AD

مو جزئی روینده از روی پوست در پستانداران است.

داشتن مو از ویژگی‌ های پستانداران است هرچند برخی گونه‌ ها در دوره‌ هایی از زندگی‌ شان بی‌ مو هستند؛ و برخی از همان بدو تولد دارای مو هستند.

همه مساحت پوست سر تقریبا ۵۰۰ سانتیمتر مربع می‌ باشد، که دارای حدود ۲۰۰ تار مو در سانتیمتر است؛ ولی واحد شمارش موی سر گرافت است نه تار مو. هر گرافت از چند تار مو تشکیل شده که از ریشه به هم ارتباط دارند.

مو چند کارکرد دارد: عایق‌ بندی گرمایی در برابر سرما و در برخی گونه‌ ها در برابر گرما از کارکرد های آن است. در انسان به‌ خاطر روند تکامل، موی بدن کم‌ پُشت شده و کارکرد عایق‌ بندی خود را از دست میدهد. موی سر هنوز این کارکرد را به همراه کارکرد زیباشناختی خود دارد. سیخ شدن موهای بدن بازمانده‌ای است از دورانی که انسان پُرمو برای افزایش عایق‌ بندی موها را به سوی هم می‌ کشید.

نوشیدنی‌ های الکلی یا مشروبات الکلی نوشیدنی‌ هایی هستند که حاوی مقدار قابل‌ توجهی اتانول(به صورت غیررسمی الکل) هستند، که عوارض آن در دوزهای پایین شامل نئشگی، کاهش اضطراب و خوش مشربی و در دوزهای بالا شامل مستی، بهت و ناهشیاری است. استفاده طولانی-مدت می‌ تواند منجر به سوءمصرف الکل، وابستگی فیزیکی و الکلیسم(اعتیاد حاد به مصرف نوشیدنی های الکلی) شود.

انتشار بخشی از مصاحبه محمد علی کشاورز در مورد علی حاتمی و عباس کیارستمی

نوشیدن الکل نقش اجتماعی مهمی را در بسیاری از فرهنگ‌ ها ایفا می‌ کند. بیشتر کشورها قوانینی برای تنظیم تولید، فروش و مصرف آن‌ ها دارند. با این حال، نوشیدنی‌ های الکلی در اکثر نقاط جهان قانونی است.

این نوشیدنی‌ها به سه گروه اصلی آبجوها، شرابها و نوشیدنی‌های تقطیری تقسیم می‌ شوند.

مشروبات الکلی که با تخمیر جو به دست می‌ آید آبجو محسوب می‌ شوند، آنهایی که از تخمیر انگور به دست می‌ آیند شراب و آنهایی که با تخمیر غلات و میوه ها و سپس تقطیر آن‌ ها به منظور بالا بردن درصد الکل درست می‌ شوند، مشروباتی مانند ویسکی و ودکا هستند.

اما این تعاریف شامل بسیاری از مشروبات الکلی نمی‌ شوند. سازمان بهداشت جهانی مثلا «سایدر» که از تخمیر سیب و گلابی درست می‌ شود یا «ساکی» که با تقطیر برنج به دست می‌ آید را در زمره «دیگر» مشروبات الکلی طبقه‌ بندی کرده‌ است. همچنین شراب‌ های غنی شده مانند پورت که با روش تخمیر دوگانه تقویت می‌ شوند نیز در بین مشروبات «دیگر» طبقه‌ بندی کرده‌ است.

احتمالا شما از تاثیراتی که یک نوشیدنی های الکلی می توانند بر سلامتی شما داشته باشد آگاه هستید، اما آیا می دانید که موهای شما نیز می تواند تحت تاثیر مصرف الکل قرار بگبرد.

سنگ کلیه اگزالات کلسیم چیست و راه جلوگیری از تشکیل مجدد آن؟

مصرف الکل به طور بالقوه ما را دچار سردرد، بی حالی و احساس خشکی و کم آبی می کند. اما شاید شما متوجه نشده باشید که موهای شما نیز ضربه خواهد دید.

الکل = بی آبی بدن

همانطور که اکثر مردم می دانند، نوشیدن الکل بدن شما را کم آب می کند. این کم آبی بدن فقط در پوست و بدن شما تأثیر نمی گذارد بلکه بر روی پوست سر و مو نیز تأثیر می گذارد.’دلیل آن، این است که موهای شما برای ماندن در شرایط خوب نیاز به تغذیه مداوم دارد. این بدان معنی است که موهای ما به شدت به بدن ما تکیه می کنند تا از خشک شدن و شکنندگی آن جلوگیری کنند. ‘

مقدار قند موجود در برخی نوشیدنی ها همچنین می تواند باعث صدمه دیدن مو شود زیرا این امر به فولیکول های موی شما متصل می شود و باعث می شود که آنها درخشش خود را از دست بدهند، در حالی که الکل به تنهایی می تواند بر، روی و اسید فولیک بدن، که برای تقویت موهای شما بسیار ضروری است تأثیر منفی بگذارد. و ضخامت مو را کاهش دهد.

گزارشی از حراج 42 میلیاردی آثار هنری تهران

بی خوابی = بی حسی و کرختی بدن

‘خواب نقش مهمی در بدن ما دارد که می تواند مواد مغذی را جذب کند، بنابراین شبهای دیر هنگام همراه با نوشیدن الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. این می تواند باعث شود موها حجم و درخشندگی خود را از دست بدهند! ‘

استایل مو = آسیب حرارتی

استفاده از گرمای بیش از حد بدون محافظت صحیح از موهای خود(استفاده مکرر از سشوار) می تواند باعث صدمه زدن به موهای شما گردد. و موهای سر ‘غیر طبیعی و خشک و بی جان’ شود، بنابراین حتما از محصولات محافظت از گرما برای حفظ رطوبت استفاده کنید.

برای جلوگیری از خشکی مو چه کاری انجام دهیم؟

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب، خوردن غذاهای مناسب و خوابیدن، از خوردن بیش از اندازه نوشیدنی الکلی جدا خودداری کنید.

و قبل از بیرون آمدن از منزل از ماسک های آبرسان بر روی مو استفاده کنید تا باعث تقویت اضافی هیدراتاسیون شود.”اگر کسی هستید که به طور مرتب باید موهای خود را شستشو کند، به صورت مرتب آب بنوشید.”

1 نظر

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید