AD

یادداشت نویسنده: استرس، عملکرد طبیعی بدن مانند دستگاه گوارش و سیستم ایمنی را کاهش می دهد. پس از آن تمام منابع بدن ما بر تنفس سریع، فشار خون و حالت هوشیاری زیاد و انقباض عضلات متمرکز می شوند.

بدن در طی استرس چه تغییر می کند

  • فشار خون و ضربان قلب تندتر
  • افزایش تنفس سریع تر
  • تاثیر منفی بر سیستم گوارش
  • پایین آمدن سیستنم ایمنی
  • وارد شدن تنش به عضلات
  • حالت هوشیاری شدید که باعث جلوگیری از خواب میشود

چگونه ما به این وضعیت دشوار واکنش نشان می دهیم و چه تأثیری بر سلامت ما دارد. فردی که احساس می کند منابع کافی برای مقابله با آن ندارد بیشتر احتمال دارد که یک واکنش قوی تر داشته باشد و یکی از آن ها کافی است تا ما با مشکلات سلامتی در گیر شویم. فشارخون , افراد را به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.

بعضی از تجربیات که به طور کلی ما آن را مثبت در نظر می گیریم می توانند منجر به استرس شوند، مانند بدنیا آوردن یک کودک، رفتن به سفر، رفتن به خانه ای بهتر و یا ارتقاء درجه شغلی .

به این دلیل است که اغلب آنها شامل یک تغییر عمده در زندگی می شود، تلاش زیاد، مسئولیت های جدید و نیاز به سازگاری دارند. آنها گام هایی ناشناخته هستند. شخص فکر می کند که آیا با آنها کنار خواهد آمد یا نه.

پاسخ مداوم منفی به چالش های پیش روی در زندگی می تواند تأثیرات مضر برروی سلامت و شادی داشته باشد. با این حال واکنش آگاهانه ی شما نسبت به عوامل استرس زا میتواند به کاهش احساسات منفی و اثرات استرس کمک کند تا به طور موثرتر آن را مدیریت کنید.

بیشتر بدانید  رایج ترین رژیم های غذایی

انواع استرس

سه نوع استرس مختلف تشخیص داده شده با توجه به نحوه مدیریت آنها به شرح زیر می باشد.

استرس حاد

این نوع استرس , کوتاه مدت است و رایج ترین استرس می باشد. استرس حاد اغلب با فکر کردن در مورد رویدادهایی که اخیرا رخ داده است و یا نیازهای آتی در آینده نزدیک بوجود می آید.

به عنوان مثال، اگر اخیرا در یک آزمون شرکت کرده اید که موجب ناراحتی یا رسیدن به مرحله بعدی شده است، ممکن است احساس ترس در مورد آن برای شما ایجاد کند. با این حال، هنگامی که این موضوع حل و فصل شود، استرس کاهش می یابد و یا حذف می شود.

Advertisement

این موضوع باعث ایجاد مقداری آسیب می شود. اثرات کوتاه مدت استرس حاد عبارتند از: سردرد، ناراحتی معده (سوئ هاضمه) و همچنین مقدار متوسط ناراحتی های دیگر می شود.

*با این حال، موارد مکرر استرس حاد در طول یک دوره طولانی می تواند مزمن و مضر باشد.*

استرس خیلی حاد

افرادی که اغلب استرس حاد را تجربه می کنند زندگی خود را در معرض استرس های مکرر قرار می دهند و استرس شدید حاد را تجربه می کنند.

فردی با تعهدات بیشمار در محل کار در سازمانی ضعیف می تواند خود را در معرض علائم استرس خیلی حاد قرار دهد. این شامل تمایل به تحریک پذیری و تنش است، و این تحریک پذیری می تواند روابط را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که به طور مداوم بیش از حد نگران باشند خود را در معرض این نوع استرس قرار می دهند.

بیشتر بدانید  دسرهای بدون گلوتن

این نوع استرس همچنین می تواند منجر به فشار خون بالا و بیماری قلبی شود.

استرس مزمن

این نوع مضرترین نوع استرس است و در طول یک دوره طولانی از بین می رود.

فقر ادامه دار، یک خانواده ناکارآمد یا یک ازدواج نامناسب می تواند باعث ایجاد استرس مزمن شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که یک شخص هرگز علت استرس و نحوه فرار از آن را نمیداند و برای یافتن راه حل متوقف می شود. گاهی اوقات این می تواند یک تجربه تهاجمی در اوایل زندگی باشد.

استرس مزمن می تواند ادامه دار باشد، (بر خلاف استرس حاد که سریع بوجود می آید و یک راه حل فوری دارد و با ازبین رفتن دلایل آن استرس نیز از بین می رود.) این می تواند بخشی از شخصیت فرد باشد و با ادامه آن فرد در خطر اثر استرس حاد و مزمن قرار گیرد، صرفنظر از سناریوهایی که در برابر آنها قرار دارد.

افراد مبتلا به استرس مزمن احتمالا یک شکست نهایی دارند که می تواند منجر به خودکشی، اعمال خشونت بار، حملات قلبی و سکته مغزی شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید