بهداشت دست ها
AD

اشریشیا کلی یا بطور اختصار E.coli، نوعی باسیل گرم منفی است که بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. بیشتر سویه‌ های اشریشیا کلی، بی‌ آزار هستند اما برخی از آنها موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند.

این سویه‌ های بی‌ آزار، بخشی از فلور عادی روده هستند. آن‌ها در تولید ویتامین K۲ نقش دارند و از استقرار باکتری‌ های بیماری‌ زا در روده جلوگیری می‌ کنند. این باکتری، ۰/۱٪ فلور روده را به خود اختصاص داده‌ است. این باکتری از طریق مسیر مدفوعی-دهانی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌ شود.

شایعترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود ۹۰ درصد عفونت‌ های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می‌ دهد. علائم بالینی این عفونت به صورت تکرر ادرار، سوزش ادراری، خون در ادرار و چرک در ادرار است.

این باکتری سه آنزیم دارد که ژن های سازنده آن را کنار هم قرار میدهند و توسط یک بخش تنظیمی بیان می شوند.

با آزمایش‌ های بسیار، نشان داده شده است که سطح مس و آلیاژهای آن، باکتری اشریشیا کلی را در کمتر از ۲ ساعت از زمان آلودگی نابود می‌ کند. این نتایج، نوید بخش غلبه بر عفونت‌ های بیمارستانی است.

ماهی با سس سالسا و مرکبات

استفاده از مس در قسمت‌ های فلزی تخت و میز بیمار، شیرآلات و دستگیره درها، سینی، سینک و غیره، به ویژه در بخش مراقبت‌ های ویژه بیمارستان‌ ها، سبب کاهش انتقال باکتری به دیگر افراد خواهد شد.

تحقیقات جدید دانشگاه شرق آنگلیا، نشان می دهد افرادی که دستان خود را نمی شویند، یکی از دلایل اصلی شیوع باکتری E coli در بدن خود می باشند.

پروفسور دیوید لیورمور، رهبر این تحقیق، می گوید: ‘همه ما E coli بی ضرری داریم که در روده ما زندگی می کنند. علاوه بر این، برخی از دلایل دیگری وجود دارد که می تواند باعث بیماری های اسهال شود، از خفیف تا شدید.

عدم شستن مناسب دستهای خود بعد از رفتن به توالت می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

وی می گوید: ‘E coli بزرگترین علت عفونت باکتریایی جریان خون است.’ افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، به ویژه در معرض خطر هستند. لیورمور از افرادی که در بیمارستان ها، خانه سالمندان و جاهای عمومی کار میکنند خواسته که برای شستن دست های خود بسیار مراقبت کنند.

مانیکور و پدیکور ناخن

اما چگونه می توان خود را از E coli محافظت کرد؟

دستان خود را به درستی بشویید.’هنگامی که دستان خود را با صابون می شویید، کار جدا کردن میکروب ها از دستان شما را انجام میدهند، اما میکروب ها زنده هستند.’ بخش مهمی از شستن دست ها، شستشوی آنها است. این چیزی است که میکروب ها را از دستان شما خارج می کند. ‘

از صابون زیادی استفاده کنید و آنها را حداقل به مدت 15 ثانیه مالش دهید، و مطمئن شوید که آنها را به درستی مالیده اید، کف دست و همچنین قسمت پشت دست را خوب مالش دهید.

انگشتان خود را بهم متصل کرده و آنها را با هم مالش دهید. قسمت پشتی هر یک از انگشتان خود را بمالید. ‘لیورمور می گوید. ‘این راه برای جدا کردن مکانیکی همه موجودات از دست شما است.’

پس از شستشو، دستان خود را کاملا خشک کنید تا هر میکروبی که در کمین است را از بین ببرید. (حتما حوله های دست خود را مرتبا یا عوض کنید یا هر چند روز یکبار اگر بچه دارید برای از بین بردن باکتری ها آنها را بشویید.

تغذیه کودک - یک سالگی

اگر قادر به شستن دست های خود با استفاده از صابون و آب جاری نیستید، برای از بین بردن میکروب های دست خود از ژل ضد باکتریایی استفاده کنید.

یکی از این ژل ها را در کیف خود نگه دارید و در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون با این ژل ها دستان خود را ضد عفونی کنید. ژل به اندازه صابون و آب خوب نیست، اما به اندازه کافی نزدیک است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید