سلامتی فقط عدم وجود بیماری نیست
AD

سلامتی روانی و جسمی دو نوع از رایج ترین نوع سلامتی است. ما اینجا در مورد اینکه چگونه سلامتی روانی می تواند بر انواع دیگر سلامتی مانند “سلامت اجتماعی”، “سلامت جسمی” و “سلامت مالی” تاثیر بگذارد صحبت می کنیم.

انوع مختلف سلامت 

  • سلامت جسمانی
  • سلامت روانی/ذهنی
  • سلامت اجتماعی
  • سلامت محیطی

سلامت روان نه فقط فقدان افسردگی، اضطراب، و یا اختلال دیگری است، بلکه به توانایی:
  •  لذت بردن از زندگی
  • یادآوری مسائل و مشکلات پس از تجربه های دشوار
  • به دست آوردن تعادل، سازگاری و انطباق با مشکلات و حوادث
  • احساس امنیت و اطمینان
  • توانایی استفاده از پتانسیل های درونی
  • بیماری های روانی مزمن

یک بیماری روانی مانند افسردگی یا بی اشتهایی عصبی می تواند بر وزن و عملکرد بدن نیز تاثیر بگذارد.

قابل تامل است که رویکرد “سلامت” به عنوان یک کل، به جای انواع مختلف آن مهم باشد.


غذاهای مقابله با سرطان


چگونه سلامت روان سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار می دهد

بدلایل مختلفی ممکن است سلامت روانی به خطر بیافتد، کسانی که بالاترین سطح مشکلات غم و اندوه ناشی از افسردگی یا دیگر بیماری های روانی را تجربه میکنند 32% بیشتر احتمال ابتلا به انواع بیماری ها مانند سرطان، مشکلات قلبی و عروقی و غیره را دارند.

بیشتر بدانید  7 غذایی که باعث آسیب رساندن به کلیه میشود.

افرادی که دارای بیماری های روانی مانند استرس، افسردگی و غیره هستند باید مراقبتهای بیشتر پزشکی (مانند کنترل فشار خون، وزن و کلسترول) را دریافت کنند. و به آنها برای ترک سیگار، داشتن رژیم مناسب غدایی، ترک الکل و …..کمک کرد.

عوامل سلامتی خوب

سلامتی بستگی به طیف وسیعی از عوامل دارد:

یک فرد زمانی که متولد می شود دارای طیف وسیعی از ژن ها است، و در برخی از افراد یک الگوی غیر معمول ژنتیکی می تواند به سطح کمتر از حد مطلوب سلامتی منجر شود.

همچنین عوامل محیطی نقش مهمی در این زمینه دارند. گاهی تنها محیط  به اندازه کافی بر روی سلامتی تاثیر می گذارد. به عنوان نمونه، یک عامل محیطی می تواند باعث ایجاد بیماری در فردی که به علت ژنتیکی حساس است شود.

Advertisement

دسترسی به مراقبت های بهداشتی نقش مهمی در جلوگیری از بیماری ناشی از محیط زیست ایفا می کند.

فاکتورهای شیوه زندگی

سبک زندگی می تواند در وضعیت سلامت جسمی و روحی شما تاثیر داشته باشد.

بیشتر بدانید  فعالیت هایی که زمان کاهش وزن نباید انجام داد

فعالیت فیزیکی در هر شکل یک راه عالی برای حفظ سلامت جسمی و همچنین بهبود سلامت ذهنی شماست. تحقیقات نشان می دهد که انجام ورزش بر انتشار و جذب مواد شیمیایی حساس به نام اندورفین در مغز تاثیر می گذارد. حتی یک ورزش کوتاه شامل 10 دقیقه پیاده روی سریع باعث افزایش سلامت ذهن، انرژی و خلق و خوی مثبت می شود.

تغذیه

تغذیه خوب عامل مهمی در تأثیرگذاری بر روان ماست. رژیم غذایی سالم و متعادل است که حاوی مقادیر سالم پروتئین، چربی های ضروری، کربوهیدرات های پیچیده، ویتامین ها، مواد معدنی و آب می باشد. مواد غذایی که می خوریم می توانند بر پیشرفت، مدیریت و پیشگیری از بسیاری از شرایط سلامت روانی شامل افسردگی و آلزایمر تأثیر بگذارند.

سلامت اجتماعی

سلامت اجتماعی شامل توانایی شما برای ایجاد روابط بین شما با دیگران است.

همچنین به توانایی شما برای برقراری ارتباط با دیگران در شرایط مختلف اجتماعی مربوط می شود. همسر، همکاران و آشنایان می توانند روابط سالم با یکدیگر داشته باشند. هر یک از این روابط باید شامل مهارتهای ارتباطی قوی، همدلی برای دیگران و احساس پاسخگویی باشد. در مقابل، صفاتی مانند طرد کردن، عدم متانت و یا خودخواهی می تواند تاثیر منفی بر سلامت اجتماعی شما داشته باشد. به طور کلی، استرس می تواند یکی از مهمترین تهدیدات روابط سالم باشد. استرس باید با استفاده از تکنیک های اثبات شده مانند فعالیت بدنی منظم، تنفس عمیق و افکار مثبت کنترل شود.

سخن پایانی

به طور کلی می توان گفت عدم سلامت روانی می تواند انواع سلامت دیگر مانند سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت عاطفی و حتی مالی را به خطر بیاندازد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید