AD

تحقیقات جدید نشان می دهد که داشتن سابقه خانوادگی آلزایمر ممکن است ما را در معرض ابتلا به آن قرار دهد. اما می توان به کمک عواملی احتمال ابتلا به آلزایمر را در افراد در معرض ابتلا کاهش داد.

داشتن یک فرد نزدیک با مشکل زوال عقل(دمانس)، یک عامل خطر بالقوه برای در معرض آلزایمر قرار گرفتن است.

در حقیقت وراثت یکی از دو عامل اصلی بیماری آلزایمر است که با افزایش سن در ارتباط می باشد.

اگر یکی از افراد فامیل درجه یک ما دارای این بیماری باشند، خطر ابتلاء ما به آلزایمر تا 30% افزایش می یابد یعنی تا یک سوم.

داشتن نسخه ای از ژن APOE4 که پروتئین آپولیپوپروتئین E را به وجود می آورد، سه برابر خطر آلزایمر را افزایش می دهد. اما داشتن هر دو نسخه ژن – که یک اتفاق نادر است – خطر را 10 تا 15 بار بیشتر افزایش میدهد.

این نتایج از تحقیق و مطالعه بر روی 60000 فرد بین 18 تا 85 سال و ارتباط بین آلزایمر داشتن فامیل درجه یک با خطر احتمال انتقال آن بدست آمده است.

نتایج این تحقیق توسط دکتر “جاشوا تالبوم” از موسسه تحقیقات ژنتیک آریزونا در مجله elife منتشر گردیده.

خطرات مرتبط با آلزایمر

تالبوم و همکارانش از 59،571 شرکت کننده در این تحقیق خواستند که یک پرسشنامه آنلاین در مورد جنسیت، سطح تحصیلات، سن، زبان، کشور، سلامت کلی و سابقه خانوادگی آلزایمر را پر نمایند.

محققان همچنین توانایی های شناختی شرکت کنندگان را مورد آزمایش قرار دادند.

آنها از شرکت کنندگان خواسته بودند تا 12 کلمه را به خاطر بسپارند و سپس از آنها خواستند که آن کلمات را با توالی آن تکرار کنند.

این تحقیق نشان داد افرادی که یک فرد نزدیک به آنها مانند پدر، مادر یا خواهر و برادر دارای آلزایمر بودند- به ترتیب 2.5 کلمه نسبت به افرادی که سابقه خانوادگی بیماری نداشتند کمتر بیاد داشتند.

همچنین آنها متوجه شدند افرادی که دارای دیابت هستند نیز ممکن است در معرض بیماری آلزایمر باشند. و احتمالا دیابت با بیماری های شناختی بیشتری از آلزایمر در ارتباط می باشد. و خطرناک تر است.

در نهایت محققان خون و بزاق 742 شرکت کننده در آزمایش را که دارای سابقه خانوادگی آلزایمر بودند را برای کنترل ژن APOE4 آزمایش کردند.

دکتر “جاشوا تالبوم” می گوید در پیش گرفتن یک زندگی سالم، دوری از مصرف بیش از حد مواد قندی و درمان دیابت و همچنین انجام تمرین های فکری و سعی در بیاد سپاری چیز های زیاد بعنوان تمرین فکری می تواند در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در گروه های در معرض آن کمک نماید.

این توصیه ها بسیار مهم هستند چون در حال حاضر هیچ درمان موثری برای بیماری آلزایمر در دسترس نمی باشد و پس سعی و تمرین برای پیشگیری بهتر می باشد.


نظر دهید

لطفا نظر خود را بنویسید!
لطفا نام خود را وارد کنید