در هنگام استرس چه تغییراتی در بدن رخ می دهد
AD

استرس، عملکرد طبیعی بدن مانند دستگاه گوارش و سیستم ایمنی را کاهش می دهد. پس از آن تمام منابع بدن بر تنفس سریع، فشار خون و حالت هوشیاری زیاد و انقباض عضلات متمرکز می شوند.

بدن در طی استرس چه تغییری می کند

  • فشار خون و ضربان قلب تندتر
  • افزایش تنفس سریع تر
  • تاثیر منفی بر سیستم گوارش
  • پایین آمدن سیستنم ایمنی
  • وارد شدن تنش به عضلات
  • حالت هوشیاری شدید که باعث جلوگیری از خواب میشود

چگونه ما به این وضعیت دشوار واکنش نشان می دهیم و چه تأثیری بر سلامت ما دارد.

بعضی از تجربیات که به طور کلی ما آن را مثبت در نظر می گیریم می توانند منجر به استرس شوند، مانند بدنیا آوردن یک کودک، رفتن به سفر، رفتن به خانه ای دیگر و یا ارتقاء درجه شغلی.

به این دلیل است که اغلب آنها شامل یک تغییر عمده در زندگی می شود، تلاش زیاد، مسئولیت های جدید نیاز به سازگاری دارند. آنها اتفاقاتی ناشناخته هستند.

فرد فکر می کند که با آنها کنار خواهد آمد یا نه؟

طرز تهیه دسر انجیر کاراملی و کرم موز

پاسخ منفی دایمی به چالش های پیش روی زندگی می تواند تأثیرات منفی برروی سلامتی و شادی داشته باشد.

با این حال واکنش آگاهانه ی شما نسبت به عوامل استرس زا میتواند به کاهش احساسات منفی و اثرات آن کمک کند تا به طور موثرتری آن را مدیریت کنید.

استرس و مشکلات بعدی آن باعث به خطر افتادن سلامتی شده و از جمله بر روی فشار خون اثر می گذارد.

و فشارخون, باعث بسیاری از بیماری های دیگر مانند حملات قلبی، سکته مغزی و دیابت، بیماری های کلیوی…. می باشد.

انواع Estresse

سه نوع استرس وجود دارد با توجه به نحوه مدیریت آنها به شرح زیر می باشد.

استرس حاد

این نوع, کوتاه مدت است و رایج ترین نوع آن می باشد. استرس حاد اغلب با فکر کردن در مورد رویدادهایی که اخیرا رخ داده است و یا نیازهای آتی در آینده نزدیک بوجود می آید.

به عنوان مثال، اگر اخیرا در یک آزمون شرکت کرده اید که موفقیت در آن باعث ناراحتی شما شده ، ممکن است احساس ترس در مورد آن برای شما ایجاد کند. با این حال، هنگامی که این موضوع حل و فصل شود، استرس کاهش می یابد و یا حذف می شود.

استرس چیست و چه زمانی برای ما بیماری بشمار می آید؟

این موضوع باعث ایجاد مقداری آسیب می شود. اثرات کوتاه مدت استرس حاد عبارتند از: سردرد، ناراحتی معده (سوء هاضمه) و …

*با این حال، موارد مکرر استرس حاد در طول یک دوره طولانی می تواند مزمن و مضر باشد.*

استرس خیلی حاد

اغلب افرادی که مشکلات بسیار بزرگی مانند جنگ، بی خانمانی و .. را تجربه می کنند زندگی خود را در معرض فشارهای روانی مکرر قرار می دهند.

افرادی با تعهدات بی شمار در محل کاری با سازمان ضعیف می تواند در معرض علائم استرس خیلی حاد قرار گیرد. این شامل تمایل به تحریک پذیری و تنش نیز می باشد، و این تحریک پذیری می تواند روابط ما را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که به طور مداوم و بیش از حد نگران باشند خود را در معرض این نوع بیماری قرار می دهند.

این نوع همچنین می تواند منجر به فشار خون بالا و بیماری قلبی نیز شود.

مهران مدیری دوباره کنسرت برگزار می‌کند/ همکاری با سامان احتشامی

استرس مزمن

این نوع مضرترین نوع استرس است و در طول یک دوره طولانی از بین می رود.

فقر ادامه دار، یک خانواده ناکارآمد، یا یک ازدواج نامناسب می تواند باعث ایجاد استرس مزمن شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که یک شخص هرگز علت آن و نحوه فرار از آن را نمیداند و برای یافتن راه حل متوقف می شود. گاهی اوقات این می تواند یک تجربه تهاجمی در اوایل زندگی باشد.

استرس مزمن می تواند ادامه دار باشد(بر خلاف نوع حاد که سریع بوجود می آید و یک راه حل فوری دارد و با ازبین رفتن دلایل آن استرس نیز از بین می رود).

این می تواند به بخشی از شخصیت فرد تبدیل شود و با ادامه آن فرد را در خطر استرس حاد و مزمن قرار دهد، صرفنظر از سناریوهایی که در برابر آنها قرار می گیرد.

افراد مبتلا به استرس مزمن احتمالا یک شکست نهایی دارند که می تواند منجر به خودکشی، رفتارهای خشونت بار و یا بیماری هایی مانند حملات قلبی و سکته مغزی شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید