AD

تشخیص استرس

یادداشت نویسنده: استرس دارای یک تشخیص پزشکی خاص نیست، بنابراین هیچ درمان استاندادی برای آن وجود ندارد. با این حال، اگر برای کنار آمدن با اتفاقاتی که در زندگی شما رخ می دهد مشکل دارید و علائم استرس زیادی را تجربه می کنید، در اینجا روش های درمانی که در دسترس هستند و می توانند به شما کمک کنند را می آوریم.

تشخیص استرس پیچیده است. به عوامل زیادی بستگی دارد. پرسشنامه ها، اقدامات بیوشیمیایی و تکنیک های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرند، اما اینها ممکن است کاملا موثر نباشند.

راه مستقیم برای تشخیص استرس و اثرات آن بر روی یک فرد از طریق یک مصاحبه جامع، استرس گرا و رو در رو با بیمار می باشد.

درمان

درمان بیمار در مواردی می باشد که استرس ناشی از یک وضعیت بحرانی، مزمن و حاد می گردد.

که باعث تاثیر مخرب بر زندگی روزمره فرد می شود در آنصورت ممکن است نیاز به دارو درمانی باشد.

درمان هایی نیز وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد آرامش و تخفیف بیماری شود برخی از آنها عبارتند از: آروماتراپی یا رفلکسولوژی. اما بسیاری از شرکت های بیمه این نوع درمان را پوشش نمی دهند، اما قبل از پیگیری این درمان با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید.

داروها

پزشکان معمولا داروهای مقابله با استرس را تجویز نمی کنند، مگر اینکه بیمار دارای یک بیماری زمینه ای مانند افسردگی یا اضطراب باشد. 

در چنین مواردی ممکن است تجویز داروی ضد افسردگی توسط پزشک انجام گیرد. با این حال این خطر وجود دارد که دارو فقط تنش را محدود کند، نه اینکه به شما کمک کند که با آن مقابله کنید و آن را کنار بگذارید. داروهای ضد افسردگی همچنین می توانند اثرات نامطلوب زیادی داشته و با ریسک همراه باشد.

فیلم‌های جشنواره کن معرفی شدند؛ افتتاحیه با فیلمی ترسناک از جیم جارموش

قبل از مراجعه به پزشک

ارایه برخی راهکارها برای مدیریت استرس قبل از مراجعه به پزشک میتواند به فرد کمک کند موقعیت های جدید را مدیریت کند و سلامت جسمی و روحی را حفظ کند. اما اگر در حال حاضر دچار استرس شدید هستید و این نوع راهکارها به بهتر شدن بیماری نینجامیده، به کمک پزشک برای حل مشکل نیاز دارید.

مدیریت استرس

در اینجا چند مورد انتخاب شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای کنترل یا جلوگیری از احساس غرق شدن استفاده کنید.

ورزش: مطالعات نشان داده اند که ورزش می تواند در سلامت روحی و جسمی فرد تاثیر بگذارد. 

کاهش مصرف الکل، مواد مخدر و کافئین: این مواد باعث ایجاد استرس نمی شوند ولی می توانند به تشدید آن کمک نمایند. 

تغذیه: یک رژیم سالم و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات به حفظ سیستم ایمنی در زمان استرس کمک می کند. رژیم غذایی ضعیف منجر به تهدید سلامت بدنی و استرس اضافی خواهد شد.

اولویت بندی: زمان بیشتری را برای سازماندهی لیست کارهای خود بگذارید و در طبقه بندی میزان اهمیت و اولویت بندی موضوعاتی که با آنها درگیر هستید وقت صرف کنید . سپس بر روی آنچه که دارای اولویت بیشتر است تمرکز نمایید. 

مدیریت زمان: هر روز زمانی را فقط برای خودتان بگذارید. و از آن برای کارهایی، مانند استراحت، تفریح، شادی و معاشرت با دوستان استفاده نماید. 

سالاد مرغ با کاهو و پیازچه

تنفس و آرامش: مراقبه، ماساژ، و یوگا می تواند کمک کند. تکنیک های تنفس و آرام سازی (ریلکسیشن) استرس را کند کرده و به شما کمک میکند که آرام شوید. تنفس نیز بخش مهمی از مدیتیشن ذهن است.

صحبت کردن: صحبت کردن با خانواده، دوستان، همکاران، و رئیس سازمان در مورد افکار و نگرانی هایتان به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید تنها نیستید. و این به آرام شدن شما کمک میکند. شما حتی می توانید یک راه حل آسان تر پیدا کنید که تا به حال آن فکر نکرده اید. (خلاق باشید)

تشخیص فوری نشانه ها: تشخیص علائم واصح استرس, اولین گام برای اقدام است. افرادی که به دلیل ساعات طولانی کار و مقام خود در سازمان، استرس را تجربه می کنند ممکن است نیاز به ‘یک گام به عقب’ داشته باشند؟

یعنی ممکن است نیاز داشته باشند وقت کمتری را برای مسولیت های سازمانی اختصاص دهند. برای این کار باید با رئیس تان در مورد کاهش بار کاری صحبت کنید.

شادی خود را پیدا کنید: اکثر مردم چیزهایی دارند که به آنها کمک می کند تا آرام شوند، مانند خواندن کتاب، پیاده روی، گوش دادن به موسیقی، یا صرف وقت با یک دوست یا حیوان خانگی. همچنین پیوستن به گروه های اجتماعی یا باشگاه به برخی افراد کمک می کند.

فعالیتهای اجتماعی: سازمان های حمایتی مردم را تشویق می کنند تا شبکه هایی برای حمایت های اجتماعی را پیدا کنند، مثلا، صحبت کردن و فعالیتهای دستجمعی با همسایگان و فعالیتهای محلی، یا پیوستن به یک باشگاه خیریه یا یک سازمان مذهبی.

تقویت عضلات چهار سر ران (نشستن-دیوار)

حتی اگر احساس استرس در حال حاضر وجود ندارد باز هم می توانید با عضویت در گروه های اجتماعی از ایجاد تنش های آتی جلوگیری کنید و وقتی که زمان سختی به وجود می آید، حمایت و کمک های عملی فراهم است. 

شبکه های اجتماعی آنلاین: شبکه های اجتماعی آنلاین نمی توانند جایگزین روابط چهره به چهره شود ولی می تواند به شما برای ارتباط با دوستان و اعضای خانواده کمک کند و همه اینها می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

اما اگر استرس و تنش بر زندگی روزمره شما تأثیر گذاشته، باید به دنبال کمک حرفه ای باشید. به عنوان مثال، یک پزشک یا متخصص روانپزشکی می تواند ، از طریق آموزش به مدیریت استرس شما کمک کند.

تکنیک های مدیریت استرس

مدیریت استرس چگونه می تواند به شما کمک کند : 

  • منبع استرس را حذف یا تغییر دهد.  
  • نگاه شما را به اتفاقاتی که ممکن است باعث استرس شود را تغییر می دهد.
  • کاهش دادن تاثیرات استرس بر بدن شما .
  • یادگیری روش های جایگزین برای مقابله با استرس.

تکنیک های مدیریت استرس می تواند از کتاب های خودآموز، منابع آنلاین یا شرکت در یک دوره مدیریت استرس بدست آید. یک مشاور یا روان درمانگر میتواند فرد را که با دوره ها و یا جلسات فردی و گروهی که برای این بیماری تلاش می کنند متصل نماید.

امیدوارم با انجام نه تمام این کارها بلکه با انجام بعضی از این کارها استرس در زندگیمان کم شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید