AD

یادداشت نویسنده : با هم در مورد تغذیه نوزادان عزیزمون تا یک سالگی بیشتر بخوانیم.

شروع غذاهای کمکی در 6-4 ماهگی

این زمان توصیه شده برای شروع غذاهای کمکی است، اما این محدوده زمانی فقط در مورد سن نیست بلکه نوزاد قبل از شروع مصرف، باید بتواند به تنهایی (با حمایت نامحسوس) بنشیند، سر خود را تکان دهد و غذا را خوب بجود. او همچنین باید توانایی رفلکس داشته باشد که بتواند هر چیز اضافه ای از غذاهایی که میخورد را بیرون بریزد.

در حال افزودن غذاهای کمکی همچنان شیر را ادامه دهید

نوزادان اغلب غذاهای کمکی جامد زیادی مصرف نمیتوانند بکنند، بنابراین باید بدانید که این غذاها را به عنوان غذای کمکی به رژیم غذایی کودک خود اضافه کرده اید، نه جایگزینی برای شیر مادر و حتما در کنار غذاهای کمکی مصرف شیر همچنان ادامه داشته باشد.

چرا غذاهای کمکی با غلات برنج شروع می شود؟

اصلا لازم نیست در شروع استفاده از غذاهای کمکی قانون سختی را قرار دهید، در حقیقت شما مجبور نیستید از تمام غلات استفاده کنید. سعی کنید یک دانه غلیظ، یعنی یک دانه غنی از آهن و بدون طعم (آرد برنج) را امتحان کنید، ممکن است غلاتی که از چندین دانه ساخته شده باعث ایجاد آلرژی در نوزاد گردد. میتوانید این دانه ها را با شیر ترکیب کرده تا طبع نوزاد با غذا همخوانی داشته باشد. و کم کم مقدار دانه ها را بیشتر کنید.

غذاهای خیابانی استانبول

خوردن غذاهای کمکی تمرین میخواهد

استفاده از قاشق برای نوزادی که تاکنون یک رژیم غذایی مایع(شیر) داشته تجربه جدیدی است و نوزاد به تمرین نیاز دارد تا با احساس قاشق و مواد غذایی جدید موجود در دهان خود کنار بیاید. بنابراین انتظار نداشته باشید که بار اول عکس العمل تندی نشان ندهد ولی به مرور زمان به این حالات عادت کرده و قبول میکند.

خوردن میوه و سبزیجات را شروع کنید

میوه ها، سبزیجات، غلات و حتی گوشت خالص می توانند در منوی کودک شما باشند. شما ممکن است بخواهید آنها را هم زمان به غذای کودک اضافه کنید و بعد از آن ببینید که نوزاد شما چگونه به طعم و بافت غذا واکنش نشان می دهد و آلرژی ایجاد می کند یا نه. آیا نوزاد شما آنها را می خورد یا نه، بعدا دوباره امتحان کنید. نوزاد ممکن است غذا را حداقل 5 تا 10 بار در موارد مختلف رد کند. و اگر فکر می کنید که کودک شما ممکن است آلرژی غذایی به هر غذای جدید داشته باشد به پزشک متخصص اطفال بگویید، سعی کنید غذای کودک نرم و گرم باشد تا نوزاد شما به راحتی آن را ببلعد.

خطر جدی آشپزخانه پلاستیکی

اجتناب از مصرف شیر و عسل

عسل را به غذای نوزادانی که کمتر از یک سال دارند، اضافه نکنید. به این دلیل که احتمال خطر بوتولیسم (بیماری فلج) وجود دارد چون سیستم ایمنی در حال رشد کودک نمی تواند در برابر این بیماری از خود دفاع کند.

پرهیز از خوردن اضافی در زمان سیری

وقتی کودک شما در حال غذا خوردن است و به شما این اجازه را میدهد که به او غذا بدهید و در طی خوردن غذا ممکن است قاشق خود را در دهان بچرخاند ، سرش را تکان دهد، لب هایش را محکم به هم فشار دهد، هر آنچه را که در دهان دارد را بیرون بریزد یا گریه کند. اینها زمانی اتفاق می افتد که بیشتر از حد و توانش به او غذا داده اید. بچه ها زمانی که گرسنه می شوند غذا می خورند و زمانی که سیر می شوند، از خوردن ممانعت می کنند.پس به خواسته های کودکان خود احترام بگذاریم.

غذای خسته کننده

ممکن است غذایی که اولین بار به کودک خود میدهید مورد پسند او نباشد پس برای خوردن اصرار نکنید و چند روز صبر کنید و دوباره امتحان کنید و دوباره و دوباره … و به کودک خود شانس دوباره خوردن آن غذا را بدهید شاید خوشش بیاید اما فرزندتان را مجبور نکنید غذا بخورد اجازه دهید با میل و رغبت غذا خورده و از آن غذا لذت ببرد.

ساپرها از برازاویل

کثیف کاری در حال غذا خوردن

کودک در حال رشد شما، سعی می کند خود را تغذیه کند. احتمالا، کمی از غذای خود را به صورت، دستها، موها، لباس خود بمالد یا بر روی سینی صندلی خود بالا بیاورد. سخت نگیرید، یادگیری برای خوردن مواد غذایی کمکی یک تجربه کامل برای نوزاد است. صبور باشید – این مرحله برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

مصرف غذاهای انگشتی بعد از 9 ماهگی

تقریبا بعد از 9 ماه یا بیشتر، کودک شما قادر خواهد بود تا قطعات کوچک غذای نرم را بخورد. ولی همزمان نیاز به شیر مادر و غذاهای نرم له شده نیز دارد. برخی از غذاهای “انگشتی” شامل قطعات موز رسیده، قطعات پخته شده هویج، پنیر، پاستای خوب پخته شده، غلات خشک و تخم مرغ است. اجتناب از مواردی مانند: آب نبات، چیپس، سبزیجات خام، انگور و کشمش، پنیر سخت و هات داگ سفارش میشود.

منبع : webmed

دکستروز چیست؟

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید