تزریق اسید هیالورونیک برای آرتروز زانو
Woman having botox treatment at beauty clinic
AD

بدن شما اسید هیالورونیک می سازد. این یک قسمت طبیعی از مایعات است که به روان سازی و بالشتکی شدن مفاصل کمک می کند و باعث می شود که آنها نرم کار کنند.

هنگامی که به آرتروز مبتلا هستید، ژل اسید هیالورونیک در مفصل آسیب دیده نازک می شود. تزریق هیالورونیک اسید به منابع طبیعی بدن شما می افزاید. ممکن است بشنوید که دکتر شما از این تزریق ها به عنوان ‘مکمل ویسکوزیته’ یاد می کند ، که به معنای این است که به مایع مفاصل شما کمک می کنند.

تزریق ژل هیالورونیک اسید در زانو، تزریق داخل مفصلی گفته می شود. اصطلاح تزریق داخل مفصلی به تزریقی گفته می شود که مستقیماً در کپسول مفصل انجام شود.

این روش معمولاً در مطب پزشک ارتوپد انجام می شود. برخی از روماتولوژیست ها و پزشکان مراقبت های اولیه نیز ممکن است این روش درمانی را ارائه دهند.

روش تزریق چند دقیقه طول می کشد و معمولاً شامل هیچگونه آماده سازی قبلی نیست.

با این حال توصیه می شود قبل از این درمان در مورد پرونده پزشکیتان و داروهای فعلی که مصرف می کنید با پزشک مشورت کنید.

تزریق ژل اسید هیالورونیک برای درمان آرتروز

تزریق اسید هیالورونیک به زانو شامل مراحل زیر است:

  • بیمار به پشت دراز می کشد و زانو را صاف قرار می دهد یا به صورت قائم با زانو خم – این وضعیت به روش ترجیحی پزشک برای قرار دادن سوزن در کپسول زانو بستگی دارد.
  • زانو با ضد عفونی کننده ای مانند الکل یا ید ضد عفونی می شود.
  • از بیمار خواسته می شود عضلات پا را شل کند. این باعث می شود احتمال تزریق موفقیت آمیز بیشتر شود و همچنین ممکن است تزریق درد کمتری داشته باشد.
  • ممکن است پزشک بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین را برای بی حس کردن محل تزریق تجویز کند.
  • اگر زانو با مایع اضافی متورم باشد ، پزشک می تواند این مایع را با سوزن و سرنگ بیرون بکشد.
  • این تزریق فقط درصورتی موثر است که اسید هیالورونیک مستقیماً به مفصل زانو (نه بافتهای اطراف) منتقل شود. برای دقت بهتر، برخی از پزشکان ترجیح می دهند هنگام تزریق از سونوگرافی استفاده کنند. یک ژل روی پوست نزدیک محل تزریق زده می شود و یک تکنسین دستگاه سونوگرافی دستی را به آرامی روی پوست پوشیده شده از ژل فشار می دهد. تصویری از فضای مفصلی برای دیدن پزشک روی صفحه رایانه نمایش داده می شود.
  • با استفاده از یک سرنگ استریل جدید، پزشک اسید هیالورونیک را در یک طرف زانو تزریق می کند.
  • ناحیه تزریق تمیز و بانداژ می شود.
  • به بیمار گفته می شود که برای کمک به پخش شدن مواد در سراسر مفصل زانو ، زانو را صاف و خم کند.
انواع مواد مخدر و تاثیرات اعتیاد به آن بر روی انسان

این روش تزریق نیاز به یک متخصص پزشکی آموزش دیده دارد که می تواند اسید هیالورونیک را به کپسول مفصلی زانو برساند. اگر ماده در ناحیه دیگری از زانو تزریق شود ، ممکن است اثر بخشی و ایمنی روش کار کاهش یابد.

کارهای بعد از تزریق

پزشکان یک دوره 12 تا 24 ساعته استراحت را بلافاصله پس از مصرف مکمل ویسکوز توصیه می کنند. استراحت پس از تزریق به کاهش درد در هنگام تزریق کمک می کند و همچنین احتمال دور شدن اسید هیالورونیک از کپسول مفصل را کاهش می دهد.

در این دوره استراحت، بیماران ممکن است فعالیت های ساده و کم مانند پیاده روی های کوتاه و آهسته را انجام دهند.

به طور کلی در این دوره از دویدن، حمل بارهای سنگین و انجام سایر فعالیت های زیاد اجتناب می شود. اثرات تسکین دهنده درد این روش معمولاً تقریباً در هفته چهارم پس از تزریق ظاهر می شود.

کیک مکزیکی

درمان فیزیکی

معمولاً یک برنامه پیگیر شامل فیزیوتراپی و ورزش های زانو در خانه مانند بال زدن های تک پا توصیه می شود. این روش ها به ایجاد و حفظ قدرت عضلانی اطراف مفصل زانو کمک می کند.

فیزیوتراپی و تمرینات همچنین می توانند به کاهش علائم آرتروز زانو و کاهش سرعت تحلیل مفصل کمک کنند. برای بیماران با درد شدید ممکن است استخر درمانی، یک فرم ملایم و موثر تقویت مفصل تجویز شود.

مکمل های کورکومین

علاوه بر فیزیوتراپی، یک مکمل خوراکی مانند کورکومین، ماده شیمیایی که به طور طبیعی در ادویه زردچوبه یافت می شود ، ممکن است توصیه شود.

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های کورکومین ممکن است نتیجه درمان تزریق اسید هیالورونیک برای آرتروز را بهبود بخشد

عوارض جانبی و خطرات ناشی از تزریق اسید هیالورونیک برای آرتروز زانو

تزریق هیالورونیک اسید برای زانو معمولاً یک روش ایمن در نظر گرفته می شود، اما مانند هر روش پزشکی، ممکن است برخی از عوارض جانبی و خطرات را به همراه داشته باشد.

مایکل کیوانوکا خواننده و آهنگساز بریتانیایی

متداول ترین عوارض این روش شامل تورم و درد خفیف در محل تزریق است.

خطرات، اگرچه نادر هستند، اما ممکن است شامل واکنش های شبه سپتیک آرتریتیک باشند. اگر این واکنش رخ دهد، معمولاً در سه روز اول تزریق مشاهده می شود و ممکن است با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا استروئیدها درمان شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید