استرس از تشخیص تا درمان

  0
  AD

  چه زمانی ما نیاز داریم برای درمان استرس اقدام کنیم

  تشخیص استرس

  یادداشت نویسنده: یک پزشک به طور معمول با استناد به گفته های بیمار درباره علائم و رویدادهای زندگی، استرس را تشخیص می دهد.

  تشخیص استرس پیچیده است. به عوامل زیادی بستگی دارد. پرسشنامه ها، اقدامات بیوشیمیایی و تکنیک های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرند، اما این ممکن است هدفمند یا موثر نباشد.

  راه مستقیم برای تشخیص استرس و اثرات آن بر روی یک فرد از طریق یک مصاحبه جامع، استرس گرا و رو در رو با بیمار است.

  درمان

  درمان شامل کمک به بیمار در مواردی است که استرس ناشی از یک وضعیت بحرانی، مزمن و حاد می گردد که باعث تاثیر مخرب بر زندگی روزمره فرد باشد که در آنصورت ممکن است نیاز به دارو درمانی باشد.

  درمان هایی نیز وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد آرامش و تخفیف بیماری شود برخی از آنها عبارتند از: آروماتراپی یا رفلکسولوژی است. اما بسیاری از شرکت های بیمه این نوع درمان را پوشش نمی دهند، اما قبل از پیگیری این درمان با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید.

  داروها

  پزشکان معمولا داروهای مقابله با استرس را تجویز نمی کنند، مگر اینکه بیمار دارای یک بیماری زمینه ای مانند افسردگی یا نوعی اضطراب باشند. 

  در چنین مواردی ممکن است تجویز یک داروی ضد افسردگی توسط پزشک انجام گیرد. با این حال این خطر وجود دارد که دارو فقط تنش را محدود کند، نه اینکه به شما کمک کند که با آن مقابله کنید و کنار بگذارید. داروهای ضد افسردگی همچنین می توانند اثرات نامطلوب زیادی داشته و با ریسک همراه باشند.

  بیشتر بدانید  انواع سلامتی

  قبل از مراجعه به پزشک

  ارایه برخی راهکارها برای مدیریت استرس قبل از مراجعه به پزشک میتواند به فرد کمک کند موقعیت های جدید را مدیریت کند و سلامت جسمی و روحی را حفظ کند. اما اگر در حال حاضر دچار استرس شدید هستید و این نوع راهکارها به بهتر شدن بیماری نینجامیده، به کمک پزشک برای حل مشکل نیاز دارید.

  Advertisement

  مدیریت استرس

  در اینجا چند مورد انتخاب شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای کنترل یا جلوگیری از احساس غرق شدن استفاده کنید.

  ورزش: مطالعات نشان داده اند که ورزش می تواند در سلامت روحی و جسمی فرد تاثیر بگذارد. 

  کاهش مصرف الکل، مواد مخدر و کافئین: این مواد باعث ایجاد استرس نمی شوند ولی می توانند به تشدید آن کمک نمایند. 

  تغذیه: یک رژیم سالم و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات به حفظ سیستم ایمنی در زمان استرس کمک می کند. رژیم غذایی ضعیف منجر به تهدید سلامت بدنی و استرس اضافی خواهد شد.

  اولویت بندی: زمان بیشتری را برای سازماندهی لیست کارهای خود بگذارید و در طبقه بندی میزان اهمیت و اولویت بندی موضوعاتی که با آنها درگیر هستید وقت صرف کنید . سپس بر روی آنچه که دارای اولویت بیشتر است تمرکز نمایید. 

  مدیریت زمان: هر روز زمانی را فقط برای خودتان تنظیم کنید. از آن برای سازماندهی زندگیتان، استراحت، تفریح و شادی و معاشرت با دوستان استفاده نماید. 

  تنفس و آرامش: مراقبه، ماساژ، و یوگا می تواند کمک کند. تکنیک های تنفس و آرام سازی (ریلکسیشن) می تواند استرس را کند کرده و به شما کمک کند که آرام باشید. تنفس نیز بخش مهمی از مدیتیشن ذهن است.

  بیشتر بدانید  مشکلات جنسی خانم ها و آقایان

  صحبت کردن: صحبت کردن با خانواده، دوستان، همکاران ، و رئیس سازمان در مورد افکار و نگرانی هایتان به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید تنها نیستید. و این ممکن است به آرام شدن شما کمک کند. شما حتی می توانید یک راه حل آسان تر پیدا کنید که تا به حال آن فکر نکرده اید. (خلاق باشید)

  تشخیص فوری نشانه ها: تشخیص علائم واصح استرس, اولین گام برای اقدام است. افرادی که به دلیل ساعات طولانی کار و مقام خود در سازمان استرس را تجربه می کنند ممکن است نیاز به ‘یک گام به عقب’ داشته باشند.

  یعنی ممکن است نیاز داشته باشند وقت کمتری را برای مسولیت های سازمانی اختصاص دهند. برای این کار باید با سرپرست خودتان در مورد کاهش بار کاری صحبت کنید.

  شادی خود را پیدا کنید: اکثر مردم چیزی دارند که به آنها کمک می کند تا آرام شوند، مانند خواندن یک کتاب، پیاده روی ، گوش دادن به موسیقی، یا صرف وقت با یک دوست یا حیوان خانگی. همچنین پیوستن به گروه های اجتماعی یا باشگاه به برخی افراد کمک می کند.

  فعالیتهای اجتماعی: سازمان های حمایتی مردم را تشویق می کنند تا شبکه هایی برای حمایت های اجتماعی را توسعه دهند، مثلا، صحبت کردن با همسایگان و دیگران در شورای محلی، یا پیوستن به یک باشگاه خیریه یا یک سازمان مذهبی.

  بیشتر بدانید  12 منبع پروتئین تقریبا کامل برای گیاهخواران و وگان ها

  حتی اگر احساس استرس در حال حاضر وجود ندارد باز هم می توانید با عضویت در گروه های اجتماعی از ایجاد تنش های آتی جلوگیری کنید و وقتی که زمان سختی به وجود می آید، حمایت و کمک های عملی فراهم است. 

  شبکه های اجتماعی آنلاین: شبکه های اجتماعی آنلاین نمی توانند جایگزین روابط چهره به چهره شود ولی می تواند کمک کند به شما برای ارتباط با دوستان و اعضای خانواده اتان که از شما دورند و این می تواند اضطراب را کاهش دهد.

  اما اگر استرس و تنش بر زندگی روزمره شما تأثیر گذاشته، باید به دنبال کمک حرفه ای باشید. به عنوان مثال، یک پزشک یا متخصص روانپزشکی می تواند ، از طریق آموزش به مدیریت استرس شما کمک کند.

  تکنیک های مدیریت استرس

  مدیریت استرس چگونه می تواند به شما کمک کند : 

  • منبع استرس را حذف یا تغییر دهد.  
  • نگاه شما را به اتفاقاتی که ممکن است باعث استرس شود را تغییر می دهد.
  • کاهش دادن تاثیرات استرس بر بدن شما .
  • یادگیری روش های جایگزین برای مقابله با استرس.

  تکنیک های مدیریت استرس می تواند از کتاب های خودآموز، منابع آنلاین یا شرکت در یک دوره مدیریت استرس بدست آید. یک مشاور یا روان درمانگر میتواند فرد را که با دوره ها و یا جلسات فردی و گروهی که برای این بیماری تلاش می کنند متصل نماید.

  امیدوارم با انجام نه تمام این کارها بلکه با انجام بعضی از این کارها استرس در زندگیمان کم شود.

  نظر دهید

  لطفا نظر خود را بنویسید!
  لطفا نام خود را وارد کنید