، تفاوت رنگی به این دلیل است که پوسته و جوانه آن به طور کامل برداشته نمیشود، برنج تیره رنگ حاوی مواد معدنی، ویتامین ها، و مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید است.

مواد مغذی موجود در برنج قهوه ای شامل ویتامین B، تیامین، کلسیم، ویتامین E، سلنیوم و منیزیم است در نتیجه در مقایسه با برنج سفید بسیار سالمتر است.

در برنج سفید پوسته و جوانه برنج به طور کامل برداشته می شود، و باعث افزایش زمان مصرف آن میشود، در حالیکه در برنج قهوه ای هیچ کدام از این موارد از دانه جدا نمیشود، و همین مسئله باعث کاهش طول عمر این برنج ها میشود.

با توجه به مزایای بالای این برنج نسبت به برنج سفید، قیمت بالای آن مانع از مصرف همگانی شده.

کویینا

کویینا Quinoa، یک دانه بسیار مغذی ست و از خانواده گیاه اسفناج میباشد بسیاری از مردم از آن به عنوان جایگزینی برای دانه های نشاسته ای استفاده می کنند.

نحوه چیدمان لوازم منزل در فضای کوچک به روایت تصویر

کویینا محتوی مواد مغذی قابل توجهی است و یک پروتئین کامل است، زیرا حاوی یک مجموعه کامل از 9 آمینو اسید ضروری بدن میباشد.

که این، دو برابر مقدار پروتئین موجود در برنج است. این دانه حداقل آلرژی را داشته و خواص ضدالتهابی دارد. علاوه بر این شامل منیزیم، منگنز، فیبر، کلسیم، ویتامین E و ویتامین B است.

نتیجه اینکه برنج تیره رنگ قطعا بهتر از برنج سفید است و ارزش غذایی بالاتری دارد. و دانه های کویینا هم جایگزین حوبی برای برنج سفید می باشد، اگر رژیم لاغری دارید می توانید جایگزین کنید.

منبع : hhdresearch.org

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید