AD

هلیکوباکتر پیلوری یا میکروب معده (Helicobacter pylori) گونه‌ای از باکتری هلیکوباکتر بوده و شایع‌ترین موجود ذره‌ بینی است که انسان‌ ها را در بُعد جهانی مبتلا به عفونت ساخته‌ است. بیش از نیمی از مردم دنیا آلوده به این باکتری هستند. باکتری مذکور عامل اصلی بیماری‌ هایی مثل زخم معده و ناراحتی‌ های معده و ابتدای روده محسوب می‌ شود.

هلیکو باکتر پیلوری اصولاً باکتری مارپیچی می‌باشد، اما می‌تواند به شکل کروی هم تغییر شکل پیدا کند که این شکل هم قابل زیستن و بیماری زاست، اما غیرقابل کشت (در محیط آزمایشگاهی) می‌باشد و به مخاط معده متصل می‌ شود (در کل در هر دو شکل قابل زیست و بیماری زاست)

طول آن ۳ و قطر آن حدوداً نیم میکرومتر است. کم هوازی است و به وسیله آنزیم هیدروژناز با تجزیه مولکول هیدروژن تولید انرژی می‌ کند. این باکتری همچنین تعدادی آنزیم تولید می‌ کند که از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌توان سه آنزیم اکسیداز، کاتالاز و اوره‌ آز را نام برد (که هر کدام مصرف خاصی برای باکتری دارند).

نکته مهم دیگر در مورد هلیکوباکتر پیلوری وجود پمپی در سطح این باکتریست، این پمپ پروتن مشابه پمپی است که در سلول‌های دیواره‌ ای به‌طور طبیعی وجود دارد. وجود این پمپ در باکتری‌ ها غیرعادی است، کار این پمپ این است که می‌ تواند گرادیان پروتون (یون مثبت) رابه نسبت یک میلیونیوم در دو طرف دیواره نگه‌ داشته و هر یون مثبتی را که به درون باکتری راه پیدا می‌کند به بیرون انتقال بدهد.

سوپ کرفس - سیب زمینی برای روزهای سرد زمستان

در محیط معده به خاطر وجود اسید معده یون پروتون به میزان زیادی وجود دارد که اگر وارد باکتری بشود باعث نابودیش می‌شود، برای بر طرف کردن این مشکل این پمپ در سطح باکتری به وجود آمده، و یون‌ های مثبتی را که وارد باکتری بشوند به سرعت از باکتری خارج می‌ کند.

هلیکوباکتر پیلوری علت اکثر موارد زخم‌ های معده است و باعث بروز بعضی از سرطانهای گوارشی شده و مهم‌ ترین علت ایجاد سرطان معده و لنفوم MALT محسوب می‌ شود، اما این میکروب در همه افراد ایجاد سرطان نمی‌ کند، حدود ۱۵٪ از بیمارانی که عفونت طولانی مدت دارند ممکن است یک یا چندین عارضه در آن‌ ها ایجاد شود.

طبق تخمین‌ها حدود 50–25 درصد افراد کشورهای توسعه یافته و تا 90 الی 70% افراد در کشورهای در حال توسعه آلوده به این باکتری هستند. در مناطق در حال توسعه ممکن است تا 80% جمعیت تا سن 20 سالگی به این عفونت آلوده شوند. هر چه سن بالاتر برود احتمال گرفتار شدن فرد هم بیشتر می‌شود.

تاریخچه کلیسای نوتردام قدیمی ترین بنای پاریس

از عوامل دخیل تراکم جمعیت، زندگی در شرایط غیر بهداشتی، غذا یا آب آلوده و تماس با محتویات معده افراد آلوده را می‌ توان نام برد. انتقال این بیماری از راه فرد به فرد، و عمدتاً از راه‌های دهانی-دهانی یا دهانی-مدفوعی انجام می‌شود.

یک باکتری است که می تواند باعث ایجاد عفونت در معده و قسمت فوقانی روده کوچک (اثنی عشر) شود. شکل مارپیچی باکتریها به آنها کمک می کند تا راه خود را به داخل مخاط چسبنده معده ببندند و در آنجا بگذرند. H. پیلوری که از آب میوه های سخت معده محافظت می شود ، می تواند سالها در معده زندگی کند.

واکنش روده به این باکتری


هنگامی که باکتری ها در معده قرار می گیرند، شروع به تولید موادی می کنند که مخاط محافظ معده را نازک و ضعیف تر می کند. و به اسید معده اجازه می دهد تا به دیواره معده برسد و باعث ناراحتی فرد میگردد.

داشتن پوست زیبا

هلیکو باکتری همچنین می تواند به سلولهای معده متصل شده و منجر به التهاب معده (گاستریت) یا تولید اسید اضافی شود. مطالعات بالینی، این عفونت را با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطانهای معده مرتبط کرده است.

علائم عفونت هلیکو باتری


بسیاری اوقات، افرادی که به این باکتری آلوده شده اند، علائمی را تجربه نمی کنند. در صورت بروز می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • سوزش معده
  • نفخ
  • درد فوقانی شکم
  • احساس درد شدید
  • از دست دادن اشتها
  • حالت تهوع
  • گاز معده
  • بوی بد دهان
  • استفراغ

درمان عفونت هلیکو باکتری


مانند بسیاری از عفونت های دیگر، از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده می شود. بعضی اوقات بعضی از آنتی بیوتیک ها اثر کمی دارند زیرا باکتری ها مقاومت ایجاد کرده اند. برای کمک به مقابله با این، انواع مختلف آنتی بیوتیک تست میگردد.

هلیکو باکتری می تواند یک عفونت مداوم باشد که ممکن است بیش از 1 دوره درمانی داشته باشد، بنابراین آزمایش دوباره 4 هفته پس از اتمام درمان به شما کمک می کند تا اطمینان داشته باشید که عفونت از بین رفته است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید